(VIDEO) Đukanović o slučaju Možura: Predao koncesije „besprekorno legalno“ malteškoj kompaniji koje po Zakonu NE MOŽE prodati
1 min readPredsjednik Crne Gore Milo Đukanović saopštio je, tokom nedavne posjete Cetinju, da je u slučaju Možura sve besprekorno odrađeno, da je država Crna Gora u potpunosti čista i odgovorno tvrdi da u Crnoj Gori nema ni jednog krivca. Istakao je da opozicija, dio NVO sektora i dio medija pokušavaju da oštete aurtoritet predsjednika države, ne štedeći ni državu.
Dajući izjavu za medije Đukanović je, između ostalog, govorio i o koncesijama ističući da je takođe besprekorno odabran prvi koncesionar, te da je riječ o renomiranoj kompaniji iz Španije.
Međutim, kako ističe, suočili su se sa problem da ta firma ne može da završi investiciju u predviđenom roku.
„Poželio je da dobije ili novog partnera ili da proda svoja koncesiona prava u skladu sa propisima iz našeg pravnog sistema„, rekao je Đukanović.
On je naveo i da je Vlada Crne Gore učestvovala u donošenju odluke o promjeni ugovornih strana u tom poslu a da je uslov bio da posao dobije jednako renomirana kompanija kao prethodna.
Prema njegovim riječima, upravo se to dogodilo i koncesiona prava je preuzela malteška kompanija „Enelmalta“.
Pravni sistem naše države nepoznat „vicepredsjedniku“
Naime, u našem Zakonu o koncesijama, u članu 53, o prestanku ugovora o koncesiji stoji:
(1) Koncesioni odnos prestaje:
1) istekom roka na koji je zaključen ugovor o koncesiji;
2) raskidom ugovora o koncesiji;
3) sporazumom koncedenta i koncesionara.
Dakle – koncesiju koncesionar NE MOŽE prodati, može je vratiti, može mu biti oduzeta i može isteći rok za koji je data koncesija.
Drugi koncesionar je dobio koncesiju bez tendera (dil) bez Zakona o javnim nabavkama, tj., eksplicitno nezakonito.
Podsjećamo, Milo Đukanović je ključna osoba iz Crne Gore kojom se ubijena novinarka Dafne Karuana Galicija sa Malte bavila dok je istraživala slučaj Možura.
„Ispitivala je veze između Đukanovića, premijera Malte Džozefa Muskata i vladajuće elite u Azerbejdžanu“ – te detalje otkrio je u intervjuu za “Vijesti” Metju Karuana Galicija, sin pomenute novinarke ubijene prije tri godine.
Takođe podsjećamo da je u pitanju posao od 90 miliona evra koji je Vlada Crna Gore dala firmi vrijednoj jedan dolar.
Da li postoji neko ko bi podnio prijavu za ovu pljačku
Predinfarktno sranje najvećeg prevaranta na Balkanu.On sam sebe laže
Da imamo ozbiljne tužioce, a ne karikature, ova izjava bi bila čisti penal za tužilaštvo i svi oni što su potpisivali odluke već bi bili u pritvoru.
Ustala je Crna Gora svetinja se branit mora Milo lopooveee. Milo lopoveee. Cuje sa i na kopnu i u vodi i u vazduhu. Pjeva i staro i mlado i ovdje i svud u svijetu.
Kakav li je osjećaj izdati nalog za likvidaciju? Da li takve osobe osjećaju grižu savjesti ili im ego još više poraste???
Samo da dodam nesto na ovu izvanrednu analizu afere Mozura.NIJE tacno da je koncesija data na 12 g,nego je data na 20 god.,kao sto pise u tekstu.Drugo, investicija se potpuno amortizuje za 20.g. t.j turbinama je toliki vijek trajanja,poslije idu u staro gvozdje.Trece injzenjeri iz CEDIS-a su dali podatke da je cijena zelene energije od kad je prvi put utvrdjena do danas porasla preko 150 puta.Zato bi ovaj ekonomski analfabeta trebao da odgovori na 2 pitanja: Ko je vlasnik 90% Mozure i drugo ,Ko je oprao 60 mil.eura preko Mozure ?
Ne ulazeći u tehničke finese pri formiranju raznih offshore kompanija koje su učestvovale u realizaciji projekta vjetroelektrane,, Možura’’, a koji su i predmet istrage Europol-a i policijskih organa države Malte a u kojima su učestvovale razne offshore kompanije od Španije, Dubaija, Malte i Crne Gore, želimo ukazati javnosti na nesagledive posljedice koje će ova mala vjetroelektrana (zajedno sa onom na Krnovu) imati po platni bilans Crne Gore i u krajnjem na džep običnih građana.
Predstavnici države su nas slavodobitno izvijestili da je projekat vjetroelektrane ,,Možura” sa 23 vjetroturbine snage 2 Mwh maksimalne snage 46 Mwh koštao 90 miliona eura. Ovo je proglašeno velikom investicijom u kojoj učestvuje država Malta preko svoje kompanije ,,Enemalta”. Istina je da je malteška kompanija vlasnik samo 10% kapitala u kompaniji ,,Mozura Wind Park” zašto je platila 10,3 miliona eura. Ovdje dolazimo do prvog ključnog problema, koji je u krajnjem doveo i do smrti malteške novinarke, tj. do rasplijetanja afere ,,Možura”. Razlozi su sledeći:
Na osnovu relevantnih podataka poznato je da cijenu koštanja vjetrofarme čini 70% vrijednosti vjetroturbina i 30% svih direktnih i indirektnih troškova. Na linku https://www.alibaba.com/product-detail/China-top-brand-Mingyang-MY12120-2MW_62548990080.html?spm=a2700.galleryofferlist.0.0.35e22e17x4fyLX svi možemo da se uvjerimo kolika je cijena koštanja jedne vjetroturbine od 2 Mwh u Kini. Poznato je da se na količinu dobija popust tj. za 23 vjetroturbine cijena koštanja je ispod million dolara po jediničnoj brojci. Samim tim realna vrijednost kupljenih vjetroturbina je 23 miliona dolara, odnosno 20,7 miliona eura. Ako na cijenu turbine dodamo vrijednost direktnih i indirektnih troškova (koji čine 30% ukupnog projekta) dobijamo sumu od 29,5 miliona eura koja u stvari predstavlja realnu cijenu koštanja ovog projekta. Znači ključ afere na Malti je u tome što je državna kompanija platila više od 300 % svoje akcije u ovom projektu. Ali rekli smo ovo je problem državnih institucija Malte i Europol-a.
Drugi ključni problem ove afere direktno se tiče građana Crne Gore jer će im po sadašnjim cijenama ova vjetroelektrana izbiti preko 300 miliona eura iz džepova u narednih 20 godina, a i ovo zavisi od rasta cijene Kwh za zelenu energiju koja sigurno neće ostati 9,6 centi u tom periodu nego će se povećati nekoliko puta te će tako gubici za crnogorske građane iznositi preko 1,5 milijardi eura u narednom periodu. Da pojasnimo, vjetroelektrana ,,Možura“ ima maksimalni kapacitet od 46 Mwh i sa prosječnim stepenom iskorišćenosti od 40% njena realna proizvodnja je 441,6 Mwh na dnevnom nivou što na godišnjem nivou iznosi 161184 Mwh odnosno 161,18 Gwh tj. za 20 godina trebala bi da proizvede 3223 Gwh. Ako ovu kolićinu struje pomnožimo sa cijenom od 9,6 centi po Kwh dobićemo nešto preko 309 miliona eura koje će građani Crne Gore morati da plate u narednih 20 godina. Međutim pošto je svima poznato (odnosno nije poznato) ko su vlasnici proizvođača obnovljive energije u Crnoj Gori samo potpuno neinformisani mogu misliti da će sadasnja cijena od 9,6 centi po Kwh ostati nepromijenjena u narednih 20 godina. Po procjenama naših stručnjaka cijene će se uvećati u tom periodu minimum 5 puta, što nas dovodi do realne procjene od 1,5 milijardi eura troška za građane Crne Gore.
Ovakav scenario predviđen za eksploataciju vjetrofarme ,,Možura” za sobom povlači i dva bitna pitanja.
Prvo pitanje je ko je vlasnik 90% vjetrofarme ,,Možura” pošto znamo da je malteška državna kompanija vlasnik samo 10% akcija.
Drugo pitanje se odnosi na ulogu EPCG u ovom poslu, odnosno zašto EPCG nije sama investirala 29,5 miliona eura u ovako profitabilan projekat iako je poznato da ima 88 miliona eura na računima crnogorskih banaka.
Zbog svega što smo iznijeli pitamo sve nas da li je investicija od 29,5 miliona eura (iako je po vladinoj procjeni 90 miliona eura) vrijedna ovolikih gubitaka za narod Crne Gore.
Čovek se opasno pogubio…
MILO SE U POSLEDNJE VREME PREVISE ZNOJI, MISLIM DA CE NA KRAJU ISPARITI.
Miloo, lopoveee,
Miiilo, lopoveeeee…
Kome strah na vrata kuca, kome guza gaće žvaće? Plašiš se Milo, oseća se jako, jako.
Milo kaže:u tome i jeste poenta GLOBALIZMA!
Prodaješ ono što ti ne pripada i nije tvoje,ali uzimaš profit!
ako posao od 90 mil eur dobije firma koja vrijedi jedan dolar znaci da vlasnik firme ‘vrijedi’ mnogo
Em neznaven, em nezasit, em umišljen. Jad!
Lopovi !!!!