(ВИДЕО) Брнабић на наплатној станици Београд: „Очекујем већи прилив у буџет преко казни“
1 min readПредседница Владе Ана Брнабић обишла је Центар за прикупљање и обраду података и пуњач за електричне аутомобиле на наплатној станици Београд.
Обиласку су присуствовали и министарка заштите животне средине Ирена Вујовић и вршилац дужности директора Путева Србије Зоран Дробњак. Пренос сте могли да пратите на Б92.нет.
Премијерка Ана Брнабић честитала је Путевима Србије на свему што су урадили на модернизацији система за праћење стања на путевима.
„Ми ћемо наставити даље да развијамо овај „мозак“ у Путевима Србије који смо данас посетили, заиста сам задовољно свиме што је урађено. Очекујем да то некако резултира и већим приливима у буџет Републике Србије преко казни, рецимо, за вангабаритни транспорт – то до сада нисмо могли да урадимо. Имамо велики број камиона, као што смо данас видели који су ван габарита, који уништавају наше путеве, што није у складу са законом. Сада можемо да наплаћујемо те казне“, поручила је премијерка.
Тај буџет ће се, додала је, искористити даље за инвестирање, одржавање и изградњу путева.
Нови пуњачи за електровозила
Према речима Зорана Дробњака, ова станица са 23 пролаза може да прими око 6.000 возила за сат времена.
„Дата систем прати све наплатне станице у Србији, имамо их 65. Брзо ћемо надоградити тај дата систем, потписали смо уговор за набавку видео-зида пре ког ћемо пратити све наплатне станице. Тренутно их пратимо преко рачунара“, појаснио је.
Како је додао, сем тога, Путеви Србије се баве и изградњом и реконструкцијом путева, мостова, тунела…
„Доста улажемо и у безбедност саобраћаја и животну средину. Ту су пуњачи за електровозила, тренутно их имамо осам, у плану је набавка још десет у овој години, снаге 185 киловата и који једно возило могу да напуне за 20 минута или мање“, најавио је.
Дробњак је казао да су потребна велика средства да се прошире наплатне станице, јер интензитет саобраћаја континуирано расте.
Према речима премијерке, ради се на изменама и допунама закона о накнадама за коришћење јавних добара, да би могло да се наплаћује пуњење из поменутих електропуњача.
„Нема разлога да сви људи који сипају дизел или бензин у своја возила плаћају то, а да електропуњаче не плаћају као што је сада случај“, рекла је Брнабићева.
Ипак, постоји иницијатива да се за 13 одсто смањи путарина за електрична или хибридна возила са електронском наплатом, јер је отприлике за толико мање и загађење.
Аерозагађење
Министарка Вујовић оценила је да имамо вишедеценијски проблем – то је аерозагађење.
„Свака од акција које спроводе министарства и јавна предузећа говоре у прилог томе да нам је стало да се ухватимо у коштац са тим“, напоменула је министарка.
Она је подсетила да ће у Европи свако треће возило бити на електрични погон до 2025. године.
„Ако успемо и за неколико процената да смањимо аерозагађање које проузрокује саобраћај, ми смо успели у томе“, тврди она.
Уз то, како је премијерка додала, све чешће причање о заштити средине доказ је вишег стандарда у држави.
„Тема животне средине никада није била тема у Републици Србији, а аерозагађење није нешто што је нови проблем“, истакла је Брнабићева.
Пројекти
Према њеним речима, улаже се више од 500 милиона евра у постројење за одсумпоравање у термоелектранама, завршено је постројење у ТЕ Костолац – оно је прво које је завршено и пуштено у функцију.
„Кренули смо и у изградњу таквих постројења у ТЕ Никола Тесла (Блок А и Блок Б). Инсистирамо на гасификацији Србије, пустили смо нови правац, Балкански ток, што ће унапредити енергетску безбедност. Инсистирамо и да се убрза гасификација широм Србије и да онда котларнице у оквиру система централног грејања које су до сада биле на мазут или угаљ прелазе полако на гас или биомасу. Важан пројекат је топлана у Крагујевцу, то треба да завршимо до краја 2021. године из кредита Европске банке за обнову и развој“, најавила је премијерка.
Сем тога, трошкови прикључка на гасоводну мрежу ће се смањити за 100.000 динара.
Извор: Б92.нет
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: