(ВИДЕО) Црна Гора – Битка за Православље 2020
Догађаји у Црној Гори изазвали су велики одјек. Већ неколико месеци земља која се прије тога слабо појављивала на страницама међународних вијести била је под лупом светских медија. Шта се дешава у Црној Гори? Зашто њени политичари игноришу глас свог народа? Како је ова држава постала „бојно поље“ за православље? О томе је ријеч у документарном пројекту украјинског канала Интер ТВ.
Наслов документарног пројекта – „Битка за православље“ – није случајан. Оно што се дешава у Црној Гори је мирна битка, молитвена битка, израз њиховог положаја и њихов протест од стране вјерника који су данас приморани да бране право на своју вјеру.
Стотине хиљада становника излази на улице под мотом: „Не дамо светиње“. Људи протестују против антицрквеног закона који је локални парламент усвојио крајем прошле године. У ствари, посланици су легализовали одузимање имовине канонске Српске православне цркве у корист вјерске структуре коју нико у православном свијету није признао.
Прочитајте ЈОШ:
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Гаврило Принцип, човек који је у историји остао упамћен као атентатор на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда, умро је на данашњи дан (28. април) 1918. године у чешком затвору у тврђави #Терезин. Аустроугарска монархија је 1908. објавила анексију Босне и Херцеговине, тј. њено комплетно припајање територији Аустроугарске као дела једне суверене државе, што је изазвало бурне реакције у Србији и Босни. Криза је окончана 31. марта 1909. године када су #Србија и #Русија под претњом ратом приморане да потпишу изјаву да им анексија не смета. Франц Фердинанд је 28. јуна 1914. године дошао у #Сарајево на челу војних снага које су вршиле маневре у околини града. Српско становништво града је његово појављивање на челу војске доживљавало као провокативно, будући да се све то одигравало на #Видовдан, што је био и један од разлога атентата. Аустроугарске власти су у току истраге дошли до сазнања и тврдили да је оружје коришћено у атентату донесено из Србије. Иако са овим инцидентом нису биле повезане званичне власти Краљевине Србије, Аустроугарске власти су искористиле новонасталу ситуацију да упуте ултиматум Србији. Српске власти су одговориле позитивно на све тачке ултиматума, осим на једну која је подразумевала окупацију територија Краљевине Србије. Одмах након добијања информације о ултиматуму Србији, британске власти одржале су хитан састанак на којем је утврђено да је Србији упућен ултиматум какав никада није био упућен ниједној земљи и да је било очигледно да ниједна држава никада не би могла прихватити оно што су Аустроугари тражили. Ово су власти Аустроугарске искористиле да објаве Србији рат, сукоб који је убрзо ескалирао у #ПрвиСветскиРат.