Убиство Душка Јовановића: Поново да се провјери ДНK
1 min readКомисија за праћење истрага о нападима на новинаре прослиједила је тужитељки која води истрагу информацију о телефонском разговору предсједника тог Владиног тијела Михаила Јововића и особе која тврди да има сазнања о случају убиства главног уредника Дана Душка Јовановића.
То, поред осталог, стоји у Извјештају Комисије за период од 23. јуна до 30. новембра прошле године, који је на јучерашњој сједници усвојила Влада.
“Комисија је усвојила став да о садржају разговора треба обавијестити надлежну тужитељку који води истрагу, без обзира на квалитет информација које је особа у разговору пружила, јер Комисија сматра да у овој истрази треба испитати сваки траг и сазнање које се појави, па и овај, па је сходно томе предсједник Комисије упутио допис надлежној тужитељки”, стоји у документу.
Комисија је од надлежних затражила да провјере и саопште да ли се ДНК трагови, ствари и предмети у вези са убиством Јовановића, од када су изузети до данас чувају на законом прописан начин и на мјесту без негативног утицаја спољних фактора. Препоручили су и да се на све стручно познате и признате начине опет провјере сви ДНК трагови за које још не постоји сазнање коме припадају – ДНК трагови за сада непознатих особа, као и да тај посао обави нови стручни тим.
Комисија је дала препоруку и да се ДНК трагови убудуће, ако то техничке могућности дозвољавају, стално провјеравају и то најмање једном мјесечно.
“…И то тако да се исти провјере у домаћим евиденцијама ДНК и да се путем међународне правне помоћи такви ДНК трагови који припадају за сада непознатим лицима посебно провјере везано за припаднике организованих криминалних група, а посебно које су дјеловале у времену убиства Јовановића и то посебно оне које су регистроване или евидентиране да дјелују у Црној Гори, Србији, БиХ, Хрватској, Косову, Албанији, Италији, и да су такви ДНК трагови сигурно евидентирани у евиденцијама служби или органа тих држава, а преко Интерпола и других релевантних организација провјерити све друге познате регистре ДНК трагова или профила”, прецизирано је у документу.
Комисија је упозорила на то да списи расвјетљавају неефикасност бјелопољског Основног тужилаштва у случају напада на новинарку “Вијести” Јадранку Ћетковић у јуну 2022. Наводи се да је Више државно тужилаштво четири пута ургирало да се вјештачење обави, а ОДТ је вјештачење наложило тек након пола године.
“Одуговлачење извођења доказа не би требало да буде пракса, већ би требало да тужилаштво, у циљу што бржег и ефикаснијег вођења поступка, до краја изведе све доказе. У ту сврху било би сврсисходно да ВДТ издаје обавезујуће упутство…”.
Комисија је препоручила и да се, у сваком појединачном случају, када не постоји основ за кривично гоњење, државно тужилаштво размотри могућност покретања прекршајног поступка.
“Ако не покрену прекршајни поступак, да наведу да није покренут прекршајни поступак и из којег разлога није”, стоји у извјештају.
Свако рјешење о одбачају кривичне пријаве, препоручила је Комисија, треба да се достави оштећенима-новинарима, са упутством о правном средству и упознавањем са могућношћу да сами наставе кривично гоњење и поступак против окривљеног, а да државно тужилаштво обрати пажњу на уредност доставе обавјештења и поука о правима оштећених.
“Надлежни државни органи и тијела који одлучују о напредовању полицијских службеника и државних тужилаца, у том поступку да консултују закључке и препоруке из извјештаја Комисије о извиђајима и истрагама појединачних напада на новинаре, било да се ради о недјелотворним или ефикасно и успјешно окончанима истрагама”, пропоручила је Комисија, преносе Вијести.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: