IN4S

IN4S portal

Ubistva naočigled javnosti sve više uznemiravaju građane: Mafija još uvijek jača od države

1 min read

Dan

Tokom prošle godine na teritoriji Crne Gore nije ubijena nijedna osoba u obračunu organizovanih kriminalnih grupa, navodi se, između ostalog, u izvještaju MUP-a za 2023. godinu, koji je nedavno usvojila Vlada. Od početka ove godine već četiri žrtve se pripisuju mafijaškim obračunima – ili između zaraćenih klanova ili kao rezultat sukoba unutar kriminalne grupe.

Ulice Crne Gore ponovo su postale poprište obračuna kriminalnih klanova, a nisu pošteđeni ni nedužni građani, kao prije nekoliko dana na Cetinju, kada je prilikom eksplozije bombe povrijeđena slučajna prolaznica, šezdesetšestogodišnja žena iz tog grada. I to nije prvi put da stradaju nedužni, zbog čega raste uznemirenje građana, kao i zbog činjenice da se mafijaška ubistva dešavaju na prometnim mjestima, uglavnom danju, u blizini škola i javnih objekata koji su dostupni i djeci. Dodatno brine i to što se kadar kriminalnih klanova podmlađuje novim licima, pa su žrtve sve mlađe, a umjesto njih odmah se regrutuju „mlade snage“ željne brze zarade i pune adrenalina.

U eksploziji improvizovane naprave postavljene na drvetu ispred Sportskog centra na Cetinju u četvrtak, oko devet sati, likvidirani su Dragan Roganović (36) i Petar Kaluđerović (20), a teško su povrijeđeni Tanasije Taso Jovanović (46) i Mihajlo Borozan (29). Svi oni se u evidencijama bezbjednosnih službi povezuju sa „škaljarskim klanom“. U prijepodnevnim satima, nasred ulice, 27. februara, u Baru je ubijen Edmond Mustafa, takođe povezivan sa „škaljarcima“, dok je 3. aprila likvidiran Baranin Radovan Marković (29). Ubistva Mustafe i Markovića, prema sumnjama istražitelja, rezultat su sukoba unutar „škaljarskog klana“.

Đukanović: Mladima uzor mafijaši i ratni zločinci

Prema riječima Andrije Đukanovića, tragično je što se kriminal počeo posmatrati kao nešto gotovo normalno.

– Tu vidim najveću krivicu medija, koji opet imaju podršku odozgo, koji su popularizovali kriminal romantizujući kriminalce kao neku vrstu vitezova. Posebno je štetan uticaj medija iz regiona, koji prednjače u promociji kriminalaca. Postalo je uobičajeno da višestruko osuđivani kriminalci gostuju u emisijama i govore o najznačajnijim društvenim temama, nerijetko i sa pozicije moralnih autoriteta, što je tragično. Dodajmo tome i muziku i spotove koje mladi gutaju, a koji vrve od scena koje afirmišu kriminal. Stvorena je pozitivna slika o kriminalu, da to brzo donosi život na visokoj nozi i moć, što privlači mlade više od svega ostalog, a posebno od obrazovanja i rada, koji zahtijevaju trud i odricanje. Djeca odrastaju u ambijentu kriminala i to sigurno utiče na njihove vrijednosti. Idoli i uzori su mafijaši, navijači, ratni zločinci, dakle, sve ono što bi trebalo da bude pogrešno. Stvara se sistem vrijednosti u kojem je lični interes ispred opšteg i ambijent u kojem se vrlinom smatra kršenje zakona i pravila. Sve to se društvu vraća u negativnom smislu. Iako možda nekome donosi trenutnu korist, društvo će dugoročno propadati, ističe Đukanović.

Kriminolog Dobrivoje Radovanović kaže da je poslednji slučaj mafijaške likvidacije na Cetinju najgori mogući obračun organizovanih kriminalnih grupa upravo zbog činjenice da je povrijeđena i slučajna prolaznica. Rat klanova, kako je ocijenio u izjavi za „Dan“, ne može se okončati jer su oni duboko ušli u državne strukture.

– Jedino čemu se možemo nadati kako bi se likvidacije zaustavile jeste da „škaljarci“ i „kavčani“ ponovo počnu da sarađuju – kazao je Radovanović.

Pojašnjava da su sukobi kriminalnih grupa na početku bili brutalni jer se nije marilo za nevine žrtve, ističući da je taj model, nažalost, ponovo aktuelan. On smatra da se motiv ovakvih likvidacija može naći i u krvnim osvetama.

– Neko vrijeme je postojao utisak da je obračun stao. Međutim, kriminal se manifestuje onoliko koliko država dozvoli. Stekao sam utisak da će ova vlast stati na kraj ovome, ali se situacija ipak otela kontroli države. Kada se dostigne ovaj stepen da kriminal uvuče državu, djelove službe, samo stravični politički potresi ili građanski ratovi to mogu uništiti, što se, srećom, nije desilo. Kriminal se razvio pod plaštom države i sada se ne može istrijebiti. Kada se jednom sklopi dil sa organizovanim kriminalom, iz njega se ne može iskočiti – ukazao je Radovanović.

Sociolog Andrija Đukanović ističe da smo, nažalost, svjedoci koliko je kriminal jak i koliko je bio pod pokroviteljstvom države u poslednje tri decenije, prije svega kroz policijsku organizaciju.

– Ovo što se danas dešava samo su gorki plodovi nerada i tolerantnog odnosa prema kriminalnim grupama. Malo je kontradiktorno kada policija saopštava da u Crnoj Gori postoje desetine klanova. To znači da se zna da su kriminalci, pa se postavlja logično pitanje zašto su onda sve ovo vrijeme na slobodi?! Najgore od svega je što cijenu plaćaju nevini građani, poput ovih na Cetinju koji su se slučajno našli na poprištu kriminalnog obračuna. Bezbjednost svih nas je ugrožena i niko više ne može da se osjeća sigurnim. Moćni kriminalni klanovi ne biraju ni mjesto ni vrijeme obračuna, ugrožavajući tako živote slučajnih prolaznika. To je nedopustivo stanje. Nadam se da će vlast učiniti sve i intenzivirati borbu protiv kriminala. Nije lako suzbiti ovu pojavu nakon decenija nerada, ali aktuelna vlast je ipak uradila puno u borbi protiv kriminala kroz brojna hapšenja ključnih ljudi u policiji i tužilaštvu koji su, čini se, radili u interesu kriminala – kazao je Đukanović za „Dan“.

Stupar Đurišić: Strogo kazniti počinioce kriminogenih djela

Kriminalni obračuni na javnim mjestima i strah zbog ugrožavanja bezbjednosti „običnih“ građana tema je o kojoj se u našoj zemlji ponovo naveliko priča nakon što je minulog četvrtka eksplodirala bomba ispred Sportskog centra na Cetinju.

Psiholog Radmila Stupar Đurišić ističe da psihologija prepoznaje i elemente straha za sopstveni život i sveukupnu bezbjednost imetka.

– Ali, važno je reći da je opasnost da budete kolateralna šteta u toku kriminalnih aktivnosti klanova skoro ista kao i da budete kolateralna šteta u saobraćajnoj nesreći izazvanoj od strane nesavjesnih vozača, koji su takođe produkt društvene klime u kojoj živimo. Alarmantno je sveukupno ponašanje pojedinaca u društvu koji svojim činjenjem ili nečinjenjem prave klimu rizika. Potrebna je snažna podrška razvoju kvaliteta obrazovanja i porodičnih odnosa kroz koji su protkane porodične vrijednosti. Društvo treba da se jasno opredijeli za gnušanje na kriminogene pojavne oblike pojedinaca koji bi trebalo da budu veoma strogo kažnjeni za učinjena djela – istakla je Stupar Đurišić.

Psiholog Radmila Stupar Đurišić upozorava da se kriminalizacija društva negativno odražava na djecu i na formiranje njihove ličnosti, posebno adolescenata.

– Okruženje u kojem dijete odrasta utiče na formiranje karaktera. Karakter čini kompleks ličnih osobina, odnosno sklonost ka određenoj vrsti ponašanja. To je integrisani sistem moralnih i voljnih osobina ličnosti. Rizik da dođe do kriminogene inficiranosti djece i mladih veći je kod društava koja funkcionišu bez jasnih granice otklona od glorifikacije kriminalnih djela ili sveopšte klime da bavljenje kriminalnim radnjama nema ozbiljne sankcije. Sveopšta klima u našem društvu je takva da imetak ili status koji se stiče kriminalnim radnjama djeluju veoma isplativo, jer su kazne za to ili male ili nikakve, budući da je proces dokazivanja krivice ometan lošim prikupljanjem dokaza, što advokati vješto koriste – kazala je Stupar Đurišić za Dan.

Podjelite tekst putem:

1 thought on “Ubistva naočigled javnosti sve više uznemiravaju građane: Mafija još uvijek jača od države

  1. Pita li se ko koliko bi bilo lakše naći ubicu da su nam gradovi pokriveni onim kamerama koje mogu da prepoznaju lica ljudi. Ubica bi bio nađen za dva sata ako ne nađen onda identifikovan sigurno. To što se naše nevladine organizacije bune protiv toga ne bi trebalo uzimati za ozbiljno. Čega ih je strah. Možda toga da ne procure snimci kada sa dilberima pored živih muževa idu u provod… Postavite te kamere i upalite ih. Neka neprestano rade a nevladine organizacije i cijela međunarodna zajednica neka pukne ako hoće. Bezbijednost građana je na prvom mjestu. Pa ćemo izigravat europljane neki drugi put…

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *