IN4S

IN4S portal

Upravna inspekcija: Luciji Adžić mandat istekao 10. decembra, Ministarstvo je 11. decembra poslalo da vrši nadzor u Gimnaziji

1 min read

Boris Pejović

Upravna inspekcija po službenoj dužnosti kontrolisala Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija u vezi sa optužbama direktorice podgoričke Gimnazije Biljane Vučurović da je prosvjetna inspektorka nezakonito i neovlašćeno sprovodila nadzor u toj školi.

Prosvjetna inspektorka Lucija Adžić zakonito je kontrolisala podgoričku Gimnaziju “Slobodan Škerović”, proizlazi iz nadzora Upravne inspekcije.

Ta inspekcija Ministarstva javne uprave po službenoj dužnosti kontrolisala je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, a nakon što je direktorka Gimnazije Biljana Vučurović saopštila da je bilo niz propusta u vezi sa nadzorom Adžić.

Prosvjetna inspektorka kontrolisala je školu po saznanju da je nastavnik R. Č. bivšoj učenici slao nedolične poruke, što je i priznao direktorici Vučurović, koja ga je sankcionisala novčano – oduzela 30 odsto od plate za jedan mjesec.

Nakon što je Adžić u izvještaju konstatovala niz propusta i najavila da će predložiti njeno razrješenje, direktorka Gimnazije je podnijela krivičnu prijavu, tvrdeći da je “izvršeni inspekcijski nadzor nelegitiman, odnosno nezakonit iz razloga što ga je sprovelo neovlašćeno lice koje u vremenu vršenja inspekcijskog nadzora nema mandat glavnog inspektora za prosvjetu pa time ni pravo da sprovodi predmetne radnje”.

Upravna inspekcija, međutim, nije tog stava.

“U postupku inspekcijskog nadzora, koji je pokrenut i vođen po službenoj dužnosti, upravna inspekcija je izvršila uvid u spise predmeta koji su formirani u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija, a odnose se na predmet inspekcijskog nadzora”, saznaju “Vijesti” u toj inspekciji.

Inspektori konstatuju da je Lucija Adžić postavljena za glavnu prosvjetnu inspektorku 10. decembra 2019. godine sa mandatom od pet godina, odnosno do 10. decembra ove godine.

Navode i da je Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija 11. decembra ovlastilo Adžić da okonča započeti inspekcijski nadzor u podgoričkoj Gimnaziji započet 10. decembra, a u skladu sa Zakonom o inspekcijskom nadzoru, Zakonom o Prosvjetnoj inspekciji i Opštim zakonom o obrazovaņju i vaspitanju.

“U odnosu na prednje navedeno nijesu utvrđene nepravilnosti… Uvidom u dokumentaciju, konstatovano je da je postupajuće službeno lice izvršilo nadzor u JU Gimnazija ‘Slobodan Škerović’ na način da je sačinjen zapisnik, sa utvrđenim činjeničnim stanjem i predlogom mjera koje će se izvršiti nakon isteka roka za primjedbe. U odnosu na prednje, nijesu utvrđene nepravilnosti iz nadležnosti Upravne inspekcije, pa nema osnova za dalje vođenje postupka inspekcijskog nadzora”, konstatuje upravni inspektor.

Kako je “Vijestima” rečeno u Upravnoj inspekciji, Zakon o inspekcijskom nadzoru predviđa da “izuzetno, kada to zahtijevaju posebne okolnosti zbog povećanog obima posla ili slučaju odsutnosti, odnosno duže spriječenosti inspektora, starješina inspekcijskog organa može ovlastiti pojedinog državnog službenika koji ispunjava propisane uslove da privremeno vrši poslove inspekcijskog nadzora sa svim ovlašćenjima inspektora dok traju te okolnosti”.

Centar za istraživačko novinarstvo (CIN CG) krajem novembra objavio je tekst u kojem, pored ostalog, navode i slučaj nastavnika R. Č. koji je 2021. godine svojoj bivšoj učenici slao nedolične poruke.

Ministarstvo prosvjete je po saznanju za taj slučaj spise uputila Osnovnom državnom tužilaštvu, a ispred Gimnazije je organizovan protest sa kojeg je traženo da se tom nastavniku trajno zabrani rad u vaspitno-obrazovnim ustanovama, ali i odgovornost direktorice Vučurović jer navodno po prijavi bivše učenice nije iskoristila sve zakonima raspoložive mehanizme i zaštitila ostale učenice.

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić-Stojanović ranije je saopštila da će poštovati propise u slučaju direktorice Gimnazije, nakon čega su se u odbranu Vučurović uključili političari pojedinih partija na vlasti, takođe spočitavajući navodnu nezakonitost prosvjetnog nadzora.

Premijer Milojko Spajić kazao je nedavno u televizijskom gostovanju da vjeruje da će se “uskoro prevazići ta situacija”.

“Vidjeli smo inspekciju koja je dala sud koji je dala. Mislim da je ministarka uradila ono kako bi svako zdravorazumski postupio – da postupi po izvještaju. On pokazuje da je direktorka pogriješila, što ne znači da je ona uvijek pravila greške i da nije dobro radila. Kada napravite takvu grešku, jednostavno život ide dalje. Mislim da nema ličnog napada ministarke na direktorku, ona ima moju podršku. Smatram da ona radi fenomenalno svoj posao… Da se desilo i nekom iz PES-a da je smijenjen, pa to je život, to se dešava. Ipak se odgovornost mora locirati, nekog ko je najodgovorniji u toj hijerarhiji”, rekao je Spajić.

Uvidom u dokumentaciju, konstatovano je da je postupajuće službeno lice izvršilo nadzor u JU Gimnazija ‘Slobodan Škerović’ na način da je sačinjen zapisnik, sa utvrđenim činjeničnim stanjem i predlogom mjera koje će se izvršiti nakon isteka roka za primjedbe. U odnosu na prednje, nijesu utvrđene nepravilnosti iz nadležnosti Upravne inspekcije, pa nema osnova za dalje vođenje postupka inspekcijskog nadzora”, konstatuje upravni inspektor

Sporni nastavnik R. Č. u međuvremenu je bio na bolovanju, koje je zaključio prošle sedmice. On je školu obavijestio da više neće dolaziti na posao.

“Profesor nije dao otkaz. Dostavio je doznake i najavio je nedolazak na posao. Škola će raditi po zakonskoj proceduri kao i u svim ostalim slučajevima”, kazala je Vučurović.

U međuvremenu, Ministarstvo prosvjete je podgoričkim tužiocima dostavilo prijave u vezi sa još dva profesora Gimnazije, ali i navodnim slučajevima neprimjerenog ponašanja prema učenicima nastavnika u dvije osnovne škole.

Novi protest ispred podgoričke Gimnazije najavljen je za četvrtak.

 

Izvor: Vijesti

Podjelite tekst putem:

2 thoughts on “Upravna inspekcija: Luciji Adžić mandat istekao 10. decembra, Ministarstvo je 11. decembra poslalo da vrši nadzor u Gimnaziji

  1. Nesrećna Upravna inspekcija je ostala poznata po ,,uvođenju u posjed“ DPS-a i klanova im, u prostorije Opštine Budva tokom 2020. godine, uz primjenu nasilja od strane policajaca, među kojima je bio i Petar Lazović.

    To nije nadležnost Upravne inspekcije ni u snovima.

    Sadašnja argumentacija se svodi na sledeće – 10. istekne mandat Prosvjetnoj inspektorki, a onda je Ministarstvo sjutri dan pošalje u nadzor. Ova intektorka, luče DPS-a, dođe i za sat vremena pročita, sažvaće jako složen slučaj, održi slovo o radnom pravu (kako je profesoru mogao biti dat otkaz) i sačini zapisnik da je direktorka propustila ovo i ono.

    A onda se famozna Upravna inspekcija javi, ma je sve u redu sa inspektorkom i zapisnikom.

    Vijesti protiv gospođe Vučurović stvarno vode ostrašćenu hajku i zaostale ćelije DPS-a im usrdno pomažu u tome. A tu prava i logike skoro da i nema.

    P.S. na mjestu gospođe Vučurović bih, kao onomad i Marko Kovačević iz Nikšića, angažovao advokata pa razmotrio tužbu protiv Vijesti (možda i krivičnu prijavu, nju je podnio Marko) jer tendenciozno i neargumentovano peru usta njome svaki dan.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net