ИН4С

ИН4С портал

Универзитет Црне Горе одржава снажан темпо развоја

1 min read

Пише: проф. др Драган Копривица

И најновијим потписивањем Споразума са Централном банком ЦГ у сфери истраживанаја и иновација, Синергијом ка развоју друштва знања, Универзитет Црне Горе показује да наставља истим темпом ка властитој профилацији у породици европских универзитета.
У склопу бројних афирмативних активности на домаћем и међународном плану то је још један аргумент планског позиционирања УЦГ. Стога Споразум, који су потписали ректор, проф. др Владимир Божовић, и гувернерка ЦБЦГ, др Ирена Радовић, заиста представља оптималан оквир предстојеће сарадње на плану даљег унапређења образовања, истраживања и иновација у кључним сферама црногорске економије.
Стога је ректор Божовић с пуним правом апострофирао значај повезивања Универзитета и наше највише монетарне институције на плану развоја истраживачких и образовних капацитета УЦГ, што је од кључног значаја за економију државе. Стога је и нагласио да „Овај Споразум представља више од формалног оквира за сарадњу – отвара врата за конкретне пројекте и иницијативе, које ће омогућити нашим студентима и истраживачима да активно учествују у развоју нових знања, и рјешавању актуелних изазова, посебно у областима финансијских технологија и зелене економије.“
Овакве оцјене подржала је и гувернерка ЦБЦГ др Радовић, истичући да Споразум „омогућава директну размјену знања и иновација између академске заједнице и финансијског сектора“, при чему ће, по њеним ријечима, моћи бити остварено непосредно укључење и у рад ЦБЦГ кроз програме стручне праксе и истраживачке пројекте: „Данас више него икад финансијска писменост и свијест о глобалним економским токовима играју кључну улогу у обликовању наше будућности, те стога заједно морамо радити на образовању нових генерација, које ће разумјети сложеност савремених финансијских система и бити способне да активно допринесу развоју нашег друштва кроз иновације, истраживања и одговорно руковођење.“
Како је наглашено, Споразум ће омогућити и оптималније организовање међународних конференција и симпозијума, успјешнији процес публиковања научних и стручних публикација од значаја за академску заједницу и ширу јавност, уз интегрисање дигиталних технологија у сфери финансија и економије, као и јачање капацитета образовних програма за потребе тржишта рада, уз бројне очекиване бенефите за УЦГ и ширу друштвену заједницу на фону одрживог развоја Црне Горе.
Ако уз потписивање овако вриједног Споразума укратко наведемо читав сет глобалних активности УЦГ, онда је сасвим јасно да се на овој нашој највишој високошколској институцији спроводи континуирани процес од највећег значаја за укупну афирмацију и глобални напредак цијеле државе Црне Горе.
Треба свакако истаћи да је ректор УЦГ на Универзитет унио атмосферу толеранције, сарадње, разумијевања, аполитичног дјеловања, те стога није било ни чудно што је и реизабран за ректора једногласно. А његова глобална порука студентима гласи да „велике идеје не познају границе, а да оне најбоље освајају свијет“.
Управо у том свјетлу увјерљиво дјелује и оцјена јавности да се УЦГ, одбацујући свој дотадашњи имиџ полигона за одстрел неподобних професора и студената, током посљедњих година вратио себи путем развојне политике, уз афирмацију стечених знања.
Као резултат тог и таквог приступа услиједила је и реализација грађевинских пројеката у циљу оптимизације живота и рада студената. На појединачном плану хвале вриједан је и детаљ да су још прије пола године у Филмском центру ректор Божовић, директорица Филмског центра ЦГ, Александра Божовић, и руководилац СП Филм и медији на ФДУ, проф. др Никола Вукчевић, исказали заједнички интерес око даље популаризације студентског филма.
Свакако, посебно треба истаћи и да је приликом доласка делегација страних студената на УЦГ пријемима присуствовао премијер Милојко Спајић.
Прије пет мјесеци УЦГ је прославио пола вијека постојања у свјетлу данас независног, аполитичног и мериторног носиоца високих знања и угледа државе, промовисао и Монографију, а свечаној академији међу високим званичницима присуствовали и предсједник државе Јаков Милатовић и предсједник Скупштине Црне Горе Андрија Мандић.
Милатовић је тад нагласио да Универзитет има велики значај за оздрављење и даљи развој друштва као примјер једнаких шанси у времену за све, уз демократско сазријевање и технолошке промјене.
Академик Предраг Мирановић је тада изнио изврсну глобалну оцјену која обједињује општи тренд прогресивних токова на државном Универзитету рекавши да је УЦГ – „постигао циљ – промијенио је Црну Гору“.
Ректор УЦГ је тада с правом закључио: „Овај јубилеј је позив свима, посебно нашим студентима, да раскину стеге, које друштво држе у застарјелим обрасцима, да својом енергијом и креативношћу прокрче пут до развијеног и богатог друштва.“
Притом је посебно поздравио све оне који су градили и настављају традицију изузетности на УЦГ и исказао очекивања да „најбоље тек предстоји“, и у томе је, из данашње визуре, очигледно био у праву. Тада је, треба подсјетити, промовисано чак шеснаест доктора наука са више универзитетских јединица, што је још један снажан показатељ перспектива стручне и научне будућности Црне Горе на њеном путу европских интеграција.
У јуну ове године интензивирана је и сарадња УЦГ са Универзитетом у Печују. Прије три мјесеца УЦГ је постао и члан још једне угледне међународне мреже: УНИЦА је заједница водећих европских универзитета са 53 универзитета из 40 главних европских градова, које похађа преко милион и по студената уз сто педесет хиљада запослених. Ово учлањење од изузетног значаја отворило је широку платформу за сарадњу са најјачим европским универзитетима на највишем нивоу уз размјене идеја и пракси на унапређењу високог образовања европског ранга.
Прије четири недјеље УЦГ је поентирао процес интернационализације и потписивањем Меморандума о сарадњи са кинеским Универзитетом Схандонг Јиаотонг у циљу даљег унапређења контаката двије академске заједнице.
И овим важним детаљем још једном је осмишљена дугорочна политика ректора Божовића, Сената и цјелокупне Управе УЦГ на плану препознавања нашег Универзитета на међународној научној сцени. А потписани Меморандум отворио је могућности за бројне облике сарадње на академским и истраживачким пројектима и интеркултуралној размјени научних искустава, уз размјене студената и предавача.
Треба подсјетити и да је Божовић недавно у Ректорату свечано уручио престижно звање „Почасни професор“ Вогану Р. Волеру из САД-а, с Универзитета Минесота, једном од водећих свјетских стручњака из сфере нумеричког моделирања топлотних и хидротермалних процеса, индустријског процесирања метала, биоинжењеринга и заштите животне средине. Том приликом ректор се захвалио професору Волеру на дугој и плодној сарадњи и доприносу у подизању међународног угледа УЦГ у развоју научноистраживачког рада, посебно у активностима Машинског факултета на смјеру Енергетика током посљедњих деценију и по сарадње.
Прије неки дан Организациони одбор Фестивала умјетности, науке и културе УЦГ расписао је Књижевни конкурс за најбољи необјављени роман у Црној Гори.
Дакле, афирмативне активности широког спектра не престају на Универзитету, који је већ одавно препознат као истинско врело знања и изузетне динамике, за примјер свима код нас и у региону.
На крају овог сажетог прегледа значајнијих активности и домета УЦГ у посљедњем периоду, вриједи опет апострофирати круцијалну оцјену академика Предрага Мирановића да је УЦГ: „постигао циљ – промијенио је Црну Гору“.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *