IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Evo kako Srbija od tranzitnog područja pravi prirodnu oazu za turiste, a meštanima šansu za razvoj i povratak

1 min read

Ovčarsko-kablarska klisura hvata zamajac i postaje primer pravilnog razvoja drugim turističkim destinacijama u regionu

Vlada Srbije i međuresorna Vladina radna grupa za uređenje i razvoj Ovčarsko-kablarske klisure, na čijem čelu je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, finansira i sprovodi niz projekata iz domena infrastrukture, turizma i ekologije, saopštili su iz ovog ministarstva.

Ovo područje koje je decenijama zapostavljeno, bez značajnijih ulaganja u poslednjih 60 godina, će završetkom dela auto-puta Miloš Veliki do Požege, rasterećenjem saobraćaja i zagađenja, postati prirodna oaza za turiste svih profila – avanturističkog, zdravstvenog i duhovnog.


Projekti koji kreću sa realizacijom tokom juna meseca, uključuju: Kapije dobrodošlice, vidikovac Kablar Skywalk, stiže nam prvi domaći ekološki trimaran, završetak projektovanja izmuljavanja jezera Međuvršje preko bilateralnog sporazuma sa Mađarskom; završetak projektovanja izgradnje Rehabilitacionog centra u Ovčar banji, vodovoda i kanalizacije u Ovčar banji; uređenje priobalja od pristaništa ka brani Međuvršje; izgradnja parkinga na jezeru Međuvršje, nastavak izgradnje puta od Ovčar banje do Kablara, saobraćajnica i most u opštini Lučane, i mnogi drugi.


U prethodnom periodu Vlada Srbije je realizovala niz projekata na ovom području, kao što su: Amfiteatar, trg i park Ovčar banje; Pristanište na jezeru Međuvršje; Rekonstrukcija železničke stanice Ovčar banja; Rekonstrukcija pristupne saobraćajnice ka vrhu Kablara sa dva parkinga; Čišćenje trave i trske na jezeru Međuvršje – izvučeno preko 600 tona raznog otpada; Prirodnjački centar u Ovčar banji (brzo postao glavna stanica školama i akademcima iz prirodnih nauka); Parking manastira Blagoveštenje u Ovčar banji, i započeta priprema i projektovanje mnogih drugih projekata.

Gradonačelnik Čačka, Milun Todorović pozvao je sve sugrađane i meštane klisure da učestvuju u daljem razvoju Ovčarsko-kablarske klisure, da otvore poljoprivredna gazdinstva, turistička etno sela, da pokrenu proizvodnju čuvenih proizvoda sa Kablara i Ovčara, da iskoriste momentum ulaganja države, vrate se u svoj kraj i da tu grade budućnost.

Direktor Turističke organizacije Čačak, Vojin Jakovljević najavio je da se polaganje kamena temeljca za izgradnju vidikovca na Kablaru očekuje već početkom juna, kao i radovi na ostalim infrastrukturnim projektima.

„Prošle godine smo otvorili Priorodnjački centar koji u svom sklopu ima prirodnjački muzej i centar za edukaciju. On ostvaruje zaista veliku posećenost, pogotovo za vreme praznika. Podatak govori da je Ovčarsko-kablarsku klisuru posetilo samo u martu i aprilu preko 10.000 mališana na ekskurziji. Imamo nekoliko parkova koje smo uredili, amfiteatar na kome se odigravaju važni kulturno-umetnički događaji, pristanište. Kreću tradicionalni proizvodi Ovčarsko-kablarske klisure, krstarenje katamaranima jezerom Međuvršje. Narednih dana ćemo dobiti prvi ekološki trimaran. To će biti prvo ekološko vozilo u Srbiji koje je izgradilo brodogradilište u Apatinu. U planu je izgradnja pešačke staze Međuvršje koja će spajati izgrađeno pristanište sa restoranima na vodi, a već radimo na projektno – tehničkoj dokumentaciji gde ćemo celu obalu spojiti sa „ribarskom stazom” koja je jedna od najpoznatijih i na prostoru bivše Jugoslavije, na jezeru Međuvršje i to će biti promenada od skoro dva kilometra. Pri kraju je i izrada projektno – tehničke dokumentacije za izmuljavanje i čišćenje jezera Međuvršje.

Jakovljević je istakao da je zahvaljujući svim ulaganjima i infrastrukturnim projektima koji se realizuju u Ovčarsko – kablarskoj klisuri poraslo interesovanje pre svega lokalnog stanovništva, ali i onih koji su iz tih krajeva otišli za otvaranjem smeštajnih kapaciteta i ugostiteljskih objekata, kako na samom Kablaru tako i u Ovčar Banji.
„U prilog tome govori i podatak da je cena ara zemljišta tamo skočila za skoro 10 puta i već sada je nemoguće kupiti ar zemlje na Kablaru, koji je sa 30 evra skočio na 300, što znači da su ljudi prepoznali razvojnu šansu”, kazao je direktor TOČ – a.
Prema njegovim rečima završava se i put koji će spojiti Ovčar Banju i vrh Kablara sa magistralnim putem koji vodi ka Užicu, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. „To znači da će svako ko poželi moći za samo 10 minuta moći da stignu do vrha Kablara, bez obzira iz kog pravca dolazili”, tvrdi Jakovljević.

Jakovljević je naglasio da će izgradnja vidikovca na Kablaru biti zamajac razvoja tog kraja, a potvrda za to je da su se mnogi koji su iz tih krajeva otišli rešeni da se vrate i na svojoj dedovini razvijaju poslove vezane za turizam i ugostiteljstvo.

Podjelite tekst putem:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *