IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Nikad zaboraviti – nikad oprostiti: „Milosrdni anđeo“ 78 dana ubijao djecu u Crnoj Gori i Srbiji – 25 godine od NATO agresije

1 min read

Prkos slobodarskog naroda u Crnoj Gori

Poštovani gledaoci, dobro veče. Neprijateljski avioni agresorskih NATO snaga, oko 20 časova, izvršili su prve raketne napade na našu zemlju. Avijacija NATO-a je večeras, u prvom talasu agresije na našu zemlju, gađala ciljeve u Prištini, Kuršumliji, Užicu, Danilovgradu, Novom Sadu, Pančevu i Podgorici – nezvanično saznaje Tanjug od vojnih vlasti.“

Ovim riječima, na današnji dan, 24. marta 1999. godine, tačno u 22 časa i 39 minuta, spiker RTS-a je upoznao građane Savezne Republike Jugoslavije sa prvim informacijama o zločinačkoj NATO agresiji.

Dan ranije, predsjednik Vlade SRJ Momir Bulatović je, ispostavilo se više nego opravdano, saopštio javnosti Odluku o proglašenju nastupanja neosredne ratne opasnosti, jer, kako je rekao, sada već pokojni Bulatović: „Postoji opasnost od agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju. Ova odluka stupa na snagu odmah“.

 

Ti prvi dani proljeća 1999. neodoljivo su podsjećali na ljeto 1914. i onaj zlosudni telegram pun ultimatuma i prekora, koji je iz Beča poslat tada najuticajnijem političaru Kraljevine Srbije Nikoli Pašiću, ali i cijelom srpskom narodu.

Na kraju 20. vijeka, istorija nam se ponovila u lice i to u svom najmračnijem izdanju. Bila je to još jedna ratna godina zaredom i još jedan zlosutni istorijski izazov. Srpski narod je, po ko zna koji put u svojoj istoriji, kriminalizovan do bestidnosti i označen za plijen.

NATO agresija na Srbiju i Crnu Goru trajala je 78 dana, odnosno trajala je od 24. marta do 10. juna 1999. godine.

To je bilo drugo vojno uplitanje NATO-a na našu teritoriju nakon bombardovanja Republike Srpske u operaciji „Namjerna sila“ 1995 godine.

Podsjetimo se da je „intervencija“ NATO-a izvršena bez odobrenja Savjeta bezbjednosti, a izgovor koji su dale države članice NATO alijanse čiji su avioni učestovali u bombardovanju bio je odbijanje jugoslovenske delegacije da potpiše sporazum iz Rambujea.

Vazdušni napadi koji su bez prekida trajali 78 dana nijesu bili samo na vojne ciljeve već i na privredne i civilne objekte, a teško su oštećeni infrastruktura, privredni objekti, škole, zdravstvene ustanove, medijske kuće, spomenici kulture, crkve i manastiri.

NATO do danas nije priznao da je u bombardovanju koristio osiromašeni uranijum od kojeg je nakon 1999. godine stanovništvo počelo masovno da obolijeva od raka.

Prema procjenama, samo u toku 78 dana bombardovanja direktno u napadima poginulo je između 1 200 i 2 500, a ranjeno oko 5 000 ljudi. Međutim, ovaj broj raste jer su posledice NATO bombardovanja trajne i svakog dana neko oboli ili umre od raka. Životi se ne mogu izbrojati jer je porastao i broj mrtvorođene djece kao i steriliteta. Dakle, od bombardovanja nisu ugroženi i dalje samo živi već i nerođeni.

Napadi su suspendovani 10. juna, nakon potpisivanja vojno-tehničkog sporazuma o povlačenju jugoslovenske vojske i policije sa Kosova i Metohije, poznatog kao Kumanovski sporazum, koji je potpisan dan ranije, 9. juna.

Istog dana, 10. juna, u Savjetu bezbjednosti je usvojena Rezolucija 1244. po kojoj SR Jugoslavija (Srbija) zadržava suverenitet nad Kosovom i Metohijom, ali ono postaje međunarodni protektorat pod upravom UNMIK-a i KFOR-a. Sa vojskom i policijom u Srbiju je izbeglo više od 200 000 kosmetskih Srba i drugih nealbanaca.

Crna Gora, od NATO bombi do NATO saveza

Predstavnici bivšeg režima DPS-a punih 22 godine o bombardovanju nisu htjeli otvoreno i iskreno da pričaju. Prije 25 godine, Podgorica nije priznavala odluku savezne vlade da prekine diplomatske odnose sa državama koje su napale SRJ. Poručivali su da to nije rat Crne Gore.
S druge strane, slobodni građani od prvog dana bombardovanja orhanizovali su proteste prkosa.

Po ikonografiji ličili su na one u Srbiji, a predstavnici tadašnje opozcije pozivali su crnogorske vlasti da jasno osude agresiju na SRJ.

Nažalost, bivši DPS režim, učinio je najveću moguću suludnost narodu. A to je da ga je 2017. godine, uveo u NATO savez, tako da je žrtva prišla svom dželatu.

 

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “(VIDEO) Nikad zaboraviti – nikad oprostiti: „Milosrdni anđeo“ 78 dana ubijao djecu u Crnoj Gori i Srbiji – 25 godine od NATO agresije

  1. Na nasu veliku sramotu jos smo u ovoj zlocinackoj organizaciji. Partija koja bude insistirala na referendumu o izlasku imat ce uvijek moj glas.

    11
  2. Velika sramota za CG da smo jos clanovi krvave zlocinacke organizacije.prva partija koja bude insistirala na referendumu imat ce uvijek moj glas.

  3. Svakom amerikancu i gradjanima Nato zemalja u Srbiji i Crnoj Gori, treba

    POGLEDOM I LICEM POKAZATI PREZIR I UZAS KAKVO ZASLUZUJU UBICE I FASISTI.

    10
  4. sjećam se kao da je bilo juće, prvu bombu iz Aviana NATO je dao nama a mi ,,neovisna MNE,, se uvalila u NATO, radi mene Amerika da postane Atlantida ne bi mi bilo nimalo žao

    20
  5. Kada god pominjete ime nikole pašića treba da dodate da je on u vrhu zlikovaca srpskog naroda

    2
    14
    1. Ti bi da imaš muda a nemaš ih “Fridrih”, ovdje bi se potpisao sa tvojim imenom i prezimenom! Nikola Pašić je bio velikan kakvog do sada cijeli Svijet nije imao a ti si jedan obični ološ!

      4
      1

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *