ИН4С

ИН4С портал

Ваздух поново нездрав: Горе него у Београду јуче се дисало само у Уланбатору, Делхију и пакистанском Лахору

Саобраћај је међу највећим загађивачима животне средине (Фото Танјуг)

Симболи Београда, као што су Храм Светог Саве, „Београђанка”, мост на Ади, зграда „Генекса”… на које иначе пуца поглед са градских узвишица попут Торлака – јуче се са тог места нису видели. Прогутала их је беличаста магла која је, већ смо навикли, јасан знак да је загађење у нашем граду повишено.

Да је дисање потенцијално опасно, показала нам је и анимација човечуљка тугаљивог лица који је јуче око 14 часова сајту „Беоеко” Градског завода за јавно здравље показивао да је ваздух у трећој категорији, односно само „прихватљив”.

– Код осетљивих група, односно старијих, деце, особа са обољењима срца и плућа могу се јавити одређене здравствене тегобе (најчешће погоршање већ постојећег обољења), али се не очекују ефекти на здравље здравих особа – стајало је објашњење на овом порталу. Уз то, препорука је била да се обрати пажња и на симптоме попут кашља, отежаног дисања, лупања срца…и да уколико се они појаве, смањимо напорне активности које обављамо напољу.

Ни апликација Сепа, Агенције за заштиту животне средине није давала ништа оптимистичнију слику. По њиховим подацима, ваздух је на Мостару и Новом Београду био прихватљив, док су централне градске општине, Стари град и Врачар биле у „црвеној зони”, односно са ознаком за загађен ваздух. У свим овим деловима Београда, апликација је бележила значајно повишене вредности ПМ2.5 и ПМ10 честица.

Онима који су се забринули због података домаћих институција,  информације са сајта „Ер вижуал” биле су додатан и још већи разлог да се затворе у кућу и не промаљају нос у зачађени град.  Јер на ранг листи портала који у реалном времену оцењује квалитет ваздуха, наш град је око 14 часова био на четвртом месту најзагађенијих градова света. Горе него у Београду, дисало се само у Уланбатору, Делхију и пакистанском Лахору. Сајт је препоручивао да се у нашем граду избегава вежбање напољу, држе затворени прозори,укључе пречишћивачи ваздуха и носе маске када излазимо. Ако ништа, бар ово последње нам није тешко пало, јер на маске смо ових дана свакако принуђени.

Ваздух је, за разлику од „прихватљивог” каквим га је проценио „Беоеко” на овом сајту јасно означен као „нездрав”.

И иако су јуче сва три уобичајена извора за праћење квалитета ваздуха била сагласна око тога да ваздух није добар, немогуће је не приметити разлике, односно то да је „Ер вижуал” пословично приказивао најгоре стање. Домаћи стручњаци међутим, одавно упозоравају да у овај портал не смемо баш слепо веровати.

На сајтовима који користе резултате наших објављених резултата мерења не види се методологија којом се служе, те смо сведоци да ни наши резултати нису увек презентовани као на сајту Агенције. Зна се да су мерења једини поуздан податак о мери загађености и потребно је велико стручно и финансијско ангажовање да се таква информација пружи грађанима. То држава и ради финансирајући државну мрежу за квалитет ваздуха– истакао је пре неколико дана Филип Радовић, директор Агенције за заштиту животне средине, поручујући да би ипак требало да верујемо искључиво подацима званичних институција.

Како тачно ради „Ер вижуал” није најјасније ни Андреју Шоштарићу, стручњаку Градског завода за јавно здравље.

– Формална методологија за рангирање градова по квалитету ваздуха не постоји. Они користе неку методологију коју ја не знам, као што не знам ни ко је извор њихових података нити на који се начин класификује квалитет ваздуха. То се код нас на сајту јасно види, а ми користимо критеријуме које је прописала Европска комисија. Зато позивамо грађане да се информишу на нашој интернет страници јер иза тих података ипак стоји кућа која им је на услузи већ више од 70 година –истакао је недавно Шоштарић у разговору за наш лист.

Извор: политика.рс

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy