IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Akcija „Santa“: Hapšenje pripadnika međunarodne kriminalne grupe u Srbiji, Rumuniji, Finskoj

Pripadnici policije su, u okviru međunarodne policijske akcije „Santa“, od aprila do sredine oktobra uhapsili ukupno 20 osoba osumnjičenih za izvršenje više krivičnih dela u vezi sa oružjem, drogom i pranjem novca, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Dačić je rekao da je od ukupnog broja uhapšenih, njih desetoro lišeno slobode juče, a radi se o organizatorima te međunarodne organizovane kriminalne grupe – D.S. (1982), N.P. (1992), T.R. (1969) i J.D. (1988), kao i pripadnici S.I. (1969), M.S. (1976), B.P. (1986), D.P. (1983), I.Ž. (1978) i G.M. (1974), dok se za jednom osobom intenzivno traga.

Istovremeno, na teritoriji Rumunije, Finske i Estonije uhapšeno je ukupno 16 pripadnika te organizovane kriminalne grupe.

„Sumnja se da su pripadnici ove međunarodne organizovane kriminalne grupe preko privrednog subjekta ‘Gagi Farm’ kupovali veće količine lekova koji se nalaze na listi psihoaktivnih kontrolisanih supstanci, a potom fiktivno predstavljali njihovu prodaju privrednim subjektima ‘Emafarm’ i ‘Lazareks’ sa sedištem na teritoriji AP Kosovo i Metohija, dok su navedene lekove prodavali na teritoriji Rumunije, Finske i Estonije“, rekao je Dačić.

Dodao je da je srpska policija u jučerašnjoj akciji od osumnjičenih zaplenila oko 200.000 komada lekova koji se nalaze na listi psihoaktivnih kontrolisanih supstanci, više komada oružja, oko 25.000 evra i više automobila, kao i poslovnu dokumentaciju.

Inače, od aprila do septembra ove godine, u Srbiji su uhapšeni članovi te organizovane kriminalne grupe – S.G. (1967), Z.V. (1956), V.J. (1976), J.J. (1988), V.C. (1972), A.K. (1973), A.T. (1979), V.S. (1998), I.A. (1976) i N.T. (1985).

„U ovom periodu zaplenjeno je više od 3.000.000 komada lekova sa liste psihoaktivnih kontrolisanih supstanci, koji su, kako se sumnja, bili namenjeni daljoj prodaji“, naveo je Dačić.

Osumnjičenima je određeno zadržavanje do 48 časova i oni će, uz krivičnu prijavu, biti privedeni Javnom tužilaštvu za organizovani kriminal, dodaje se u saopštenju.

Akcije hapšenja srpska policija izvela je u saradnji sa Javnim tužilaštvom za organizovani kriminal, Ministarstvom zdravlja, Poreskom upravom, Evropolom, Evrodžastom i policijama Rumunije, Finske i Estonije.

Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je danas da je u akciji koju su koordinisali Evrodžast i Europol, na teritoriji Srbije uhapšeno 11 osoba, u Rumuniji 14 i u Finskoj jedna osoba. U zajedničkoj akciji sa Odeljenjem za suzbijanje organizovanog krijumčarenja (SBPOK), slobode je lišeno 26 lica osumnjičenih za krijumčarenje psihoaktivnih lekova.

Tokom operacija koje su sproveli nacionalni organi Rumunije, Finske, Estonije i Srbije zaplenjeno je više od šest miliona psihoaktivnih lekova, čija tržišna vrednost iznosi 12,5 miliona evra, navodi se u saopštenju.

Tokom jučerašnjeg dana obavljen je 41 pretres u Rumuniji, 19 u Srbiji i jedan u Finskoj. Prilikom pretresa pronađena je i zaplenjena velika količina psihoaktivnih lekova, mobilnih telefona i luksuznih vozila.

Organizovana kriminalna grupa je u vremenskom periodu od oktobra 2023. do oktobra 2024. godine delovala širom Evrope, a psihoaktivne lekove kupovala je od organizovane kriminalne grupe u Srbiji, navodi se u saopštenju Javnog tužilaštva.

Evropol: Uhapšeni krijumčari lekova iz Srbije, zaplenjeno više od 6 miliona tableta

U akciji u kojoj su učestvovali pripadnici policija Srbije, Rumunije, Estonije i Finske, uz podršku Evrodžasta i Evropola, uhapšeno je 47 osoba i zaplenjeno više od šest miliona tableta, čime je presečen međunarodni lanac krijumčarenja lekova koji se izdaju na recept. Tablete zaplenjene tokom operacije koje su sprovele vlasti ovih zemalja imaju tržišnu vrednost od oko 12,5 miliona evra, saopštio je danas i Evropol.
Ova kriminalna mreža se sumnjiči da je nabavljala velike količine psihoaktivnih medicinskih tableta u Srbiji, koje je distribuirala dalje u Rumuniju, Estoniju, Finsku i Norvešku da bi se prodavale na ulici.

Dva glavna leka koja su bila predmet ove nelegalne trgovine na recept prepisuju lekari i namenjena su za kontrolu paničnih i anksioznih poremećaja, ali pošto ove vrste lekova mogu da izazovu dezinhibiciju, euforiju i ublaže anksioznost, često se zloupotrebljavaju u rekreativne svrhe, navodi se u saopštenju Evropola.

Tokom ove operacije osim velike količine tableta zaplenjeni su gotovina, mobilni telefoni, vatreno oružje i luksuzni automobili, a u Rumuniji su zaplenjene i dve kuće.

Evrodžast, Evropol i uključene zemlje udružili su snage u zajednički istražni tim (JIT) kako bi razbili ovu kriminalnu mrežu, navodi se u saopštenju Evropola.

Sputnjik

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *