Ван шпицева аутобуси на по пола сата
1 min readЗа два дана на улицама Београда почеће постепено нормализовање јавног превоза, али како „Политика” сазнаје, постоји могућност да поласци ван шпицева, у периодима између 10 и 14 сати и од 20 часова до поноћи, буду организовани на сваких пола сата. Према нашим сазнањима, оквирно је договорено да на снази буде такозвани редуковани летњи ред вожње, односно мање возила него лети када је и иначе смањен број возила на улицама.
Сврха такве одлуке, како су указали наши извори, требало би да буде да се демотивишу сви они који не морају да користе превоз да га ни не користе у прво време. Ово, како нам је речено, још није дефинитивно, али је врло озбиљно у игри као решење за предстојећи период.
Надлежни за сада и даље тврде потпуно супротно – да ће на улицама бити 1.290 возила, односно више него што их је у току лета. Уверавају да је довољан број возила припремљен и да ће, ако на некој линији буде више путника, на трасе излазити додатна возила.
Праву слику о свему овоме, како нам је незванично указано, надлежни за саобраћај имаће тек од понедељка, уторка, када се очекује већи прилив запослених у јавном превозу и када се буду виделе критичне тачке.
Страховања грађана да неће бити довољно аутобуса, тролејбуса и трамваја су на месту, поготову ако се зна да ће до даљег у возилима свако друго место за седење бити укинуто, а биће мање и места за стајање. На ово надлежни одговарају тиме да великих гужви не би требало да буде јер ће у прво време само запослени да користе возила.
Поводом враћања јавног превоза, у погону ГСП-а на Новом Београду јуче је одржана конференција за медије. На њој су епидемиолози и надлежни за превоз у граду још једном представили предстојеће мере у превозу. Новина није било, већ је углавном поновљено све што се зна – обавезно ношење маски и рукавица, изолација возача, размак између седишта и места за стајање, редари који ће све контролисати.
Конференција је била и прилика да новинари добију детаљније одговоре на недоумице грађана у вези са новим мерама у превозу, али на многа питања одговори су били прилично уопштени.
На наше питање зашто ће уз радне налоге бити дозвољене прилично скупе дневне (туристичке) карте, али не и неперсонализоване на допуну, Јовица Васиљевић, секретар за јавни превоз, одговорио је да је тиме остављена могућност оним запосленима који раде тек од осмог да премосте вожњу за први део месеца.
– Нисмо могли да бирамо када ће превоз моћи да се успостави. Створили су се услови да то буде од 8. маја. Зато ће запослени имати прилику да уплате персонализовану за други део маја, а да се у ових неколико дана прве половине месеца возе уз помоћ дневних карата – указао је Васиљевић и додао да, ако запослени један део месеца не ради, послодавац може да уплати и рестриктивну карту за запосленог, односно да се уплати само за онолико колико ради.
Али, на основу одговора секретара могло се закључити да у воду падају и наде више запослених да ће им бити враћен новац за пропали део уплаћене месечне карте за март. На рефундирање неће моћи да рачуна неко ко уплати маркицу за цео мај.
– Неке ствари као ове ванредне околности једноставно не могу да се планирају. А не постоји могућност враћања новца за тако нешто – додао је Васиљевић.
На инсистирање новинара да се објасни зашто неперсонализована на допуну ипак тренутно неће бити могућа, секретар је оценио да је знатно повољније извадити и допунити месечну, него оверавати неперсонализовану. А месечну за запослене, само уз личну карту, какао је казао, моћи ће да изваде и многи који раде, али нису стално запослени – уговорци и хонорарци. Ипак, многим грађанима који су нам се јављали и даље није јасно зашто се запослени на овакав начин условљавају и зашто је до даљег укинута картица на допуну, ако се зна да многи међу њима у току месеца наизменично користе и јавни превоз, али и друге врсте превоза.
До сада није разјашњено ни колико ће тачно које врсте возила бити на улицама од петка јер ни ту надлежни нису били прецизни. Једино је извесно да ће поново возити трамваји, а на градској железници и „БГ воз”, са редукованим поласцима.
Када је реч о најављеним редарима у превозу који ће контролисати ношење заштитне опреме, размак између путника, њихов број и валидирање, надлежни су одговорили да они неће бити ангажовани о трошку града, него да је договор са превозницима да они сами организују особље за тако нешто. Како смо, ипак незванично сазнали, надлежни су превозницима који имају вишак особља сугерисали да за редаре одреде оне запослене који тренутно немају задужења, док је свим осталим превозницима дато да одлуче који њихови запослени ће се тиме бавити. Уколико „редарисање” буде задатак возача за воланима, то ће значити да они морају, када приме путнике, да осмотре да ли сви носе опрему и да ли је довољан размак. Ово ће и те како бити додатни притисак за шофере, али како је јуче рекао Јовица Васиљевић, возачи ће, ако нешто не буде у складу са прописима, моћи да зауставе возило и да обавесте Оперативно-контролни центар секретаријата. Он ће потом позвати комуналну милицију која ће бити на више пунктова.
Политика
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: