Varadi: Ostvarljiva je teritorijalna i personalna autonomija Srba na KiM
Linija ispod koje se ne smiju spustiti srpski interesi jeste teritorijalna i personalna autonomija za Srbe na Kosovu i Metohiji, kaže Tibor Varadi, akademik, profesor prava, koji je zastupao Srbiju u međunarodnim procesima.
Konsenzus je malo vjerovatan, ali unutrašnji dijalog o budućnosti Kosova i Metohije je veoma važan, prije svega da bi se javnost upoznala sa činjenicama, smtara profesor Varadi.
Varadi u intervjuu Tanjugu pozdravlja poziv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da započne unutrašnji dijalog o budućnosti Kosova. Ocjenjuje je da je to prilika da se šira javnost „upozna sa stvarnošću“, jer će, kako kaže, ako ona postane opštepoznata i priznata i pregovaračima biti lakše.
Neće morati, kako kaže, da brane mitove, već će lakše moći da pregovaraju za najbolju od mogućih opcija u interesu Srbije. To je, po njegovom mišljenju, personalna i teritorijalna autonomiju Srba na Kosovu, i linija ispod koje se ne smeju spustiti srpski interesi.
„Da se Kosovo ‘vrati’ i postane dio Srbije, mislim da u ovom času, mada to nije lako reći, nije realno. Ali, nisam sveznalica… A to da se srpske crkve, manastiri, kulturna i jezička prava zaštite putem personalne i teritorijalne autonomije, to je ostvarljivo. To bi bilo pravedno i moguće. To je ostvarljiv cilj“, kaže Varadi i precizira da misli na teritorijalnu autonomiju sjevernog Kosova.
Vjeruje da bi to i za Evropu bilo neosporno i smatra da se pregovarači moraju založiti za to da Srbi na Kosovu i Metohiji i ubuduće mogu da žive kao Srbi, „da sačuvaju jezik, kulturu i svoje srpstvo“.
Taj predlog se, ističe, mora iznijeti na sto prije dogovora o konačnom statusu srpske pokrajine.
Varadi ne vjeruje da je moguć konsenzus, ali ponavlja da je unutrašnji dijalog o budućnosti Kosova i Metohije veoma važan, prije svega da bi se javnost upoznala sa činjenicama.
(RTS, Tanjug)
Koja personalna i koja teritorijalna autonomija Srba na Kosovu?!
Kosovo je okupirana teritorija. Početak i kraj svake priče.
Nego, neko bi da malo zabašuri izdaju.
Neće da može.
To je onaj vrli pravnik što je onako vješto formulisao pitanje MT u Hagu u vezi rezolucije o samoproglašenju tzv. Kosova. I sada, kao i ranije, ima nešto pametno da kaže. Još je i akademik.
Raformirati SANU kao kvislinšku organizaciju!