IN4S

IN4S portal

Velikani Bauhausa na izložbi u Londonu: Vijek nastanka škole

1 min read
Genijalni autori posvjedočiće na njima svojstven način o eksploziji kreativne energije pomenutog pokreta koji je od 1919. do 1933. uspio da zamašno izmijeni pogled na umjetnost i njenu ulogu u svijetu u kojem živimo.
žuto, crveno, plavo - Kandinski

Jedno od djela Vasilija Kandinskog

U narednih šest dana, počev od danas, u Londonu će javnosti biti dostupna rijetko viđena djela legendarnih stvaralaca i sledbenika Bauhausa i to prije nego što budu ponuđena na prodaju, a u godini kada se širom svijeta obilježava jedan vijek od nastanka te škole.

U prostorijama aukcijske kuće „Sadebi”, piše „Gardijan”, 25 radova autora među kojima su Vasilij Kandinski, Paul Kle, Oskar Šlemer, Laslo Miholji-Nađ i Lajonel Feninger posvjedočiće na njima svojstven način o eksploziji kreativne energije pomenutog pokreta koji je od 1919. do 1933. uspio da zamašno izmijeni pogled na umjetnost i njenu ulogu u svijetu u kojem živimo.

Paul-Kle,-Mladi-plavi-mesec
Pol Kle, „Mladi, plavi mjesec“; izvor: Politika

„Oni su spajali uticaje francuske avangarde i kubizma sa njemačkim ekspresionizmom dolazeći do samosvojnog maštovitog izraza. Ovo je rijetka prilika da se vide djela koja nisu bila izložena decenijama i nikad zajedno”, kaže Tomas Bojd-Bauman, koji je u ovoj kući zadužen za impresionizam i modernu umjetnost. On dodaje da je pred publikom, zapravo, čitava geneza Bauhausa, posebno se ističe eklekticizam umjetničkih ukusa onih koji su mu pripadali.

Najvrijednije djelo jeste „Duboki impuls”, ulje na platnu koje je Kandinski naslikao 1928, upravo dok je predavao u Bauhaus zdanju u Desauu i koje je zajedno sa jednom od slika Paula Klea krasilo tadašnji školski dnevni boravak. Procijenjeno je da ovo djelo može dostići cijenu od 7,5 miliona funti, navodi Politika.

Vasilij-Kandinski,-Duboki-impuls
Vasilij Kandinski, „Duboki impuls“; izvor: Politika

Interesovanje svakako izaziva i Šlemerovo stvaralaštvo, budući da je riječ o umjetniku koji je bio jedan od amblematičnih predstavnika škole kojoj je pripadao. Slika „Grupa za stolom” rijetka je predstava figura u geometrizovanoj prostornoj perspektivi, pa je moguće očekivati da iznos koji za nju bude bio plaćen premaši sumu od 1,5 miliona funti.

Tu mogućnost potkrijepljuje i činjenica da na tržištu u posljednjih dvadesetak godina nije bilo moguće naći nijedno ulje na platnu ovog autora. „Ovakva Šlemerova djela uglavnom se nalaze po muzejima, ovo je jedan od izuzetaka”, naglašava Tomas Bojd-Bauman. Ništa manje zanimljivi za publiku neće biti ni „Segmenti” Miholji-Nađa, a ni Kleov „Mladi plavi mjesec”.

Većina slika o kojima je riječ pripadale su privatnoj zbirci pokojne Erike Pol-Štruher, nasljednice viđene porodice Štruher koja je još 1880. u Saksoniji osnovala kozmetičku kompaniju „Vela”.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *