IN4S

IN4S portal

Ukidanje redovnog avio-saobraćaja od strane Aeroflota: Smrtni udarac crnogorskom turizmu nanijela sopstvena diplomatska služba

1 min read
Ruska nacionalna aviokompanija Aeroflot objavila je u srijedu da za ovu godinu potpuno ukida redovni saobraćaj na svojim linijama iz Moskve za Tivat. Ti letovi inače, obustavljeni su još od sredine marta kada je Nacionalno koordinaciono tijelo uvelo privremenu zabranu obavljanja redovnog aviosaobraćaja na crnogorskim aerodromima.

Aeroflot; foto: foxnews.com

Ruska nacionalna aviokompanija Aeroflot objavila je u srijedu da za ovu godinu potpuno ukida redovni saobraćaj na svojim linijama iz Moskve za Tivat. Ti letovi inače, obustavljeni su još od sredine marta kada je Nacionalno koordinaciono tijelo uvelo privremenu zabranu obavljanja redovnog aviosaobraćaja na crnogorskim aerodromima.

Odluka Aeroflota da otkaže kompletan ranije planirani saobraćaj iz Moskve za Tivat za ovu godinu, danas je došla kao dodatni „hladan tuš“ na nade crnogorskih turističkih poslenika da bi se u avgustu i tokom postezone u septembru i okrobru, zahvaljujući Rusima, ipak moglo nešto spasiti od ovogodišnje inače, katastrofalno loše turističke sezone.

Vijest o ukidanju redovnog avio-saobraćaja od strane Aeroflota treba sagledati lucidno, racionalno i sasvim lišeno cinizma, ocjena je naših sagovornika.

Politikolog Srećko Crnogorac ističe da se ova vijest ne može smatrati bilo čim drugim, do jednom od brojnih poražavajućih posledica odluke režima u Podgorici da neizazvano zaoštri odnose sa jednim od najvažnijih ekonomskih partnera Crne Gore.

Srećko Crnogorac

„Iako su mjere protiv Ruske Federacije svojevremeno opravdane navodnom obavezom usaglašavanja s odlukama Evropske unije, svakom, pa i najpovršnijem poznavaocu integrativnih procesa jasno je da se takvo usklađivanje sa odlukama Evropske službe spoljnih poslova (EEAS), obavlja na kraju, a ne usred procesa pridruženja. U kojoj mjeri se radilo o mudroj odluci zasnovanoj na principima i vrijednostima, a u kojoj o spoljnopolitičkom amaterizmu, evidentno je i iz činjenice da, šest godina nakon uvođenja anti-ruskih mjera, Crna Gora i dalje vodi najduži pregovarački proces u istoriji Unije, dok je jedna Slovačka završila pregovore za svega 22 mjeseca,“, pojašnjava Crnogorac.

Čime su, pita on, zapravo bile inspirisane mjere, koje niko iz Brisela nije zahtijevao, a koje su nanijele nenadoknadivu štetu crnogorskoj privredi, građanima i reputaciji zemlje?

„Radilo se o pokušaju plaćanja svojevrsne diplomatske kaucije, kojom se željela obezbijediti tolerancija Zapada prema autokratskoj prirodi i koruptivnim praksama vlasti u Podgorici. Kao što postaje sve jasnije, njima je osigurana samo privremena i sada već sasvim iščezla podrška zapadnih partnera, ali zato trajna iritacija Moskve.“, kaže naš sagovornik.

Neizbježno se mora zaključiti, dodaje on, da je smrtni udarac crnogorskom turizmu nanijela upravo sopstvena diplomatska služba, pristankom na instrumentalizaciju spoljne politike u svrhu privatnog i privremenog, a ne državnog interesa.

„Činjenica da su i dalje dozvoljeni letov Montenegro Airlinesa , iako gotovo sasvim irelevantni u svrhu spasavanja turističke sezone, predstavlja suptilan signal da Rusija želi normalizaciju odnosa, kakvu je odavno postigla sa brojnim evropskim partnerima sa kojima nanovo ima intenzivnu ekonomsku saradnju. Ali, signal je i da bi ta normalizacija bila sasvim nemoguća za trajanja postojećeg režima, upravo kao što je iz istih razloga nemoguće i uspješno okončanje procesa evropskih integracija.“, naglašava Crnogorac.

Dragoljub Pavićević, spoljno-politički komentator iz Londona za naš portal pojašnjava na koji način i kako se održava na ekonomiju uvođenje sankcije Rusiji, te da je u konkretnom slučaju jedino Crna Gora na gubitku.

Dragoljub Pavićević

„Ekonomski odnosi Hrvatske I Rusije su u usponu. U Hrvatskoj je recimo robna razmjena sa Rusijom u 2019 godini porasla 16 procenata i iznosi preko 600 miliona dolara. Preko 60 firmi iz  Hrvatske posluje u Rusiji. Prema izjavi ruskog ambasadora u Hrvatskoj ruska ekonomija trpi 50 milijardi eura gubitaka zbog sankcija koje je EU uvela Rusiji. Zbog tih istih sankcija zemlje EU trpe ukupnu štetu od preko 200 milijardi eura. Spoljno trgovinska razmjena Srbije sa Rusijom iznosi 3,6 milijardi dolara godisnje. Srbija izveze godisnje u Rusiju robe u vrijednosti od jedne milijarde dolara.“, kaže Pavićević.

Htio to neko ili ne, privrede Evrope i Rusije se, prema njgovim riječima, prožimaju iako je zdrava komercijalna logika narušena sankcijama EU.

„Rusko tržište sa 147 miliona potencijalnih kupaca treba da je važno za svakoga. Rusija 84 % izvezene sirove nafte i 76% prirodnog gasa plasira u evropske zemlje. Treba li podsjećati da je Njemačka najveci uvoznik ruskog gasa i nafte u Evropi. Britanci su među 10 najvećih investitora u Rusiji dok Ruske ukupne investicije u UK dosežu 11 milijardi dolara. Rusija iz Britanije uvozi automobile, medicinsku opremu, lijekove, industrijske mašine. Trgovina robama široke potrošnje i usugama između UK i Rusije kreće se oko vrijednosti od 15 milijardi funti. Uprkos antiruskim sankcijama bilateralna ekonomska saradnja UK i Rusije se nastavlja i razvija zahvaljujući konstruktivnoj interakciji izmedju britanskog i ruskog biznisa.“, pojašnjava naš sagovorinik.

U nastavku razgovora, on se osvrnuo i na Crnu Goru.

„Uvoz je šest puta veći od izvoza. Crna Gora je u Rusiju izvozila milion i 200 hiljada flaša vina. Valjda i dalje izvozi. Ali, Rusi su uzvraćajuci na sankcije koje im je uvela Crna Gora, blokirali uvoz mesa i nekih vrsta povrća i voća iz Crne Gore. Sada je eto došlo do ukidanja letova za Crnu Goru ruskih avioprevoznika. Blokiran je dolazak turista. Od svih turista koji su dolazili u Crnu Goru minulih sezona polovina je bila iz Rusije i Srbije. Sa turistima iz Bosne i Hercegovine, te regiona to čini između 75% i 80% ukupnog broja turista koji su posjećivali Crnu Goru. Dodao bih i slučaj Atlas banke kojoj je u Rusiji oduzeta licenca 5 dana nakon sto je Crna Gora uvela sankcije Rusiji. Preko te banke realizovan je finansijski promet u vrijednosti od 800 miliona eura.“, kaže Pavićević.

Prema njegovim riječima, uvođenje sankcija Rusiji više je štete nanijelo Crnoj Gori nego Rusiji.

„Tako je i sa EU. Više zemalja clanica EU je odavno uvidjelo da su im sankcije prema Rusiji izazvale brojne nevolje u domaćoj ekonomiji. Ekonomska saradnja mora biti most među državama i svaka država treba da podstiče a ne da ruinira ekonomsku saradnju sa drugim zemljama. Ne zaboravite, čim imate dobre ekonomske odnose imaćete i političke, isto tako.“, zaključuje Pavićević.

Podsjetimo, Aeroflot je inače, uz Montenegro Erlajns bio jedini nacionalni avioprevoznik koji je za Tivat letio tokom čitave godine, a ta kompanija je po broju prevezenih putnika i operacija njenih aviona na ovdašnjim aerodromima, bila i jedan od glavnih poslovnih partnera ACG.

Pročitajte još:

Uporedite sa CG: Kako su Poljaci otimali i uništavali pravoslavne svetinje

Podjelite tekst putem:

11 thoughts on “Ukidanje redovnog avio-saobraćaja od strane Aeroflota: Smrtni udarac crnogorskom turizmu nanijela sopstvena diplomatska služba

  1. Sto bi nas narod rekao, ne moze jare i pare. Milo je nanio najvisu stetu ekonomiji u istoriji Crne Gore! Zna se dobro koliko milijardi eura su Rusi ulozili u Crnu Goru i to sto prljavog, sto cistog novca, i tada su Ruski investitori bili dobri, ali kad ga je zapad ucjenio da mora da promjeni kurs prema Rusiji zbog Americkog interesa, Milo je okrenuo kapu zbog svog interesa i Rusima okrenuo ledja, ali na stetu svojih gradjana i na stetu crnogorske privrede, a najvise pfivrednoj grani Turizmu! Hvali se bivsa vlast da su otvorili sva poglavlja i mazu oci gradjanima kao da gradkani imaju koristi od tih otvorenih poglavlja, a ne kazu koliko im treba vremena da ta poglavlja zatbore i opet im nista ne garantunu kad ce se pridruziti EU? Ispalo je da smo posjekli granu koja radja plodove „RUSIJU“, a ostavili granu koja je jalova“EVROPA“ i koja nam nista nece dati, vec se sa nama igrati magarca i sargarepe na stapu!

  2. Tako mora bit
    Kad ludi ovan vodi stado
    Zato se u pamet, pa 30.08 svi glasajte za LUDOGA OVNA ili da ne budemo ovce

  3. Ovo nema nidje da samo zbog dodvoravanja Americi i EU uvodimo sankcije zemlji koja nam je najveci ekonomski partner posebno u turizmu,a time cinimo direktnu stetu svojoj ekonomiji jer su nam Rusi uvjek bili najvazniji gosti i najveci potrosaci. A istovremeno sve zemlje EU a posebno one najznacajnije kao Njemacka sa Rusijom imaju ekomomsku saradnju koja se mjeri desetinama i stotinama milijardi eura. Sve EU zemlje uvode sankcije Rusiji selektivno,a kad im to nije u drzavnom interesu kao npr. Njemackoj sa gasovodom sjeverni tok, onda sankcije ne vaze pa su se cak njemci direktno zamjerili i suprotstavili amerikancima zbog toga ali u tome nijesu odustali od saradnje sa Rusijom. Jedino smo mi u Crnoj Gori najpametniji od svih pa tjeramo inat na svoju stetu, i time unisyavamo svoju ekonomiju samo zato sto ce nas zbog sankcija Rusiji mozda nekada potapsat po ramenu neki Amer i Njemac. Tako je kad zelimo bit veci katolici od Pape. A mogli smo iskoristit vjekovno prijateljstvo sa Rusijom da jos vise ojacamo svoju ekonomiju i turizam kao sto radi Srbija koja je isto ka i mi u procesu pridruzivanja EU ali je odbila da uvede sankcije Rusiji, i sad to koristi u svoju korist i povecava izvoz a energente uvozi po povlascenoj cijeni, iako su joj i dalje glavni partneri u EU, koji tamo otvaraju fabrike. A kako je kod nas?

    33
  4. Sve su sami, godinama unazad, proizveli svojim činjenjem protiv Rusa, što je sramno. Zna se koliko su Rusi ulagali u CG oduvijek. Elem, kad su se smilovali da puste Ruse i dr. (Zimbabve?!) da im makar malo ublaže gubitke, a Rusi pravilno odgovorili, onda se moćni NKT dosjetio da bi i Srbi, eto, mogli malo pripomoći. Jadno i bijedno do kraja.

    47
    1. Rece li ti to Rusima ili Srbima slinavi Bodine, ili i jednima i drugima? Trci se na more ako ti neko ponudi besplatno ljetovanje. A ako sve placas iz svoga takuna onda ti biras kamo ti gusta i gdje te postuju, a ima na svijetu stotine zemalja koje imaju more nijesmo jedini.a sto se tice trcanja mozda ce trcat kod nas ovi nasi novi prijatelji iz Zimbabve ako im ponudimo dobre uslove, za druge nesto ne primjecujem da trce.

      39

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net