ИН4С

ИН4С портал

Велика Британија уводи санкције Русима у вези са смрћу Магнитског

Велика Британија је увела санкције за више од двадесет руских држављана у вези са смрћу адвоката Сергеја Магнитског, док су односи двије државе и даље урушени због, како тврди Лондон, "дестабилизујућих поступака Москве", пише редакција Радија Слободна Европа на енглеском језику.

Русија и Британија / Фото: Србин.инфо

Велика Британија је увела санкције за више од двадесет руских држављана у вези са смрћу адвоката Сергеја Магнитског, док су односи двије државе и даље урушени због, како тврди Лондон, „дестабилизујућих поступака Москве“, пише редакција Радија Слободна Европа на енглеском језику.

Листа од 25 санкционисаних руских званичника објављена 6. јула обухвата Александра Бастринина, шефа моћног Истражног комитета који се сматра чланом унутрашњег круга предсједника Владимира Путина, као и судије и тужиоце.

Британски министар спољних послова Доминик Раб бивши адвокат за људска права, навео је 6. јула на Твитеру да ће санкције “циљати људе који су починили најтежа кршења људских права”, као и да ће допринијети да Велика Британија буде “још снажнија сила за добро у свијету, у предстојећим годинама”, пише РСЕ.

Магнитски, адвокат Вилијема Браудера– инвеститора рођеног у САД који сада има британско држављанство – умро је 2009. године у московском затвору од нелијечене болести, пошто је руске званичнике оптужио за пореску превару од 230 милиона долара.

Случај је привукао међународну пажњу послије интензивног лобирања Браудера, познатог инвеститора који је обогатио на руским дионицама.

Десет година Браудер тражи од западних држава да уведу глобални Магнитски закон којим би се увеле санкције појединцима одговорним за кршења људских права или значајна коруптивна дјела.

САД су 2012. године усвојиле Магнитски закон и увеле санкције многим руским званичницима, а 2016. га прошириле тако да се обухвате појединци из других држава.

Велика Британија је усвојила закон 2018. године, али је навела да ће одложити увођење санкција појединцима док званично не изађе из Европске уније 2020. године.

На британској листи за санкције налазе се и саудијски држављани умијешани у убиство новинара Джамала Кашогија, као и сјевернокорејски званичници. Санкције намећу забрану издавања виза и замрзавање имовине појединаца.

Браудер је британске санкције описао као “огроман корак” за његову деценију дугу кампању.

Руска амбасада у Лондону за британску одлуку је навела да је “непријатељска” и додала да би Москва могла да предузме “узвратне мјере”, без детаља који би кораци то могли бити.

“У Русији истражитељи, тужиоци и судије своје обавезе испуњавају независно од извршне власти и вођени су искључиво законом”, саопштила је амбасада.

Русија је одавно одбацила тврдње да је Магнитски убијен и снажно је лобирала против закона, оптужујући Браудера и његовог адвоката за криминал, укључујући преваре.

Британске санкције повећавају тензије у већим напетим односима Лондона и Москве.

Лондон је оптужио Русију за “дестабилизујуће” активности на својој територији, укључујући хемијски напад 2018. године у којем су умало убијени бивши шпијун Сергеј Скрипаљ и његова ћерка. Русија је негирала све оптужбе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

3 thoughts on “Велика Британија уводи санкције Русима у вези са смрћу Магнитског

  1. Lijek je tu SZO je tražila da se pošalje. Prošao sva ispitivanja klinička. RUŠI kov 19. U septembru ko oće izvolite, ko neće ćao. Kov gotov, imaju lijek. Bolji od Remdesivira.

  2. Sankcije Rusiji najgenicidnija nacija od postojanja svijeta,Velika Britanija uvela je a ljudska prava koja Britanija brani potiču iz te zemlje koja je pobila najviše ljudi na svijetu i opljačkala najviše zemalja!
    Izborom Borisa Dzonsona Britanija je pokušala napraviti otklon od neoliberalizma (prikladnije fasizma) ali nesklonost promjenama usporava skoro potpuno promjene u Britaniji!Ako g. Tramp bude reizabran sahrana neoliberalizma (bolje reci fazizma ekonomskog)će mnogo brže teći i neće pasti na teret samo Rusije i Kine!!!

    13

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy