Уставни суд и Министарство вањских послова се селе на Цетиње
1 min readВлада је данас утврдила Предлог закона о Пријестоници којим је, између осталог, предвиђено да сједиште једног броја важних државних институција, међу којима и Министарство вањских послова, буде пресељено на Цетиње.
Министарка јавне управе, Сузана Прибиловић, казала је да се предложеним законом јача улога Пријестонице, уважава њен културни и историјски аспект и Цетињу враћа статус, значај и мјесто који је кроз црногорску историју одувјек имало.
„Законом је предложено опредјељивање буџетских средстава за развој Пријестонице у висини од један одсто пројектоване вриједности текућег буџета Црне Горе за сваку фискалну годину“, казала је Прибиловић након сједнице Владе, преноси агенција Мина.
Како је навела, годишњи програм развоја Пријестонице, који ће се финансирати из буџетских средстава у износу од 0,6 одсто, усвајаће Сенат, а користиће се за финансирање пројеката који доприносе отварању нових радних мјеста, развојних, инфраструктурних и пројеката очувања културно-историјског насљеђа, за валоризацију туристичких потенцијала, пројеката од јавног интереса и осталих од значаја за развој Цетиња.
Прибиловић је казала да ће се средства од 0,4 одсто пројектоване вриједности текућег буџета планирати годишњим законом о буџету , и опредјељиваће се Пријестоници за финансирање издатака за обављање законом утврђених надлежности.
Она је истакла да се одредбе Закона о финансирању локалних самоуправа, које се односе на финансијско изравнавање општина, неће односити на Пријестоницу.
Према њеним ријечима, у предлогу закона дефинисано је да је пресељење важних државних институција једна од кључних активности које пријестоници треба да поврате статус и значај какав заслужује.
„У том циљу, предвиђено је пресељење сједишта једног броја државних органа и других институција, чиме ће се додатно ојачати улога Пријестонице у систему Црне Горе“, казала је Прибиловић.
Како је навела, поред Резиденције предсједника државе, планирано је да сједиште Уставног суда буде у Пријестоници, а предвиђено је и пресељење Министарства вањских послова, чиме се Цетињу враћа статус дипломатског центра.
Дефинисано је и да Историјски институт и Факултет за црногорски језик и књижевност буду на Цетињу.
„Вјерујемо да ћемо кроз предложена рјешења створити добре предуслове за бржи и квалитетнији развој Пријестонице, и да ћемо Цетињу дати додатни импулс да се кроз валоризацију културних и историјских вриједности убрза економски развој и да добије административни статус који му, по историјском и културном значају, и припада“, казала је Прибиловић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Cetinje je propalo ovako i onako, neće ga spasiti to što će dio sudija i personala MVP svakodnevno putovati do tamo!
Ала ће сад да се возају….