ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) ДПС напустио сједницу; Шарановић: Ако је било полицијских пропуста прије убиства у Бијелом Пољу, актери ће одговарати

1 min read

Скупштина ЦГ

Настављена је сједница Скупштине, а на посланичка питања одговараће Алекса Бечић, потпредсједник Владе за безбједност, одбрану, борбу против криминала и унутрашњу политику, Ервин Ибрахимовић, потпредсједник Владе за међународне односе и министар вањских послова и Данило Шарановић, министар унутрашњих послова.

Ток сједнице

Реагујући процедурално, Милош Конатар (УРА) казао је да не мисли да је било ко кукавица да дође у парламент и суочи се са питањима. Наглашава да премијер, за разлику од Шарановића, није довољно храбар за то.

Министар Данило Шарановић рекао је да је преко 50 одсто високорангираних чланова криминалних група пуштено на слободу због застарјелих законских рјешења и то има јасне импликације.

„Милош Конатар из УРА је рекао током паузе да Данило Шарановић има храброст да се суочи са било ким. То што некоме није драго да се суочи са успјесима у реформама сектора безбједности, што није нешто урадио у претходне двије године. Сам се препознао“, казао је Шарановић.

Након петоминутне паузе, Аџић је рекао да је одговор институција на тешке безбједносне изазове показатељ пораза институција.

„Криминалци су видјели да држава нема одговор“, рекао је Аџић.

Посланик ГП УРА Филип Аџић, иначе министар унутрашњих послова у ранијој Влади, оптужио је Шарановића за кукавичлук. Он је истакао да људи прозивају актуелног министра јер се људи убијају по улицама.

Након тога услиједио је вербални сукоб Аџича и Шаранвоића, сједница је потом прекинута.

Министар Шарановић, одговарајући на питање посланика Демократске Црне Горе Душка Стјеповића, казао је да фотографија на којој се виде некадашњи генерални инспектор АНБ Артан Курти и покојни Брано Мићуновић, јасно говори какав нам је био сектор безбједности.

„А зна се ко је њега предложио на функцију у АНБ и коме је близак“, казао је Шарановић.

Потпредсједник Скупштине Борис Пејовић (ПЕС) питао је шта се десило са „непобитним доказима“ да 3.300 лица из Србије и ентитета БиХ имају право гласа на изборима у Подгорици. Казао је да је важно разјаснити о чему се ради.

Министар Шарановић каже да је ријеч о хибридним аферама, које се пласирају из политикантских разлога. Актери, казао је, нијесу рачунали на брзу реакцију МУП-а, који је дошао до свих чињеница.

„А то је да су скоро сва лица са тог списка уписана у бираћки списак током власти ДПС-а“, казао је Шарановић.

Посланик ЗБЦГ Васо Обрадовић питао је министран унутрашњих послова о ефикасној путничкој контроли на граничним прелазима. Казао је да су гужве честе, те да брзи проток путника и ефикасна могу да буду спровођени само уз адекватне контроле.

„Које мјере се предузимају за смањивање гужви на граничним прелазима“, рекао је Обрадовић.

Шарановић је рекао да је полиција данас у кадровском дефициту. Нагласио је да је особеност у Црној Гори што трећина активних полицијских службеника ради у сектору граничне полиције.

Казао је да је полицији потребно кадровско оснаживање, али и нова опрема.

Додатно, Обрадовић је питао ко је дозволио и одобрио прелазак државне границе Вељку Беливуку и Марку Миљковићу. Нагласио је да је својевремено мјера забране уласка била изречена писцу Матији Бећковићу.

Шарановић је казао да је забрану уласка за ова два лица, познате регионалне касапе, урадио онај је говорио да њих двојица нијесу непријатељи Црне Горе.

„А то је Зоран Лазовић. Директно по његовом налогу. То је наставак оне политике гдје је један бивши премијер говорио да организовани криминал није проблем а тада је био у терминалној фази, о чему свједочи поразна статистика“, рекао је Шарановић.

Од 2016. до 2020 године, од 92 убиства у Црној Гори, 43 су била посљедница обрачуна криминалних група, уз шест случајних жртава, рекао је.

Нагласио је да везано за свирепо убиство у Бијелом Пољу, чланова породице Маџгаљ, за које је осумњичен Алија Балијагић, важно истаћи да је осигурана подршка војске у акцијама потраге уз сарадњу са министром одбране Драганом Краповићем.

„А онда су ме нападали да се мијешам у оперативну независност полиције. Кад је нешто добро, онда ми ту није мјесто. А када је нешто лоше, онда сам одговоран“, казао је Шарановић.

Он каже да је одбјегли Балијагић највећи дио живота проводио на граници Црне Горе и Србије, у веома широком и изазовном простору. Најавио је да ће се детаљно испитати одговорност свих функционера и службеника прије злочина у Бијелом Пољу, и везано за све околности тог случаја.

„Сигурно ниједан полицијски службеник, који је пропустио да изврши, службену радњу, што је такође кривично дјело, а што је такође могло да доведе до спречавања овог кривичног дјела, мораће да одговара“, казао је Шарановић.

Посланици ДПС-а данас не присуствују сједници парламента, док на питања одговара министар Данило Шарановић.

Шеф посланичког клуба НСД/ЗБЦГ Дејан Ђуровић питао је Данила Шарановића, министра унутрашњих послова, да ли је припремљен кадровски план и правилник о унутрашњој организацији и систематизацији МУП-а.

„Ово питање сам поставио раније, прије недавних догађаја. Тачно је министре да Ви нијесте били на челу МУП-у у времену када су настала ова два клана, која дрмају Европом, о јаду забавише и наше сусједе, па и Словенију. Министре, ви сте на најизазовнијем мјесту сада у Црној Гори и ја Вам одајем признање за исказану храброст“, казао је Ђуровић.

Међутим, додаје, посљедњих дана страдало је пет људи, али се заборавља да су убиства постојала и раније, да је у Будви и Бару у ранијим обрачунима било случајних жртава.

„Умјесто да се да подршка, не вама персонално, него МУП да се изборе са овим проблемима и побољшају безбједост грађана, они нападају Вас за политизацију. А оптужују људи који су свјетски прваци у партијском запошљавају и политизацији. Они који су радили по принципу „један запослени, четири гласа“. Када ће се спровести деполитизација и декриминализација у сектору безбједности“, рекао је Ђуровић.

Он је питао због колико су кривичних дјела ухапшени бивши шефови полиције, Славко Стојановић и Веселин Вељовић.

„Кад је Стојановић ухапшен, одавде се чуло ‘политичко хапшење’. Кад је признао кривицу, ништа“, рекао је Ђуровић.

Шарановић је рекао да годинама у МУП није прављен кадровски него криминални план.

„Одговорност сносе доносиоци политичких одлука“, рекао је Шарановић.

Он је рекао да као челнике обавјештајно-безбједносног сектора напокон имамо поштене и храбре људе.

„И ради се на томе да се са позиција кључних у сектору безбједности одстраниле неке главе, па и моја“, рекао је министар.

Он је рекао да се сектор безбједности био продао организованом криминалу, и то је највећа распродаја државне имовине.

„Стотине страница из Скај преписки, много фото, аудио и осталих записа су свједочили да је превласт двије доминантне криминалне групе, а ту мислим на кавачку и шкаљарску, њихова предност и надмоћ у држави није била захваљујући организованим криминалним групама, већ бившим доносиоцима одлука у Црној Гори”, каже Шарановић.

Он је казао да мјесецима уназад настављачи политике која је поражена прије четири године избјегавају да се са њим суоче у парламенту.

„Министар не води евиденцију гласања на сједницама Владе“

Абаз Диздаревић (ДПС) питао је министра Ибрахимовића ко од чланова Владе није гласао за наставак рестриктвних мјера према Русији, у складу са одлукама Савјета ЕУ, због руске агресије на Украјину.

Министар је рекао да је пакет мјера усвојен на 54. сједници Владе, без расправе. Новине које се односе, како је рекао, односе се на проширену листу на којој је преко 2.000 лица. Казао је да је одлука донијета на телефонској сједници, а начин на како су гласали поједини чланови Владе, рекао је, то треба тражити од службе Владе.

„У надлежности министра вањских послова није да води евиденцију гласања на сједницама Владе“, рекао је Ибрахимовић.

Диздаревић је рекао да није очекивао овако површан одговор од министра.

Посланик СД Никола Зиројевич питао је министра Ибрахимовића да ли ће именовати за амбасадоре представнике савеза ЗБЦГ, који су против чланства у НАТО, против косовске независности и негирају геноцид у Сребреници.

„Позивам вас да питате предсједника парламента је ли у Сребреници било геноцида. Позивам вас да питате Будимира Алексића да ли сте и даље бошњачки исламисти, као што смо ми дукљански шовинсти. Питајте колеге у Влади шта мисле о НАТО. Да ли ћете овако идеолошки профилисане појединице предлагати да представљају Црну Гору у свијету, па макар и у Београду“, рекао је Зиројевић.

Ибрахимовић је рекао да се морамо окренути дијалогу у Црној Гори и указивати једни другима на грешке.

„У Влади сам која је гласала у УН за резолуцију о Сребреници, која подржава чланство у ЕУ и НАТО, и која одржава добре везе са Републиком Косово. Једно су политички интереси, али ово је реланост“, рекао је Ибрахимовић.

Он је рекао да као министар, неће предлагати кандидате за амбасадоре који нијесу на линији вањскополитичке агенде Владе. Очекује одговоран однос коалиционих партнера.

Посланик ДПС-а Никола Ракочевић питао је да се шеф дипломатије одреди према иницијативи предсједника парламента Андрије Мандића о двојном држављанству и како то утиче на грађански карактер државе.

Ибрахимовић је рекао да ће бити дио владе и власти док год су европска и евроатланстка интеграција кључно на агенди. Он је рекао да је њима прихватљива свака измјена закона о држављанству само у атмосфери друштвеног консензуса и договора са Европском комисијом.

„Лишени било какве манипулације и изборног инжињеринга“, казао је Ибрахимовић.

Ракочевић је рекао „да видимо шта вријеме носи“.

Иницијативе попут Мандићеве о двојном држављанству, додао је, пријете грађанском карактеру државе.

Шеф клуба посланика ДПС Црне Горе Андрија Николић питао је шефа дипломатије Ервина Ибрахимовића зашто нема амбасадора при НАТО-у. Казао је да то јасно говори о слабостима система.

„Зашто је ситуација оваква, види се голим оком, и јавност то може да препозна лако. Консултације тају годину дана. За некога ко је члан НАТО па ваљда нема приоритетнијег питања од именовања дипломатског представника“, рекао је Николић.

Ибрахимовић је казао да ће амбасадор при НАТО бити брзо именован. Казао је да консултације трају а нагласио је да треба имати у виду да је он на мјесту министра четири мјесеца.

„Везано за конкретно мјесто амбасадора при НАТО обавјештавам да консултације на нивоу Владе трају. Наша мисија при НАТО брзо ће добити амбасадора“, рекао је министар.

Казао је да зна да су НАТО и односи са алијансом приоритет за Црну Гору.

„Мислим да је то велика вриједност Црне Горе. Док сам на овом мјесту, ови наши правци спољне политике нијесу угрожени. Урсула фон дер Лаујен је у Подгорици рекла ‘свака част’ за достигнућа Црне Горе у посљедњих година“, казао је Ибрахимовић.

Николић је коментарисао да немамо 24 шефа дипломатско-конзуларних представништава у свијету у овом моменту.

„Наша дипломатска мрежа скоро да не постоји“, рекао је Николић.

„Немамо 24 шефа ДКП-а“

Ибрахимовић је рекао да у овом моменту имамо 14 шефова ДКП-а, осам амбасадора, три стална представника, једног шефа мисије и два генерална конзула.

„А немамо 24 шефа ДКП-а. То су 20 амбасадора, два стална представника и два генерална конзула. Није оправдање, али многе европске државе болују од истих ствари као ми. Нисам задовољан, али радићемо на томе. Очекујем договор и попуњавање амбасадорских мјеста у следћим земљама – Албанији, Аргентини, Аустрији, Белгији, БиХ, Бугарској, Грчкој, Косову, Њемачкој, Пољској, Румунији, Русији, Светој Столици, Сувереном малтешком реду витезова, Србији, Турској, УАЕ , Уједињеном Краљевству, Хрватској, Шпанији и Холандији“; рекао је Ибрахимовић.

Он је рекао да треба попунити и мјеста шефова мисија при УН у Њујорку и НАТО, и два генерална конзула у Њујорку и Франкфурту.

Рекао је да је неопходна политичка стабилност, јер то ипак шаље добру поруку међународним партнерима. Казао је да је циљ именовати компетентне, каријерне дипломате.

Посланик Демократске Црне Горе Момчило Лековић казао је да је излазак из сале посланика ДПС-а најбољи доказ о ономе о чему говоре у протеклом периоду.

„Бјежањем, немања храбрости да Вас Бечићу погледају у очи, ствари су јасне. Грађани Црне Горе јасно виде, јер је потврђено оно што сви знамо, господа која је напустила засиједање не вјерује у оно што говоре а ни оно што пишу, јер то нијесу њихове ријечи ни саопштења, то су ријечи Зорана Лазовића, Петра Лазовића, Миливоја Катнића Веселина Вељовића, Звицера, припадника кавачког и шкаљарског клана, свих оних који би се радовали уколико ви више не бисте били у безбједносном сектору“, казао је Лековић.

Лековић је упитао Бечића које резултате у борби против организованог криминала и корупције сматра нарочито битним а који су направљени у посљедњих годину дана.

Бечић је одговорио да су узалудни сви покушаји мафије, да више нема повратка на старо. Успјели су, како је казао, да постигну запажене резултате за ових годину дана. Најважније је, додаје, што су успјели да врате повјерење.

„Имају они ресурсе, стицали су их деценијама, зна да им смета али џаба фабриковане афере и помоћ са разних страна друштвено-политичко-медијске заједнице, нема повртака на старо и нема више слуганства државних институција и челника ове државе криминалним структурама“, истакао је Бечић.

„Имамо тимски однос између људи у безбједносном сектору, њихов однос са тужилаштвом и наш заједнички однос са међународним партнерима. Зато је повећана размјена података са Еурополом за 25 одсто“, казао је Бечић.

„СПО добија бољу позицију, зато је помама у мафијашким структурама“

„Шарановић је прихватио све сугестије Специјалног државног тужиоца. Специјално полицијско одјељење добија још бољу позицију и улогу, зато је помама у мафијашким структурама. Покушава се зауставити сваки реформски процес у Управи полиције, због тога влада бука и хистерија“, казао је Бечић.

Бечић је рекао да су иза нас времена када су перјанице борбе против криминала и корупције били Петар Лазовић и Љубо Миловић.

„Шта је било касније, видјели сте. Вијеће за националну безбједност је детектовало да су дуготрајни судски поступци проблем за ефикасну борбу против корупције и организованог криминала. У том смислу, предложиће се свеобухватна измјена Законика о кривичном поступку (ЗКП), у дијелу продужења притвора, и мислимо да ће то у овом високом дому убрзо бити усвојено, како би се унаприједила борба против организованог криминала и корупције. Измјенама је предвиђено да лице остаје у притвору до пет година прије изрицања пресуде“, рекао је Бечић у парламенту.

Посланик Демократске Црне Горе Борис Богдановић рекао је да је у ранијем периоду сектор безбједности служио криминалцима.

„Изједначити часног Владимира Нововића са једним Миливојем Катнићем, дрскост је“, рекао је Богдановић, питајући потпредсједника Владе да ли мафија покушава да дестабилизује 44. Владу.

Бечић је рекао да опозиција бјежи од дијалога о безбједносном сектору и економској ситуацији, иако је он вољан да о томе разговара. Казао је да су све реформе у посљедњих годину у сектору безбједности биле насушно потребне.

„Говоре о имагинарној одговорности. Иза свега се крије жеља криминалних структура да на мјестима одлучивања не буду поштени људи, који раде за плату, које немају ничим да уцијене. Држава неће бити курир мафије, тога филма више гледати неће“, казао је Бечић.

Он је рекао да је Црна Гора озбиљна држава, и на њеном челу су озбиљни људи.

„Охрабрујем све органе да независно и професионално дјелују“, казао је Бечић.

Он је сигуран да већина грађана Црне Горе не жели да се држава врати у мрачно вријеме сектора безбједности, прије 2020. године.

„Кључ проблема су неефикасни судски поступци. Ми смо на сједници Вијећа за националну безбједност размотрили цјеловиту измјену Закона о кривичном поступку јер су нас челници судства упознали да једно застарјело законско рјешење, старо више деценија, не даје довољне механизме за ефикасне судске процесе. Министар правде је брзо реаговао, радна група је урадила свој дио посла, предложена цјеловита измјена Закона о кривичном поступку је послата Европској комисији и чекамо повратно мишљење“, казао је Бечић.

Он је рекао да су судови узели у разаматрање мјере да се повећа број судија и да се унаприједи ефикасност судских процеса.

Бечић је нагласио да су у случају потраге за осумњиченим двоструким убицом из Бијелог Поља Алијом Балијагићем на терену стотине полицајаца и војника, и да се наставља опсежна потрага. Дјелују, како је нагласио, сваког дана.

„А ви не од неких неодговорних, који имају ту флексибилност да буду неодговорни јер се крију иза неког лажног имена, него од носилаца важних функција у овом друштву, имате комедуију, исмијавање напора и ангажмана тих људи. А чули сте информације да су неке друге власти, тог очито познатог и вјештог бјегунца прије двадесет година тражили мјесецима, и на крају га нијесу ухапсили они, него обични грађани. Чули сте да се и друга земља укључила у потрагу прије пет, шест дана. Земља која је већа, која по природи ствари има веће капацитете, видјели сте најаве истакнутих функционера те земље, постављени су чак и неки рокови, анагжоване најелитније јединице, користи се најмодернија опрема, па поново постоји изазов. Потрага и даље траје. То је свакако врло комплексно“, казао је Бечић.

Како је нагласио, у Црној Гори су се за то вријеме чуле неке поруке политичког лешинарења.

ДПС ће поднијети захтјев за контролна саслушања челника безбједносног сектора

На почетку сједнице, посланица ДПС Александра Вуковић Куч је казала да Алекса Бечић и Данило Шарановић имају моралну и политичку одговорност и обавезу да поднесу оставке због безбједносне ситуације у Црној Гори.

“Црна Гора губи битку са организованим криминалом и грађани се осјећају незаштићено. Ако криминалци могу у сред бијела дана да изврше каубојску ликвидацију на најпрометнијој раскрсници у Подгорици гдје се налазило стотине аутомобила и дупло више цивила, испланирају бјекство и запале ауто на другој локацији и нестану без трага, онда је то ругање у лице држави и њеним службама и порука да немају никаквог страха од државе”, поручила је Вуковић Куч.

Она је поручила Бечићу да посланици ДПС-а неће водити дијалог са њим и Шарановићем и то је, како је казала, њихов протест против Бечићевог одбијања да сноси моралну и политичку одговорност за анархију у земљи.

ДПС ће, каже Вуковић, поднијети захтјев за контролна саслушања челника безбједносног сектора.

 

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *