Вархељи: Борба против корупције у Црној Гори је кључни циљ
Европски комесар за преговоре о придруживању Оливер Вархељи рекао је да је владавина права једна од основних вриједности ЕУ и пресудни елемент процеса приступања, који одређује укупан темпо преговора Црне Горе о приступању Европској унији.
У одговору на питање посланице Европског парламента Доминик Билд о малтешким инвестицијама у Црној Гори и оптужбама да је у тим пословима било корупције, Вархељи је нагласио да је борба против корупције у Црној Гори кључни циљ процеса придруживања.
„Очекује се да ће Црна Гора успоставити евиденцију ефикасних и конкретних истрага, кривичних гоњења и осуда у случајевима корупције и организованог криминала. Европска комисија пажљиво прати напредак Црне Горе у овим областима, укључујући и кроз посљедњи пакет извјештаја о проширењу ЕУ, који је Европска комисија (ЕК) усвојила 6. октобра 2020. године, и очекује да ће сви наводи о корупцији добити вјеродостојне, независне и ефикасне институционалне одговоре“, рекао је Вархељи, пише Дан.
Осврћући се на аферу „Можура“, која је у центру пажње малтешких инвестиција у Црној Гори, он је нагласио да није било финансирања из Европске уније у контексту пројекта вјетроелектране Можура.
„Међутим, важно је нагласити да се финансирањем пројеката ЕУ управља у Црној Гори, као и другдје, у складу са низом строгих процедура управљања и контроле. То укључује техничке и финансијске верификације, провјере на лицу мјеста и инспекције које може да изврши Европска канцеларија за борбу против превара“, навео је Вархељи.
Што се тиче Малте, како је објаснио, Европска комисија је осудила атентат на новинарку Дафне Каруана Галицију (која је истраживала корупцијуу Црној Гори) и помно прати најновија дешавања у истрази њеног убиства.
„Европска комисија признаје чињеницу да Малта блиско сарађује са Венецијанском комисијом на праћењу препорука у вези са владавином закона, укључујући независност правосуђа и борбу против корупције. Комисија поздравља реформе које јеусвојила Малта у овој области. Први годишњи извјештај о владавини закона, који је Европска комисија усвојила на јесен 2020. године, а који је обухватио значајне догађаје у погледу правосудне независности и борбе против корупције у државама чланицама ЕУ, укључујући Малту, дјеловаће као превентивно средство, продубљујући дијалог и заједничку свијест о питањима владавине права“, истакао је Вархељи.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: