IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Kralj prihvata da obnovi kapelu: I oko rekonstrukcije razlike između Cetinja i Beograda

1 min read

Aleksandar Karađorđević je prihvatio da, kao krvni rođak vladike Rada, snosi sve materijalne izdatke iz svoje kase za izgradnju spomenika zahvalnosti velikom srpskom pesniku slobode.

U mnogim razgovorima mitropolit Gavrilo Dožić je iznosio svoje uverenje da ne može biti govora o obnovi, već jedino o rekonstrukciji kapele, „iz novog materijala koji bi mogao da izdrži nepogode koje je priroda uslovila na vrhu Lovćena“.

Znajući da su vrlo male finansijske mogućnosti države u krajnje oskudnim poratnim vremenima, mitropolit Gavrilo je usmerio napore da se dobije poseban kredit, a kada je izabran za predsednika Centralnog odbora, on je u tom svojstvu tražio prijem i kod predsednika Vlade Nikole Pašića, koji je podržao projekat. Obećanje o konkretnoj finansijskoj podršci Pašić, međutim, nije dao.

Kada je shvatio da „stvari ne idu kako treba“, mitropolit Gavrilo je bio „veoma očajan“. Zato je na sednici Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve, održanoj sredinom avgusta 1923. godine, izrazio svoju zabrinutost, da bi potom patrijarh Dimitrije predložio da se apeluje na kralja Aleksandra, „kao krvnog rođaka“ Njegoševog, da iz svojih sredstava finansira rekonstrukciju kapele i prenos vladičinih kostiju na Lovćen.

CRKVENIM velikodostojnicima ukazala se prilika za susret sa kraljem 6. septembra te godine, kada je održano bogosluženje u Sabornoj crkvi u Beogradu, povodom rođenja prestolonaslednika Petra. Kada je bogosluženje završeno, uz ostale uglednike, u Dvor su pozvani patrijarh i svi članovi Svetog sinoda.

„Posle svečanosti u Dvoru“, svedoči mitropolit Gavrilo Dožić, „kralj pokloni pažnju srpskom patrijarhu Dimitriju i predstavnicima koji su ga pratili: kako stoji sa prenosom Njegoševih kostiju na Lovćen i obnavljanjem porušene Kapele. Patrijarh Dimitrije ukratko je izložio Kralju situaciju i na kraju zamolio ga da sasluša mene lično, kao nadležnog arhijereja koji je pokrenuo ovo pitanje još 1920. godine. On mu je rekao da je Srpska pravoslavna crkva jednodušno odlučila u sednicama Svetog Arhijerejskog Sabora i Svetog Sinoda da u potpunosti primi moj predlog i da mi da u svemu odrešene ruke u izvođenju celoga ovoga plana. Ali da do sada nije ništa urađeno.

„KRALJ, na to se obrati meni, sa rečima: ‘Molim Vaše Visokopreosveštenstvo da me upozna sa celom stvari. Ja sam bio obavešten od Ministra vera, ali sve to izlaganje ne dolazi iz prve ruke. Verujem da ćete mi vi najbolje izložiti u čemu je težište i problem cele stvari.’

„Na to odgovorih, da bi trebalo prvo kao nužno, da se opravi Kapela koja je porušena i koja ne odgovara svojoj funkciji. Trebalo bi prvo ozidati novi zid od tvrdoga materijala, koji bi bio dosta širok i sposoban da odoli svim prirodnim stihijskim dejstvima i nepogodama koje se događaju na Lovćenu. Stari kamen, odnosno zid od stare Kapele, trebalo bi upotrebiti u unutrašnjosti Kapele u razne svrhe, tako da bi odgovorile svome prvobitnom zadatku i ciljevima velikog pesnika koji je u svome testamentu izjavio svoju želju o svom budućem miru na Lovćenu. Mi to moramo da poštujemo u potpunosti, da ne bi tako oskrnavili njegovu poslednju volju.“

U opisu razgovora vođenog na Dvoru 6. septembra 1923. godine, mitropolit Gavrilo Dožić nastavlja: „Na moje izlaganje, koje je Kralj sa velikom pažnjom pratio, on reče: ‘Meni je vrlo drago, vaše Visokopreosveštenstvo, da ste vi shvatili dobro ovaj ceo problem koji od svih nas traži da ga do kraja pomognemo kako bi bio u potpunosti izvršen, onako kako ste mi vi to izložili. Ja se od srca odazivam predlogu vašem i vašeg odbora čiji ste vi predsednik, da uzmem učešće u tome svečanom činu. Ja želim da Kapela bude podignuta onako kako najbolje odgovara velikome pesniku. To treba da bude jedan vidni spomenik zahvalnosti današnjega pokoljenja i svih nas prema velikom pesniku slobode Vladici Radu. Ja ću od srca da snosim sve te materijalne izdatke iz moje kase. Tačno je da ja kao krvni rođak treba to da izvršim.'“

Kralj je predložio da Odbor stupi u kontakt sa svim pojedincima koji treba da izrade plan za ostvarenje ovog poduhvata. Interesujući se u kakvom je stanju tadašnja veza za Lovćen, predložio je ne samo da se osposobi novi put do Ivanovih korita, nego i da se trasira „novi put od Ivanovih korita do vrha Lovćena, koji će biti težak, ali koliko-toliko snošljiv“.

Mitropolit Gavrilo je obavestio članove Odbora u Beogradu o kraljevoj izjavi, smatrajući da je ona od prvorazrednog značaja za sređivanje državnih odnosa, a naročito teškog i bolnog stanja u Crnoj Gori, pri čemu je podsetio na događaje i bratoubilačku borbu posle ujedinjenja 1918. godine.

Nije trebalo dugo čekati da se i u ovoj prilici, povodom Njegoša, ispolje razlike između Cetinja i Beograda, o čemu svedoči pisanje cetinjskog lista „Narodna riječ“.

U JEDNOM tekstu, objavljenom 3. oktobra 1923. godine, ovo glasilo se zalaže za to da ne samo kralj, već da i Crnogorci „participiraju“ u podizanju – „grobnice na Lovćenu“: „Crnogorci imaju malo zemaljskog blaga, ali ih ima puno kojima su ostala kanđela njihovih porodica, pa će po potrebi u ovoj prirodi, da bi prinijeli svoj obol za podizanje pristojnog Spomenika – Grobnice neumrlom autoru ‘Gorskog vijenca’ na Lovćenu. Svaki izgovor da se u ovom pogledu poštedi, ispašće neozbiljan i staviće se kao namjerna uvreda. Za Njegošev Spomen – Grobnicu na Lovćenu, ali u ovom slučaju svakako uz participiranje Crnogoraca.“

U drugom tekstu, objavljenom 24. oktobra 1923. godine, „Narodna riječ“ još oštrije kritikuje beogradsku vladu povodom prenosa Njegoševih kostiju:

„Evo ih u jednoj ćeliji Cetinjskog manastira, na sramotu cijelog jugoslovenskog naroda, poglavito srpskog dijela našega naroda! Vele što se nije imalo mogućnosti. Nema novca da se o državnom trošku prenesu kosti najvećeg jugoslovensko-srpskog pjesnika, a bilo je na stotine miliona za isplatu ‘begovskih haka’!…

Srpski narod u Crnoj Gori nije da se neće odužiti Njegošu – pored sve siromaštine i bijede, koja ga ni u ujedinjenju dalje ne napušta. On je to htio učiniti još u početku, kada se oslobodio mrskog neprijatelja, ali ga u tome ometoše čitave čete profesora, doktora i vazdan drugih naučnika i spisatelja koji trubljahu na sva usta, da će Njegoš biti sahranjen sa počastima, koje samo njemu mogu da se odaju. Obrazovaše i odbore, ali nažalost odbore za narod i radi parade.

Međutim, za prenos Jagića koji je umro u Beču, beogradska radikalsko-turska vlada imala je da stavi na raspolaganje iz državne kase trideset miliona kruna.

To je onaj književnik, koji pisaše i govoraše u svoje vrijeme, da postoji bosanski jezik i da su Bosanci poseban narod. I njega pretpostavljaju Njegošu!“

Na kraju, „Narodna riječ“ naglašava da je uzaludno traženje novca od vlade, jer je ona gluva na sve što stiže iz Crne Gore, zbog čega ove novine pozivaju crnogorske seljake da od svojih skromnih prihoda odvoje deo za Njegoša i da ispune svoj dug prema njemu. „Za nas bi, Crnogorci, bilo sramota primiti ma i jedne pare od beogradske Vlade, za opravku Njegoševe Grobnice na Lovćenu.“

Glasilo Demokratske omladine

Cetinjski list „Narodna riječ“ bio je organ nezavisne demokratske omladine, odnosno Demokratske stranke u Crnoj Gori, od 1919. do 1928. godine, koji je izlazio dva puta nedeljno. Pola broja je štampano latinicom. Moto lista do 1926. godine bio je: „Borba sa neprijateljom i domaćim izdajnicima“. U navedenim citatima iz ovog lista autori ovog feljtona nisu intervenisali.

Izvor: novosti.rs

 

Pročitajte još:

(VIDEO) Pripreme za četvrtu sahranu

Podjelite tekst putem:

14 thoughts on “(VIDEO) Kralj prihvata da obnovi kapelu: I oko rekonstrukcije razlike između Cetinja i Beograda

  1. Što se tiče komičnog komentara da kapela nije srušena od Austrougara (inače piše se velikim slovom), kao i o stanju kapele navodim dio pisma Đura Pejovića,nadležnog paroha od 22.10.1921. godine, koje je upućeno mitropolitu Gavrilu. U pismu je navedeno „Kapela je u slabom stanju,sve će pasti.Ni kamena neće se ustavit što neće polećet niz Koprivnu alugu.Ovo vam dostavljam do znanja da bi se sačuvalo ono kamenje,da ne pane niz Jezerski vrh“.

    4
    1
  2. @ebes kralja aleksandra, i on je bio jugosloven. Srusite titov mauzolej i obnovite onu srpsku kapelu iz 1847.

    6
    8
  3. Karađorđevići slave Svetog Andreja Prvozvanog, a ne Sv. Đorđa, koju slave Petrovići. Takodje Aleksandar nije mogao posvetiti crkvu na Lovćenu svom sinu Petru koji je rodjen 6. septembra 1923. godine, a kapela je obnovljena 1925. godine, niti postoji tekst koji na to ukazuje.

    8
    3
  4. Istina je da je stara Njegośeva kapela bila malo oštećena i da se to oštećenje moglo sanirati.Aleksandar ipak odlučuje da sruši Njegoševu kapelu, prosuo je krše niz lovćen a sa njima i dio Njegoševih kostiju.Njegoševa petna kost je nađena kasnije i vraćena u grob sa ostatkom kostiju.Aleksandar novu kapelu koju gradi umjesto Njegošu posvećuje svom sinu Petru o čemu je avjedočio natpis na njoj i ta kapela se razlikovala od stare Njegoševe kapele.Umjesto ikone sv.Petra Cetinjskog u njoj se nalazila ikona svetog Đirđa što je krsna slava Karađorđevića.

    12
    27
    1. rasrbljena zamlato, pričaj nam malo o Josipu brozu. Više znaš o njemu nego o Njegošu i njegovoj kapeli. Šta tebe uopšte i zanima najveći Srbin svih vremena?

      18
      4
    2. Ima u narodu izreka : „Cije ovce,toga i planina“,pa i ovo ,cije pare ,toga i kapela.Po tebi,bolje je bilo da nije nista ni radjeno.Da li je to racionalno?

      9
      2
    3. Kapela na Lovcenu je ostecena artiljerijom sa austrugarskih brodova iz Boke januara 1916.
      Poslije kapitulacije CG januara 1916 austrougarska vojska je avgusta 1916 srusila Kapelu do kraja i planirala spomenik Francu Jozefu .
      Cak je i oficir koji je komandovao rusenjem Kapele dobi titulu Baron od Lovcena.

      Krsna Slava Petrovica je Djurdjev dan a Karadjordjevica Sv.Andrej.

      Ovi novopeceni Montenegrini i ne znaju koja je Krsna Slava Dinastije Petrovic.

      13
      2
      1. Notorna laž je da je kapela srusena od strane austougara.Imas mnogo fotografuja iste iz perioda do 1925 i zvaničnu analizu stanja kapele i rupe od jednog toposke granate koja je probila zid.

        2
        5
        1. Reče li ti da je Sv Djordje krsna slava Karadjordjevića? Toliko si glup i neobrazovan da ne znaš da je to krsna slava Petrovića. Rekoh ti ja da se držiš Josip Broza i brozove piramide. Ne smeta ti što je hrvat srušio pravoslavnu crkvu i podigao faraonsku piramidu. To je dokaz da si konvertitet.

          4
          2
        2. Zavjetna Njegoševa Kapela i Lovćen, bili su simboli snage Srpstva Crne Gore. Crnogorski kralj Nikola Petrović Njegoš, rekao je dopisniku francuskog Temps-a, 1913. godine: „Lovćen je Olimp srpski, spomenik podignut Božjom rukom slobodi i njezinim braniteljima, koliko je to naše slavne dinastije, podnožije je to mauzolija pepela Petra Petrovića Njegoša“. Znajući za važnost i simboliku Njegoševe Kapele i Lovćena, Austrijanci su, tokom Prvog svjetskog rata, iz Bokokotorskog zaliva bombardovali ove svetinje, a nakon kapitulacije Crne Gore, okupatorski guverner Veber, po naredbi Vrhovne komande, naredio je ekshumaciju Njegoševih kostiju, kako bi se njegova Zavjetna Kapela srušila i na tom mjestu izgradio spomenik u znak austrijskog osvojenja Lovćena. Mitropolit crnogorski, Mitrofan Ban, pokušao je da u ime građana Cetinja umoli okupatora da odustane od ove namjere rekavši Veberu da je „Njegoš bio ne samo gospodar Crne Gore, već i pjesnik Srpstva, i da će taj čin tužno odjeknuti u svim srpskim sredinama“. Mitropolit nije uspio. Ekshumacija je izvršena 12. avgusta 1916. Njegoševi ostaci su nakon obavljenog parastosa prenešeni u Cetinjski manastir. Njegoševa crkvica je razrušena i raspisan konkurs za izgradnju spomenika koji je sa oduševljenjem propraćen među hrvatskim nacionalistima u njihovom dubrovačkom glasilu „Prava crvena Hrvatska“. Ali, ova ideja nije ostvarena. Austrija je izgubila rat, a pobjedničke srbijanske trupe ušle su u Crnu Goru. Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca, pod dinastijom Karađorđević, stvorena je 1. decembra 1918.

          2
          1
      2. Evo ti snimci kapele poslije austrijskog rusenja
        &imgrefurl=https%3A%2F%2Fsr.wikipedia.org%2Fwiki%2F%25D0%258A%25D0%25B5%25D0%25B3%25D0%25BE%25D1%2588%25D0%25B5%25D0%25B2%25D0%25B0_%25D0%25B7%25D0%25B0%25D0%25B2%25D0%25B5%25D1%2582%25D0%25BD%25D0%25B0_%25D1%2586%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0&tbnid=p8-zWuNxYe2XCM&vet=12ahUKEwjUstja7uTtAhVIgaQKHTEiDtAQMygAegUIARCUAQ..i&docid=-qQdyrTj4ruwNM&w=220&h=141&q=rusenje%20kapele%20na%20lovcenu%201916&ved=2ahUKEwjUstja7uTtAhVIgaQKHTEiDtAQMygAegUIARCUAQ

    4. Koje lazi pricas? Strasno! Ne znas ni koja je krsna slava Petrovica, a kamoli da znas Karadjordjevica! Pogani izrode!

      3
      2

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

https://g.ezoic.net/privacy/in4s.net