(VIDEO) Da li je isti ključ od istine i istorije? Nemanja Dević u „Nasleđu“
„Imao sam manje od 18 godina kada je moja knjiga ‘Istina pod ključem’ objavljena, ali sam istraživanje počeo krajem osnovne škole. Tu ima pregršt uspomena, koje su sada u sferi anegdota. Ono što je za mene važno je to što se tu radi o skrivanoj istoriji, o potisnutim događajima, koje sam ja u tim godinama pokušavao da dosegnem sebe radi. To je počelo od porodičnog istraživanja, zatim preko lokalnog preraslo u regionalno.
Pošao sam po terenu, kada nije bilo ni interneta kao danas, niti tehničke mogućnosti te 2004. godine. Meni je olakšala pristup moja mladost, jer su ljudi koji su svedočili o tim temama, nekako otvarali dušu. Zaista sam dosta toga prikupio. Interesantno je da su mi u nekim arhivima dali toliko građe, jer me nisu shvatali ozbiljno, što mi sada daju na kašičicu“, govori o svojim počecima kao istoričar doktor istorije Nemanja Dević, gost emisije Nasleđe na Nacionalnoj IN4S televiziji.
U razgovoru sa voditeljkom, on je pričao šta je to što određuje istorijsku istinu, šta se to uzima kao relevantan podatak, kako se selektuju podaci, kako dolazi do njihove izmjene:
„Živeo pozitivizam, ali dajte malo da vidimo fusnote, da vidimo dukumenta, da vidimo reference na koje se pozivate, a onda da mi donesemo nekakav zaključak. I naravno da stalno pomeramo granicu saznanja. Ukoliko je to moguće, da stalno otkrivamo nove izvore i da čitamo ponovo stare. Jedno od ključnih pitanja u istoriji je i pitanje istorijskog konteksta“.
„Vrlo je važna ljubav, posvećenost i rad da bi se bavili istorijom. Ljubav, da vas veže, kao i sve u životu; posvećenost kao jedan kontiunuitet i usavršavanje i uporan rad koji neće ostati nezapaženi. Koga god da sam sretao ovde u Srbiji da radi strpljivo, usmereno i vredno, taj je našao svoje mesto u društvu. Možda to nije satisfakcija o kojoj je sanjao, možda nije dobio priznanje koje je relevantno, ali nije ostao skrajnut“, kaže mladi istoričar, čija mladost je samo po godinama izvjesna; ali kad govori, očigledno je da iskustvom ubjeđuje da je osoba vrlo zrele misli.
„Za mene je nasledstvo nešto zbog čega idemo na sud, a nasleđe je ono što na kraju vrlo često zavši u škrinjama, ili proda se zajedno sa kućom i dedovinom, ako ga ne prepoznamo na pravi način. Na nama je izbor da li ćemo da prodamo ili da uštedimo nešto i da pokosimo, uredimo, i da uramimo porodične fotografije i predamo narednoj generaciji“, kaže Nemanja Dević sa malo žala, ali više sa vjerom da će gledaoci biti inspirisani da se manje prepiru oko nasledstva, a da više čuvaju nasleđe.
Preporučujemo vašoj pažnji „Nasleđe“ kao emisiju koja ima tendenciju da se bavi temama čija aktuelnost nikad ne prestaje. Možete je pogledati na jutjub kanalu IN4S.