Učenici i nastavnici u Velikoj Hoči obeležili Dan maternjeg jezika
U Osnovnoj školi “Svetozar Marković” u Velikoj Hoči, učenici i nastavnici beležili su Dan maternjeg jezika, prenosi RTV Goraždevac.
Nastavnica srpskog jezika Milena Petrović rekla je da čuvajući srpski jezik čuvaju ono što jesu.
„Jezik je naša briga i obaveza, ogledalo naše duše. Čuvajući maternji jezik, mi čuvamo ono što jesmo. Srpski jezik treba svakodnevno da negujemo i da čuvamo od zaborava. To je nit koja povezuje sve Srbe gde god se nalazili. Stoga, podižimo svest o značaju maternjeg jezika svakog dana, a ne samo danas“, rekla je ona.
Milena kaže i da se učenici svakodnevno trude da nauče nešto novo o svom jeziku.
„Poznavanje maternjeg jezika sa različitih aspekata je široka oblast, a kod učenika je svest razvijena u dovoljnoj meri da nipošto ne zaborave svoju kulturu, nacionalni identitet, svoje najvažnije sredstvo za sporazumevanje. Treba naglašavati i uticati na učenike o značaju srpskog jezika, o važnosti čitanja i korišćenja rečnika, jer ga samo na taj način štitimo od zaborava“, kazala je Petrović.
Osnovnu školu “Svetozar Marković” i Predškolsku ustanovu pohađa 52 učenika.
Generalna skupština UNESKO 1999. godine proglasila je 21. februar za Međunarodni dan maternjeg jezika, kao sećanje na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, jer su protestovali zbog toga što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.
UNESKO ukazuje da je jezička raznolikost sve ugroženija i da preko 40 procenata svetskog stanovništva nema pristup obrazovanju na jeziku koji govori ili razume.
Sam naziv škole je čudan. Da li su imali nekog drugog sem Svetozara Markovića. Pametni Jagodinci su se oslobodili naziva po njemu. Drugo – ako je ovo vajarsko djelo ispred te škole, ono označava abecedu ( latinicu), a ne ćirilicu.