IN4S

IN4S portal

Uskoro izlazi prva zajednička knjiga Crne Gore i Vatikana

1 min read
Ranije definisana saradnja u potpisanom Memorandumu o saradnji između Crne Gore i Zajednice Sant Eđidio biće dobra osnova za realizaciju konkretnih projekata
Vatikan

Bogdanović u Vatikanu

Ministar kulture Aleksandar Bogdanović prilikom nedavne posjete Vatikanu istakao je poseban značaj aktivnosti na izdavanju prve knjige iz edicije dokumenata o Crnoj Gori iz Vatikanskih arhiva, a koja treba da bude završena ove godine.

Na sastanku sa podsekretarom za odnose sa državama Sekretarijata Svete Stolice, mons. Antoanom Kamilerijem bilo je riječi o nastavku započete saradnje u oblasti kulture između Crne Gore i Svete Stolice.

Sagovornici su tokom razgovora konstatovali da nedavno organizovane posjete državnog sekretara Svete Stolice kardinala Pjetra Parolina Crnoj Gori i predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića Svetoj Stolici predstavljaju važan korak u snaženju odnosa dvije države i naveo da je uvjeren da će najavljeno otvaranje Nuncijature Svete Stolice u Crnoj Gori uskoro biti realizovano.

Ministar Bogdanović je istakao poseban značaj aktivnosti na izdavanju prve knjige iz edicije dokumenata o Crnoj Gori iz Vatikanskih arhiva, a koja treba da bude završena ove godine.

Riječ je o knjizi koja će sadržati autentične prepiske i pregovore prilikom potpisivanja Konkordata 1886. godine, koji predstavlja temelj istorijskih odnosa Crne Gore i Katoličke crkve, ali i svjedoči o ponosnoj i bogatoj multikulturalnoj i multikonfesionalnoj istoriji Crne Gore. Ovo će biti prva, u ediciji knjiga koje ćemo objaviti a čiji sadržaj će činiti dokumenta koja svjedoče o bogatim i sadržajnim odnosima između Crne Gore i Svete Stolice”, kazao je Bogdanović.

Bogdanović je razgovarao sa podsekretarom za odnose sa državama Sekretarijata Svete Stolice, mons. Antoanom Kamilerijem i direktorom Istorijskog arhiva Svete Stolice dr Johanom Iksom.

Kako se navodi u saopštenju, Bogdanović je izrazio izuzetno zadovoljstvo zbog mogućnosti pristupa impozantnoj arhivskoj građi od preko 1,5 miliona digitalizivanih dokumenata, koja se nalazi u Istorijskom arhivu Sekretarijata Svete Stolice i istakao da će projekat sakupljanja arhivske građe biti od velikog značaja za dalje istraživanje i dokumentovanje istorije Crne Gore.

Posjeta Vatikanu bila je prilika i za sastanak sa Đakomom Zukonijem, generalnim sekretarom Zajednice Sant Eđidio.

„Ranije definisana saradnja u potpisanom Memorandumu o saradnji između Crne Gore i Zajednice Sant Eđidio biće dobra osnova za realizaciju konkretnih projekata. U tom smislu, iskazana je spremnost sagovornika da se početkom naredne godine u Crnoj Gori, u zajedničkoj organizaciji Ministarstva kulture i Zajednice Sant Eđidio, organizuje međunarodna konferencija za mlade o ekumenizmu.

Pročitajte još:

Govorit Di Kej: Hvala Milo što si mi vratio 15 hiljada, a kad ćeš milione?

 

Podjelite tekst putem:

6 thoughts on “Uskoro izlazi prva zajednička knjiga Crne Gore i Vatikana

  1. Sada je valjda svima jasno da se Milo Đukanović, politički dosljedan jedino u demantovanju samoga sebe i bogaćenju sebe i rođačko-plitičke familije, stavio na čelo onih koji, kako je upravo on govorio, »prikrivaju antisrpsku i antipravoslavnu orjentaciju«, odnosno »nikogovića, i srbijanskih i crnogorskih« koji su se »odrekli bratstva i zajednice sa Srbijom«.
    Prekrajanje crnogorske istorije od strane državnih i dukljanskih istoričara je u funkciji razbijanja i unijaćenja pravoslavnog naroda u Crnoj Gori, iza čega, u krajnjem, stoje teritorijalne pretenzije.
    Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac, slava mu i milost, posvetio je svoj život očuvanju Pravoslavne vjere i zaštiti svoga naroda od opake unijatske propaganda i tuđinštine. Zato je od naroda nazvan revniteljem Pravoslavlja. Slijediti njegovo djelo je obaveza, čast i jedini spas.

  2. Sada je valjda svima jasno da se Milo Đukanović, politički dosljedan jedino u demantovanju samoga sebe i bogaćenju sebe i rođačko-plitičke familije, stavio na čelo onih koji, kako je upravo on govorio, »prikrivaju antisrpsku i antipravoslavnu orjentaciju«, odnosno »nikogovića, i srbijanskih i crnogorskih« koji su se »odrekli bratstva i zajednice sa Srbijom«.
    Prekrajanje crnogorske istorije od strane državnih i dukljanskih istoričara je u funkciji razbijanja i unijaćenja pravoslavnog naroda u Crnoj Gori, iza čega, u krajnjem, stoje teritorijalne pretenzije.
    Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac, slava mu i milost, posvetio je svoj život očuvanju Pravoslavne vjere i zaštiti svoga naroda od opake unijatske propaganda i tuđinštine. Zato je od naroda nazvan revniteljem Pravoslavlja. Slijediti njegovo djelo je obaveza, čast i jedini spas.

  3. Bogdanović: „otvaranje Nuncijature Svete Stolice u Crnoj Gori uskoro će biti realizovano“….“početkom naredne godine u Crnoj Gori, u zajedničkoj organizaciji Ministarstva kulture i Zajednice Sant Eđidio, organizuje međunarodna konferencija za mlade o ekumenizmu“.
    Dakle, ministars kulture Poganović otvoreno radi na katoličenju Crne Gore. Glavni je Don Milione, a neposredno nadređeni mu je Jevrem Brković koga je za realizaciju tog projekta početkom 90-ih zadužila katolička crkva u Hrvatskoj.
    Saradnici na ovom vatikansko-krvatsko-crnogorskom projektu su: raspop Miraš Dedeić kome je Jevrem iz Zagreba, kao prelaznu ka katoličkoj, osnovao tzv Crnogorsku pravoslavnu crkvu; Vlada Duška Markovića; predsjednik Skupštine Ivan Brajović i njegove SD; komplet poslanički klub kriminalne družine DPS; poslanici-poslenici Ranko Krivokapić, Andrija Popović, prva i druga vamelja, Crnogorska matica, Dukljanska akademija nauka i umjetnosti; SUBNORA Zuvdije Hodžića; Brkovićev žbir Adnan Čirgić, koji je u Hrvatskoj zajedno sa braćom Nikčević, hrvatskim i bjelosvjetskim lingvistima, napravio Crnogorski jezik; ina družina lakomih i plahih.
    Jednom rečenicom -loža crvenih Hrvata u Montenegru udara na Sveog Vasilija Ostroškog Čudotvorca, Svetog Petra Cetinjskog, Njegoševu Crnu Goru. Rezultat se unaprijed zna „jer je tško s Bogom ratovati“, ali nabrojena družina može nanijeti mnogo, premnogo zla.
    U pamet se braćo pravoslavna.
    P.S. Molim uredništvo da ovaj tekst ostavi na naslovnoj strani jer zaslužuje posebnu pažnju.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *