(ВИДЕО) Лав „загризао“ више него што може да прогута: Поништити одлуку о Темељном уговору
1 min readЛав Лајовић, распопов расколник који је својевремено прогнан из НВО Мираша Дедејића, под оптужбом да прави смутње у тој скаредној организацији, вактиле је најавио „ребилдинг и реконструкцију“, вјеровали или не – „подгоричко-дукљанске епархије“.
Будући да му се није дало да „испише“ магистралне правце развоја невладине организације која окупља љубитеље прерушавања и скрнавитеље православних храмова, Лајовић је одлучио да се окуша на другом „терену“, те да покуша „ребилдинговати“ и „реконструисати“ – Темељни уговор!
Наиме, Мирашов „шегрт“ је од Омбудсмана затражио поништење одлуке Владе о Темељном уговору са Српском православном црквом.
С обзиром да се ради о „документу“ који не може нашкодити ником осим њеном аутору, а може насмијати многе -Лавову притужбу преносимо у цјелости.
“Сходно Закону о слободи вјероисповјести и увјерења, и правном положају вјерских заједница, у Црној Гори је у Јединствену евиденцију вјерских заједница (Књига Евидентираних вјерских заједница и Књига Регистрованих вјерских заједница) уписано/регистровано шест (6) православних вјерских заједница, и то:
1. Црногорска православна црква – од 29.07.2020.
2. Епархија Подгоричко-дукљанска Православне цркве Црне Горе – од 10.09.2020.
3. Митрополија црногорско-приморска Српске православне цркве – од 10.06.2021.
4. Епархија будимљанско-никшићка Српске православне цркве – од 10.06.2021.
5. Епархија захумско-херцеговачка и приморска Српске православне цркве – од 02.07.2021.
6. Епархија Милешевска Српске Православне Цркве – од 24.09.2021.
Текстом усаглашеног „Темељног уговора између државе Црне Горе и Српске православне цркве“ на дискриминаторски начин фаворизује вјернике четири од шест поменутих православних цркава у Црној Гори и то кроз сљедеће одредбе:
– Признајући грађанско правни континуитет и субјективитет Српској православној цркви са сједиштем у Београду, на просторима данашње Црне Горе, и то на имовини изграђеној од 1220 године до данас. Ово посебно нема право да чини уговорима, који по члану 10. Закона о слободи вјероисповијести и увјерења ограничавају на уређивање питања од заједничког интереса, а никако правну легитимацију уговорне стране и њен статус.
– Фалсификовање историјских чињеница на штету других православних заједница у Црној Гори.
– Неовлашћено позивање, улажење и погрешно тумачење православних канона на штету православних вјерских заједница које нијесу обухваћене Темељним уговором. Четврти васељенски сабор 17. каноном регулисао је „да при разријешивању црквених области има слиједити политичко разрешење земаља.“ Исту ову наредбу поновио је Трулски сабор (691) својим 38. каноном… Ово наводимо не да би пред Заштитником отварали канонска питања, него управо супротно, да би разумјели да сходно Уставу Црне Горе није на влади ни на државним органима једне секуларне земље да се на овако отворен и дрзак начин инволвира у наш међусобни канонски спор и пресуђује у корист једних на штету других вјерских заједница, признајући само јединима:
* Канонски статус (Преамбула и члан 2.)
* Грађанскоправни континуитет у трајању од 800 година (члан 2) што нема нити једно правно лице у Црној Гори, па ни сама Држава Црна Гора која је након обнове независности (јер није наслиједила међународно-правни субјективитет СЦГ, СРЈ и СФРЈ) морала своје међународно признање наново да добије од земља свијета.
* Право уписа власништва са свим „неуписаним“ (претпостављамо православним црквама и земљиштем) непокретностима у Црној Гори (члан 7. став 4) и њихово „несметано коришћење“ – што не може бити предметом уговарања по члану 10. Закона о сл.вјероисповјести
* Тиме је фактички уговорена забрана и дискриминација за све нас остале православне вјерске заједнице врше службе у црквама које нијесу су биле „неуписане“ на СПЦ (њих преко 250, од чега према нашим сазнањима у најмање 40 врши слуђбу и ЦПЦ) а које ће постати предметом уписа из претходног става, по основу закључења Темељног уговора (члан 7 став 5.). Навешћемо само један примјер, који нас као подносиоца Притужбе дотиче. Црква св.Параскеве у Малој Загреди крај Даниловграда, која је на основу судске пресуде у посједу мјештана, односно црквеног одбора уз чију дозволу свјештенство Епархије Подгоричко-дукљанске повремено служи, сад би по овом Темељном уговору прешла у власништво СПЦ, а до њиховог уписа имали би право да нам и физички забране служење, као што су већ били једном покушали 2019.године, о чему постоји записник у Одјељењу Центра безбједности у Даниловграду. Сва документа о овом имамо и можемо вам показати, гдје се јасно да СПЦ никакво право на ову Цркву (и гробље) нема нити је икад та српска црква улагала у изгадњу исте.
* Право власништва на православним храмовима и земљиштем које ће се након Темљеног уговора вратити у поступку реституције (члан 12. Уговора). И не само то, него и право да се новчано или на други начин обештете за оно што не може бити предмет повраћаја.
– Позивање Владе на канонско право – Имајући у виду да прије закључења Темељног уговора држава је регистровала више православних заједница. а посебно на опште познати канонски спор који има Српска православна црква у Црној Гори (чега није било у случајевима закључења уговора са Исламском заједницом Црне Горе, Светом столицом РКЦ или Јеврејском заједницом) уопштени и генерално позивање Владе на „православно канонско право“ у члановима 2, 3, 5, 6, 11 и 13 је чиста дискриминација осталих православних вјерника! Умјесто да се Влада Црне Горе као у поменутим случајевима ограничи на своје законе и Устав СПЦ и друге интерне акте уговорне стране, она прихвата дефиниције по православним канонима по коме ће ваљда Српска православна црква моћи да ограничава именовања архијереја и свјештеника у другим православним епархијама у Црној Гори, изградњу православних црква и манастира, јер би их нека наклоњена државна администрација могла тумачити на исти начин као ова садашња која је Уговором овластила СПЦ да без „сагласности надлежног архијереја“ ни једна православна епархија не може ништа чинити. Најбољи примјер такве праксе је било ускраћивање давања сагласности, односно спријечавање додјеле плаца за изградњу православног храма у Подгорици од стране 42.Владе Црне Горе.
Имајући у виду све напријед наведено, захтијевамо хитну реаговање Заштитника људских права и слобода да сходно члану 3. Закона о забрани дискриминације у конкретном случају поништи Одлуку Владе Црне Горе од 08.07.2022.године о прихватању нацрта Темељног уговора са СПЦ.“, закључује „страшни“ Лав.
Прочитајте још:
Павић за ИН4С: Наратив о Сребреници служи да се Срби дехуманизују и држе у сталној дефанзиви
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Molim uredništvo portala da ovaj video klip sa rebildingom i rikonstrakšnom bude trajno dostupan na naslovnoj strani. Onaj sa Mirašem i tendom takođe. Najbolje pokazuju sa kakvim avetinjama narod ima posla.
Ovo nije lav ,nego magarac ,uz izvinjenje magarcu.
Ovaj pripovijeda u faraonskoj kapi i patikama!
KO NJEMU ISPOVEDA GREHE POKAJNICKI KO OD NJEGA MOLITVE ZA ZDRAVLJE TRAZI MAZE LI SE KO ULJEM NAD KOJIM SVETU TAJNU JELEOSVECENJA POKUSAO IZVRSIT PIJE LI KO makar cele godine OSVECENU VODICU KOJU ON POKUSAO OSVETIT… … … ??? Otprilike ko da se ko Bonaparta Napoleon predstavlja i daje naredbe za pohod na Rusiju. E sad ko mu iskreno poveruje …
Svako ima pravo na rad! Ali uposliti čovjeka koi je protiv naše crkve na srpskom mediju umjesto nekog pametnog neokaljanog mladog čoveka je van pameti pa da je vanserijski ekspert a ne grobar nekih preduzeća kao hotel Onogošt
Glumac Emir Hadžihafizbegović na Fejsbuku je primitivno izvređao crnogorskog premijera Dritana Abazovića, zbog njegove izjave o Srebrenici.
Podsetimo, Abazović je u ponedeljak je u Potočarima rekao da „genocid nije počinjen nad Bošnjacima nego nad ljudima i nisu ga počinile vojske nego politike“.
Ta izjava je sramota za Bosnjake, zar se tako docekuje i vredja gost koji je dosao u Srebrenicu da se pokloni zrtvama ?
Циркуса овога хахаха
Ovo nije Lav ovo je smrdljiva hijena