Убиство у Атини: Ујединили се кавачки клан и група Дарка Шарића због ликвидације шкаљараца
1 min readЗбог убиства високопозиционираних чланова шкаљарског клана – Алана Кожара и Дамира Хаџића на Крфу, као и Игора Дедовића и Стевана Стаматовића у Атини ујединила су се два клана – кавачки клан који предводи Радоје Звицер и група Дарка Шарића. Како се сумња, а према оптужници Јавног тужилаштва за организовани криминал, у ова два убиства учествовало је укупно 19 особа, а комуникацију су остваривали путем криптоване апликације „Скај“ на којој су, неретко, слали своје фотографије.
Према оптужници, Радоје Звицер, против кога се води поступак пред правосудним органима у Грчкој, Дарко Шарић и Вељко Беливук, организовали су криминалну групу чији су припадници постали Милован Здравковић, Ратко Жиковић, Стефан Андрејић, Владимир Мандић, Слободан Вујачић, Благоје Гашић, Милинко Брашњовић, Милош Јеврић, Марко Станковић, Драган Томић, Марко Петковић, Небојша Јанковић, Владимир Војновић, Душан Јовановић, Филип Кнежевић, Раде Стојићевић, Наташа Дедић и сада покојни Љубомир Лаиновић.
Осим њих, припадници су постали и Радоје Живковић, Драган Кнежевић, Милан Кнежевић, Милан Вујотић, Никола Спасојевић и Дејан Дедић – држављани Црне Горе и холандски држављанин Дензел Висел, против којих се води кривични поступак пред надлежним правосудним органима Грчке, као и друга НН лица, међу којима су и лица са надимцима „Неске“, „Баста“, „Компас“.
Ова организована криминална група, како се наводи у оптужници у коју је „Блиц“ имао увид, састала се у циљу тешких убиства, све ради стицања финансијске и друге користи.
„На тај начин што су организатори Радоје Звицер, Дарко Шарић и Вељко Беливук створили план деловања и финансирали његову реализацију, да убиствима припадника других ОКГ, као и њиховим застрашивањем, стекну примат у криминогеној средини и преузму превласт, између осталог, и на тржишту неовлашћеног стављања у промет опојних дрога“, наводи се у оптужници.
Они су, према оптужници, доносили одлуке, ко где и када треба да се ликвидира од припадника других ОКГ и организовали да се за то изнајмљују станови, куће, превозна средства, испланирали и организовали набављање ватреног оружја и муниције, организовали да се за то, по потреби, илегално прелазе државне границе, те финансирали све активности за реализацију, а свако од организатора је ангажовао тачно одређене окривљене припаднике који су тај план прихватили и предузимали конкретне радње у његовој реализацији, поступајући по налозима организатора које су добијали непосредно или преко криптованих телефона са инсталираном апликацијом „Скај“.
Од организатора до убица
Оптужница Јавног тужилаштва за организовани криминал, у коју је „Блиц“ имао увид, осим што је открила до детаља на који начин су планиране, а потом извршене ликвидације на Крфу и Атини, открила је и до сада невиђене фотографије припадника кавачког клана и групе Дарка Шарића.
Вељко Беливук
Вељко Беливук је, према оптужници, означен као организатор ових ликвидација, а иза себе има две пресуде којима је осуђен. Тренутно се налази у притвору.
Против Беливука се, пред Вишим судом у Београду, води поступак јер је, како се сумња, организовао криминалну групу која стоји иза убиства, отмица, прања новца и продају дроге.
Они се терете за убиства Милана Љепоје, Горана Величковића, Здравка Радојевића, Лазара Вукићевића, Александра Глигоријевића, Горана Михајловића и Николе Митића.
Осим тога, он је био близак сарадник Радоја Звицера.
Дарко Шарић
Јавност је за нарко-боса Дарка Шарића први пут чула 2009. године када је уругвајска полиција запленила 2.8 тона кокаина. Потом је подигнута оптужница за међународни шверц 5,7 тона кокаина и прање новца. Он је затим побегао у Јужноафричку Републику где је наводно себи обезбедио нови идентитет. Он се предао у марту 2014. године. Прво је осуђен на 20 година затвора, међутим, пресуда је укинута.
Иза себе има пресуду из 2022. године и против њега се тренутно води поступак пред Вишим судом у Београду.
Милован Здравковић је кум Радоја Звицера, а наводно је био његов главни саветник и логистичак за убиства.
Тренутно се налази у притвору у Загребу.
Ратко Живковић је, према тврдњама сведока окривљеног у поступку против групе Вељка Беливука, био „кртица“ коју су кавчани потурили шкаљарцима како би реализовали план Радоја Звицера и Слободана Кашћелана за ликвидације истакнутих припадника шкаљарског клана.
За њим је расписана потерница.
2001. године осуђен на 4 године и 4 месеци затвора
2007. године осуђен на 6 месеци затвора
2006. године осуђен на 5 година затвора
2014. године осуђен на 2 године затвора
2018. године осуђен на условну казну од 1 године и 6 месеци затвора
Стефан Андрејић
Стефан Андрејић иза себе има једну пресуду.
За њим је расписана потерница.
Драган Томић
Драган Томић је неосуђиван.
Налази се у притвору.
Иза себе има две пресуде.
2020 године осуђен на 1 годину и 1 месец затвора и новчану казну од 80.000 динара
2021. године осуђен због тешког убиства на 17 година затвора
Владимир Мандић
Владимир Мандић је неосуђиван.
Налази се у притвору.
Према сопственом признању, а како се наводи у оптужници, Слободан Вујачић је осуђиван у Шведској, а против њега се води поступак пред Основним судом у Нишу.
Тренутно се налази у притвору.
У Шведској је осуђен на 3 године и 3 месеца затвора, али је условно оптуштен
Благоје Гашић
Благоје Гашић је неосуђиван, а против њега се води поступак у Подгорици због стварања криминалне организације и тешког убиства.
Небојша Јанковић
Небојша Јанковић је неосуђиван, против њега се води кривични поступак. Налази се у притвору.
Владимир Војновић
Владимир Војновић је осуђиван. Налази се у притвору.
Душан Јовановић
Душан Јовановић је помињан на суђењу групи Вељка Беливука као особа блиска Дарку Шарићу.
Раде Стојићевић
Раде Стојићевић је неосуђиван и налази се у притвору.
Филип Кнежевић
Филип Кнежевић се налази у бекству и против њега се води поступак у Подгорици због стварања криминалне организације.
Милинко Брашњовић је означен као главни пуцач кавачког клана.
Он је био припадник групе Александра Станковића званог Сале Мутави, а након што је Станковић убијен, Брашњовић је остао близак са Вељком Беливуком – десном руком Станковића.
Марко Станковић је објавио књигу „Писма Жарку Лаушевићу“ с којом је освојио 2018. године треће место на Фестивалу литералног стваралаштва за осуђенике. Он је навео да је 1998. године у свом ресторану убио наоружаног мушкарца, те је побегао у Холандију.
Милош Јеврић
Милош Јеврић се тренутно налази у бекству и раније је осуђиван.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: