Устав као усуд Црне Горе
1 min read
Веселин Матовић
Пише: Веселин Матовић
Одредбом да се девет кључних чланова Устава Црне Горе, сроченог по узусима и пројекцијама Демократске партије социјалиста и уз и (не)свјесну помоћ дијела тадашње опозиције, могу промијенити само ако се на референдуму за то изјасне „три петине свих бирача“ (чл. 157), бивши ДПС-режим трајно је закључао највиши правни акт државе и у њему своју идеолошко-политичку и државотворну концепцију засновану на промјени језичког идентитета Црногораца, и сублимирану у чл. 13, којим је, умјесто српског, тзв. црногорски језик установљен као службени језик у Црној Гори. Може Демократска партија социјалиста и нестати, може бити и забрањена, али ће њен расколнички дух тровати Црну Гору са истом енергијом са којом је то и досад чинио, све док се не угаси његово жариште запретано у те двије уставне одредбе, које су безмало постале усуд Црне Горе.
Опстајање, таквих идеолошки тенденциозних уставних норми, и након пораза ДПС-режима, највећи је парадокс данашње Црне Горе. И неопростива срамота и њеног Парламента и све три њене влáде. формиране након 30. августа 2020. године.
Ако Црна Гора до прије четири године није успијевала да се ослободи ига ДПС-режима и спријечи његову разарајућу идентитетску стратегију која је изазвала морални расап у црногорском друштву, зашто се, послије његовог пада и компромитације на свим нивоима и у свим просторима, дави у загрљају тога распадајућег мртваца? Зашто за четири протекле године, ниједна влада, нити иједна државна институција – ни образовна, ни правна, ни културна ни научна – нијесу покренуле питање њеног ослобађања из тога морбидног загрљаја?
Одржано је за ове четири године стотине ТВ-расправа, научних скупова, округлих столова, о свему и свачему, али око онога што суштински разара историјско биће Црне Горе – уставној дискриминацији више од пола њеног становништва – не чусмо од њих ниједне ријечи.
Многи ће рећи да је о томе узалудно расправљати, јер се никада у Црној Гори не може створити ситуација да преко 60% њених бирача изађе на референдум и да сви гласају за промјену Устава.
Но, да ли је баш тако?
Као прво, устав или стега (устава, запрека самовољи, аутократији и тиранији), требало би, у свакој уређеној држави, да одражава њену укупну друштвену стварност – политичку, економску, културну, итд. Управо зато се устави с времена на вријеме мијењају и прилагођавају новој стварности коју производе живот и, уопште – нове историјске околности. Некад се то ради амандманима, као у случају Устава САД, некада измјенама или укидањем појединих уставних одредби, а некада и промјеном устава у цјелини, као што је био случај са промјеном црногорског Устава, након промјене њеног осамостаљења, 2006. године. Некада се то дешава у мирној парламентарној процедури а некада и револуционарним путем, као што је, послије комунистичке револуције (1941 – 1945), промијењен Устав Краљевине Југославије. У сваком случају, ничији устав, па ни црногорски, не може бити непромјењив!
Друго, уредба из члана 157, у супротности је са правним начелом по коме се сваки правни акт може мијењати само на начин на који је и донесен и само од стране онога ко га је донио. Црногорски Устав донесен је у Парламенту, па се, логично, тамо може и промијенити. И за то референдум нити је потребан нити је обавезујући.
И треће, што је и најважније, та одредба је у супротности и са чл. 1 Устава, у ком се каже да је Црна Гора држава „заснива на владавини права“. Међутим, чланом 13, којим је, умјесто српског језика, као службени језик у држави именован тзв. црногорски, иако се на попису становништва за српски језик изјаснило 63% а за црногорски само око 20% грађана. Тиме је погажено основно демократско правило о поштовању воље већине, на коме, макар формално, почива и црногорски политички систем. Штитећи овакву одредбу, спорни чл.157 Устава ЦГ суштински оповргава то правило, па и сам Устав у цјелини, односно – делигитимише Црну Гору као правну државу.
Према томе, он се не може сматрати валидном правном нормом па не може бити сметња за промјену Устава. Та одредба унесена је у Устав само зато да би се заштитила политичко-идеолошка концепција бившег режима, и ко год се на њу позива, и сам је следбених те концепције.
Зато би било од огромне важности за будућност Црне Горе да се ово питање постави у Парламенту, па, иако би, евентуално, одговор посланика био негативан, показало би се, коначно и јасно, ко је данас следбеник идеологије ДПС-а, а ко није, и да ли је та идеологија заиста поражена 2020, године, или се само криптовала испод неколико нових страначких адреса. Тако би се, напокон, стало на пут безочним страначким манипулацијама и преварама грађана, макар оних који заступају свој српски национални и језички идентитет. Да се убудуће њиховим гласовима не формирају „парламентарни већине“ и влáде које ће радити против њихове воље и њихових интереса.
И да црногорски Парламент више никада не буде мјесто страначког свинглераја у ком ће се Јасеновцем подмиривати Сребреница!

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:


Сјајан текст!
ДрПС и његови прирепци (уз асистенцију Медојевића и ПзП) су могли написати и да се за промјену устава прво мора отићи да Мјесеца и назад, да ли би то икога обавезивало? Плус је веома добро познато да су сви избори и референдум покрадени. Према томе, устав је донијела нелегитимна скупштина, нелегитимне државе. Ни данас није много боље, иако се више не краде безочно, ипак је бирачки списак потпуно незаконит пошто знамо да је у њему уписано много више људи него што је број држављана који живе у МНЕ.