ИН4С

ИН4С портал

УРА: Млади су кључ напретка, а држава их занемарује и понижава 

“Тренутна рјешења државе не могу помоћи младима да ријеше стамбено питање или оснују породицу, што има директан ударац на наталитет и доводи друштво у још тежу ситуацију".

Марко Војиновић

Марко Војиновић, члан Форума младих Грађанског покрета УРА, оцијенио је да је тренутна ситуација младих људи у Црној Гори је у најмању руку алармантна, те да свака студија или истраживање о овој популацији посљедњих година доноси поражавајуће податке.

“Проблеми као што су незапосленост, миграција из државе и унутар ње, стамбено питање, политичка корупција, криминал само су неки од проблема са којима се млади људи хватају у коштац у првој деценији своје зрелости. Млади људи у сваком друштву посједују највећу енергију и снагу за напредак и развој тога друштва а самим тим и највећа пажња и помоћ државе би требало да се усмјери на популацију младих, што у Црној гори није случај”, каже Војиновић.

Наводи податак из истраживања да се у црној Гори незапосленост младих креће између 35% до 40 % , што представља сами врх у свијету.

“Велики број високошколаца принуђен је да посао умјесто у струци тражи у некој другој области, најчешће у ресторанима, кафићима или кладионицама гдје у већини случајева нису осигурани, или су осигурани на “минималац”. Још један изузетно велики проблем јесте добијање уговора за стални радни однос а посебно су ту рањиве даме, које у случају оснивања породице губе посао. Однос послодаваца, посебно у приватном сектору (гдје већина младих ради) је такав да радника сматра као на ставку која представља расход у пословању. За пожељни “државни посао” већина младих (65 %) сматра да је потребно бити у добрим односима са људима из власти. То није здрава атмосфера у друштву”, указује Војиновић.

Наглашава да се свијест у друштву о запошљавању младих и односа послодаваца према њима мора мијењати под хитно.

“Тренутна рјешења државе не могу помоћи младима да ријеше стамбено питање или оснују породицу, што има директан ударац на наталитет и доводи друштво у још тежу ситуацију. Млади су у константном искушењу да оду из државе како би нашли боље услове за егзистенцију. Студије о младима у државама Југоисточне европе 2018/19 је показала да само 15 % младих не жели да напусти Црну Гору. Миграције се такође дешавају и унутар државе, највише са сјевера према главном граду или југу гдје раде сезонске послове са лошим радним условима. Млади који са сјевера долазе у главни град или на приморју због образовања након завршених факултета се ријетко враћају у свој град јер тамо немају перспективу”, напомиње Војиновић.

Каже и да су поразни подаци о стамбеној самосталности младих, која у, како истиче, нормалним и уређеним земљама представља основ егзистенције.

“Према најновијем истраживању чак 72% младих и даље живи у домовима својих родитеља а то је поразно. Многи фактори отежавају рјешавање стамбеног питања, а ту су прије свега незапосленост и неповољни стамбени кредити. Још поразнијим сматра увријежено оправдано мишљење да се до посла или неке друге услуге не може доћи, уколико нисте “пријатељ” са људима из власти. Наводим истраживање агенције “Дамар” у погледу очекивања студената везано за запошљавање по којем чак 40% не зна особу која посао није добила “преко везе”. Зато је корупција и непотизам у нашем друштву проблем са којим морамо активно да се суочимо како би охрабрили младе да су вјештине и знање потребнији од познанстава са политичарима”, апострофира Војиновић.

Као још један проблем Војиновић види криминал који се задњих година одвија на нашим улицама, што негативно утиче на младе.

“Док једнима он улива несигурност и умањује повјерење у државне органе, другима он пружа инспирацију како би требали да потраже егсистенцију у криминалу и да се лако обогате преко ноћи. То је оно што им поручује држава својим нечињењем. Пред проблемима младих не треба затварати очи јер ни су кључ успјешне, модерне и напредне Црне Горе, коју ћемо засигурно досањати”, закључује Војиновић.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *