ИН4С

ИН4С портал

Упркос апелима Националних паркова ЦГ летјелице коришћене у заштићеним подручјима: Неодговорним коришћењем дрона угрожено крдо дивокоза у НП Дурмитор

Национални паркови Црне Горе

Неодговорним коришћењем беспилотне летјелице у НП Дурмитор несавјесни посјетиоци угрозили су крдо дивокоза. Јавно предузеће за националне паркове Црне Горе оштро осуђује ово незаконито дјело посебно истичући да је НП Дурмитор јединствено природно подручје чији је заштитни знак управо ова угрожена и заштићена врста чија је популација, након вишегодишњих мјера заштите и напора ЈПНПЦГ и других надлежних институција, стабилна и у порасту.

„Истичемо да овим поступком због несавјесног коришћења летјелица долази до узнемиравања животињског свијета што је забрањено сходно Закону о заштити природе и Закону о националним парковима, а посебно у периоду размножавања, исхране, хибернације или миграције. Истовремено, дронови стварају буку и нарушавају мир што негативно утиче на фауну. Национални паркови ће све случајеве узнемиравања животиња пријавити надлежним органима како би се починиоци истих правовремено санкционисали“, наводи се у саопштењу.

Већина земаља забрањује коришћење дронова у националним парковима, а разлог за то између осталог су и упозорења стручњака да употреба беспилотних летјелица штети биодиверзитету и узнемирава животињски свијет паркова. С тим у вези, наглашавамо да у границама НПЦГ није дозвљено коришћење дронова без претходно добијених сагласности од надлежних државних органа, Агенције за цивилно ваздухопловство, Агенције за заштиту животне средине и уз одобрење Јавног предузећа за националне паркове Црне Горе.

„Напомињемо да ћемо у наредном периоду у сарадњи са надлежним државним органима предузимати интензивне радње на контроли и сузбијању свих врста незаконитих радњи у националним парковима. Овим путем апелујемо на све посјетиоце и кориснике простора да поштују унутрашњи ред и правила понашања у националним парковима. Према важећој законској регулативи особа која управља дроном сматра се вођом ваздухоплова, и у случају прекршаја примјењују се казнене одредбе прописане Законом о ваздушном саобраћају. Казне могу бити у износу од 500 до 2.000 еура. Сходно Закону о националним парковима новчаном казном од 1.000 еура до 40.000 еура казниће се за прекршај правно лице, ако снима или фотографише у комерцијалне сврхе без одобрења, а физичко лице новчаном казном од 100 еура до 4.000 еура“, закључили су из НПЦГ.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *