УРА: Лобисти отворили поглавље 27, европски пут пред колапсом
1 min readУ Грађанском покрету УРА поздрављају отварање поглавља 27 али напомињу да се ради о политичкој одлуци која није поткрепљена резултатима и изражавају забринутост да нећемо успјети да затворимо ово поглавље ако наставимо са досадашњом праксом.
„Од усвајања Декларације о проглашењу Црне Горе за еколошку државу суштински смо врло мало урадили да заштитимо животну средину. Отварање поглавља 27 ће до сржи оголити еколошке проблеме који данас постоје у нашем друштву. Иако смо по Уставу еколошка држава, ми то у пракси дефинитивно нисмо. Већ 27 година је прошло како је Црна Гора, као своје приоритетне циљеве, прокламовала заштиту животне средине и климатских промјена, међутим, све је остало само на папиру. Изазови који нам предстоје, као и све оно што смо до сада девастирали, наводи на закључак да нећемо успјети да затворимо ово захтјевно поглавље“, истичу у покрету УРА.
Наглашавају да самопроглашење за еколошку државу није довољно што се најбоље види из примјера да бројни еколошки проблеми нису ријешени.
„Влада континуитета није ријешеила ниједан еколошки проблем, напротив, створили су нове. Напомињемо да је недавно избио велики еколошки инцидент на ријеци Тари, да студија заштите Солане није усвојена, да се проблем отпадних вода није рјешио, а да за топлификацију Пљеваља мало тога урадило… Поред тога МОРТ је својим законским ријешењима само закомпликовао ситуацију, а са најновијим истраживањима нафте у Јадранском мору, заједно са Министратвом економије, покрећу још један талас насртаја на животну средину“.
Отварањем поглавља 27. жели се приказати као велики напредак у европским интеграцијама, иако је јасно да европска агенда скоро упала у тоталну блокаду, истичу из ГП УРА.
„Водимо најдужи преговарачки порцес у историји ЕУ, а крај није ни на видику. Еколошки проблеми се не рјешавају, већ се гомилају. На снази је константно девастирање природних ресурса, уништавање обала ријека, сјеча шума и континуирано загађивање наших вода. Бетинирањем смо трајно уништили обалу захваљујући разноразним пројектима и плановима које је одобрила Влада. Када све ово узмемо у обзир, поставља се питање чиме се то Валда хвали“, наводе у УРИ.
Истичу и то да све већа забринутост долази и са међународних адреса.
„Проблем заштите животне средине у Црној Гори је постао толико велики да полако превазилази њене границе, и то довољно говори у каквој се ситуацији налазимо. У последње вријеме све чешће добијамо упозорења од стране наших европских партнера у којима изражавају своју забринутост. Проблем девастирања ријеке Таре, о чему је данас писала и Свјетска оргзанизација за заштиту природе (WWF), због градње аутопута је већ добио интернационалне размјере што само говори у прилог томе колико се неодговорно понашамо према природним богатствима.
Бројне су црне еколошке тачке које нисмо успјели да санирамо, док смо, насупрот томе, креирали нове еколошке проблеме а животну средину готово бесповратно уназадили. Наглашавамо да је добро што отварамо још једно поглавље, али с обзиром да немамо никаквих резултата, онда постоји реална могућност да нам се понови исто што и са пглављима 23. и 24.
Стога, овакви „резултати“ могу обрадовати само лобисте, којима се очигледно дају добре апанаже да би се домаћа јавност замајавала наводним успјесима којих нема, а нити ће их бити са актуелним политчким естаблишментом“, закључују у покрету УРА.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Posljednje poglavlje otvoreno… Dobar dan EU!… zbogor Rusi i sisnjari!