ИН4С

ИН4С портал

Укида се забрана градње нуклеарки у Србији

1 min read

илустрација

Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о енергетици у Србији уводи доста новина међу којима су уређивање балансног тржишта и могућност да крајњи купци постану активни купци и да склапају уговоре са промјенљивом цијеном.

Нуклеарна енергија се враћа у спрску енергетику, а уводи се и сертификација инсталатера постројења која користе обновљиве изворе енергије, пише Б92.

Министарство рударства и енергетике објавило је Нацрт закона о измјенама и допунама Закона о енергетици и позвало све заинтересоване стране да учествују у јавној расправи, која ће трајати до 10. септембра.

Нове енергетске дјелатности су агрегирање и производња неконвенционалних горива и трговина неконвенционалним горивима, пише Владимир Спасић за „Балкан Греен Енергy Неwс“. Агрегирање је начин, како пише у Нацрту, да се омогући учешће крајњих купаца и малих предузећа на тржишту електричне енергије.

Неконвенционална горива су течна или чврста горива произведена из течног или чврстог неопасног отпада који није погодан за рециклажу материјала, која се користе у енергетске сврхе у процесу производње цемента и креча, термоелектранама на угаљ, постројењима за когенерацију или комбиновану производњу топлотне и електричне енергије и постројењима за сагоревање у флуидизованом слоју.

Складиштење струје је већ постојало као дјелатност, али се сада уводи обавеза добијања лиценце.

Поступак промјене снабдјевача за крајње купце досад је био бесплатан, а Нацрт сада ограничава то, па може да се наплаћује послије 1. јануара 2026.

Крајњи купци су сада добили право да закључе уговор са промјенљивом цијеном електричне енергије са снабдјевачем који снабдијева више од 200.000 крајњих купаца. Такав уговор одражава промјене цијена на организованом тржишту, у интервалима који су најмање једнаки интервалима одређивања цијена на организованом тржишту односно берзи струје.

Купци из категорије домаћинство и мали купци са очекиваном годишњом потрошњом испод од 100.000 кWх, добили су право на бесплатан приступ апликацији за поређење понуда снабдијевача.

Нацртом је предвиђено да се најкасније до 31. децембра 2026. укине нето обрачун и нето мјерење који су уређени Законом о кориштењу обновљивих извора енергије. Ова два обрачуна користе прозјумери (купци-произвођачи).

Све већи број прозјумера повукао је за собом и брзо увећање броја фирми које се баве инсталацијом соларних панела. Нацрт закона уводи сертификацију инсталатера постројења која користе обновљиве изворе енергије у складу са Директивом о промоцији коришћења обновљивих извора енергије (РЕД ИИ) ЕУ и праксама Хрватске, Словеније и Италије.

Нацрт дефинише активног купца као крајњег купца или групу крајњих купаца који заједнички дјелују, који користи или складишти електричну енергију произведену у оквиру својих објеката или који је самостално продаје или учествује у услугама флексибилности или мјерама енергетске ефикасности, при чему ове активности не представљају његову основну комерцијалну или професионалну дјелатност.

У дијелу балансне одговорности прописано је да је сваки учесник на тржишту одговоран за балансна одступања која направи електроенергетском систему, те да је балансно одговорна страна финансијски одговорна за балансна одступања и да је дужна да допринесе балансу електроенергетског система.

Прописана су основна правила балансног тржишта електричне енергије као и набавка балансног капацитета.

Први пут се уводи и појам механизма за обезбјеђење капацитета. Такође је прописано да од 1. јула 2025. у оквиру механизма не могу бити ангажоване електране које емитују више од 550 г ЦО2 по кWх електричне енергије и више од 350 кг ЦО2 годишње по инсталисаној снази у кW.

Нацртом закона је предвиђено да даном његовог ступања на снагу престаје да важи Закон о забрани нуклеарних електрана у Савезној Републици Југославији. Да подсјетимо, тај Закон је забрањивао градњу нуклеарки, а донијет је три године након нуклеарне катастрофе у Чернобиљу у Украјини, тадашњем Совјетском Савезу.

Министарство очекује да ће Нацрт омогућити припрему и спровођење Програма развоја мирнодопске примјене нуклеарне енергије и образовање Дирекције за развој Програма нуклеарне енергије.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

1 thought on “Укида се забрана градње нуклеарки у Србији

  1. MI IMAMO TESLIN UM I ZNAMOO BOLJE!!!
    DALJE RUKE OD SRBIJE!!!
    NARODE OVO JE VREME KADA MORAMO DA STANEMO UZ NASE NAJUMNIJE GLAVE I TELSLIN ZDRAV UM !!!

    DECO DRAGA TESLINO ZNANJE JE NASE ZDRAVO BOGATSTVO I TU JE NASA SLOBODA ZA VIJEK I VIJEKOVA!!!
    AMIN!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *