IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Analiza američkog advokata uništila Zakon o slobodi vjeroispovjesti: Zakon krši ili neki drugi zakon Crne Gore ili sam Ustav

1 min read
Čitajući zakon primjetila je mnoge nesuglasice. Gotovo da ne postoji nijedan član zakona, od njih 66, a da nema neku vrstu greške: od gramatičkih do kontradikcije s drugim zakonima Crne Gore i protivustavnih odredbi.

Ilijana Todorović, foto: srpska info

Više od pola godine traje nezadovoljstvo, kao i masovni protesti pravoslavnog življa zbog usvajanja Zakona o slobodi vjeroispovijesti u Crnoj Gori, a ova bolna tema nije pala u zapećak ni tokom pandemije virusa korona i zabrane masovnih okupljanja.

Za zabrinute građane zakon je diskriminatorski, zbog povrede prava na vjersku slobodu i imovinu.

Ilijana Todorović, jedna od 15 najboljih inostranih advokata u SAD i nosilac tri mastera prava s najvišim počastima, riješila je da uradi pravnu analizu zakona, te pruži uvid u to da li postoji bilo šta problematično s njegovim odredbama. Cilj joj je, kaže, da pokuša pojasniti zakon “običnim ljudima”, predočiti pravne probleme, a građanima ostavlja slobodu da donesu svoje zaključke.

Čitajući zakon primjetila je mnoge nesuglasice. Gotovo da ne postoji nijedan član zakona, od njih 66, a da nema neku vrstu greške: od gramatičkih do kontradikcije s drugim zakonima Crne Gore i protivustavnih odredbi.

Član 62, na primjer, kaže da su “određeni verski objekti i zemljišta koje koriste vjerske zajednice u Crnoj Gori kulturna baština Crne Gore“, odnosno državna svojina. Pri tome, ova država već ima Zakon o državnoj imovini, dok u Ustavu jasno stoji da su vjerske zajednice odvojene od države.

– Zakon o slobodi vjeroispovijesti je tako loše napisan da, bez obzira koji scenario razmotrite, on krši ili neki drugi zakon Crne Gore ili sam Ustav. A to je problematično – navodi advokat Ilijana Todorović.

Njena kompletna analiza Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica, usvojenog 27. decembra 2019. u Crnoj Gori, objavljena je na Jutjubu.

Ilijana Todorović je rođena u Mrkonjić Gradu. Školovala se u Banjaluci, gdje je 2013. godine i završila pravo s visokim prosjekom. Nakon toga, ova talentovana djevojka odlazi na master studije prava u Americi, gdje za pet godina završava čak tri mastera: američko pravo, međunarodne pravne studije i evropsko-kontinentalno pravo, te tri državne advokature.

Todorovićeva je u Americi osvojila i sedam nagrada za pravnu ekselenciju (Law Excellence Awards), te napisala nekoliko pravnih članaka, koji su objavljeni u državnim pravnim novinama i u revizijama zakona.

(Srpska info)

Podjelite tekst putem:

18 thoughts on “(VIDEO) Analiza američkog advokata uništila Zakon o slobodi vjeroispovjesti: Zakon krši ili neki drugi zakon Crne Gore ili sam Ustav

  1. Ne znam, ako neko 5 godina piše zakon, pa ga napiše da se čudi vas cijeli normalni svet, svaka mu čast.Ja sam čuo da je pre zakona „obnovitej’ nudio pola-pola Amilohiju, i tron patrijarha.Kada je vladika odbio dobili ste ovaj zakon.Zato je pisan 5 godina.

    1. Eto i ja sam slično komentarisao samo nijesam vrijeđao. Vama, Crnogorcima, je sve dozvoljeno pa i da vrijeđate jer ste lideri u regionu u demokratiji, a demokratija podrazumjeva da se kaže sve što se misli. Odkud ovom „smeću četničkom“ pravo da komentariše zakon koji je napisao Miško. Kada napiše Miško to je kao da je napisao Sveti Petar, tu komentara nema! Kada naš Miško nešto napiše to se ne komentariše, ni Amerikanci, ni Njemci, ni Francuzi jer je to Miško napisao. Amerikanci žale što im Miško ne dođe da im napiše Ustav i zakone, ali ima vremena, kad ugrabi!

      2
      3
      1. ne znam tog Miska ali znam da se zakon pisao 5 godina uz razmjenu misljenja i iskustva sa svim evropskim i svjetskim drzavama,venecijanskom komisijom i najeminentnijim svjetskim pravnicima. za svih tih 5 godina nije tvoja crkva zeljela ni da cuje o bilo kakvoj vrsti dogovora,razgovora ili pregovora. nekoliko puta su izazvali incidente sa namjerom da prekinu sastanke sa drugim vjerskim zajednicama koje prihvatile sastanke i zeljele da iznadju najbolje rjesenje za sebe.

        1
        5
        1. Vidi se da si retardirana osoba puna mržnje! I iskorišćen za propagiranje Milovog zakona, možda i dobre pare primaš za to!?!?

          2
          1
  2. Odgledao sam ceo video. Vrlo argumentovano, u granicama vremena njene prezentacije, gospođa Todorović ukazuje na mnoge članove zakona koji su u potpunoj suprotnosti sa postojećim zakonima Crne Gore i ustavom Crne Gore. Bilo bi dobro da svoje komentare pošalje pravnom timu MCP. Oni su se previše usresredili na samo dva člana zakona koji ih najviše pogađa. Međutim, svaki član zakona ima nedostataka.

    18
  3. E ovo je prevšilo svaku mjeru. I do sada smo čitali i slušali razne negativne komentare na „Zakon o slobodi vjeroispovjesti“ u Crnoj Gori. Ti komentari su stizali od strane „nekakvih lijevih“ advokata i pravnika, poput gospoodina Velibora Markovića, Dragana Šoća i td. Međutim, ovakav komentar advokatice Todorović je prava drskost. Možda je ona jedna od najboljih stranih advokatica u Americi, ali se na slici vidi da je dosta mlada, ako slika nije iz dana kad je bila u partizanima. Dakle ova mlada advokatica mora da zna, ili je morala znati da je glavni pisac i mentor pomenutog zakona ni manje ni više nego MIško. A kada se u kontekstu prava kaže ime Miško podrazumjeva se ustajanje u znak poštovanja najvišem pravničkom autoritetu u CG od postanka CG prije 800 godina. Samo zbog podsjećanja, mada znam da nije potrebo, naš Miško je, u relativo kratkom vremenskom periodu, napisao čak tri ustava, za tri države koje je on pravio, sve tri na istom prostoru. Za to vrijeme svi Američki pravnici, koliko ih je zajedno sa pomenutom advokaticom, napisali su samo jedan ustav u istoriji Amerike. Ako mlada advokatica sve ovo zna, a mora da zna, ne bi smjela na ovaj način da komentariše Miškov rad, jer Miško ima kapacitet da piše jedan ustav dnevno, a ne jedan „pišljivi“ zakon. Dakle očekujemo izvinjenje, najmanje!

    37
    8
    1. Hajde ti, Misko, lezi spavaj. Mnogi divni zakoni su proizvedeni u doba kad su bili primjerni. Druga su vremena. Ljudi kao ti su problem!

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *