(VIDEO) Patrijarh srpski g. Porfirije se poklonio moštima Svete Matrone Moskovske, velike ruske svetiteljke
Njegova Svetost Patrijarh srpski g. Porfirije je posjetio 15. marta 2024. godine sa svojom sveštenom pratnjom ženski Pokrovski manastir u Moskvi.
Tom prilikom, Svetejši Patrijarh se, u pratnji igumanije Teofanije, poklonio moštima Svete Matrone Moskovske, velike ruske svetiteljke veoma poštovane širom pravoslavne vaseljene.
Velika ruska svetiteljka Blažena Matrona (Matrona Dimitrijevna Nikonova) rođena je 1881. godine u selu Sebino, Epifanskog okruga, Tulske gubernije. U porodici je bilo četvoro dece: dva brata – Ivan i Mihajlo, i dve sestre – Marija i Matrona. Matrona je bila najmlađa. Pri takvoj oskudici u kojoj su živeli Nikonovi, četvrto dete je predstavljalo veliki teret. Zato je, usled siromaštva, još od rođenja poslednjeg deteta majka nameravala da ga se nekako oslobodi. O ubistvu mladenca u utrobi materinoj u patrijarhalnoj hrišćanskoj porodici nije moglo biti ni reči. Zato je postojalo mnoštvo prihvatilišta, gde su nezakonito rođenu i nezbrinutu decu vaspitavali sredstvima države ili dobrotvornim prilozima.
Matronina majka je, još pre njenog rođenja, odlučila da dete kada se rodi preda u prihvatilište kneza Golicina, u susedno selo Bučalki, ali je tada usnila upečatljiv san. Još nerođena kći javila se Nataliji u snu u obliku bele ptice sa ljudskim licem i zatvorenim očima i sela joj je na desnu ruku. Prihvativši san kao čudesno znamenje, bogobojažljiva žena je odbacila pomisao da dete da u prihvatilište. Devojčica se rodila slepa, ali je mati volela svoje „nesrećno detence“.
Iz Svetog Pisma vidimo da Svevideći Bog ponekad odabira Sebi služitelje još i pre njihovog rođenja. Tako Gospod govori svetom proroku Jeremiji: „Pre nego li te stvorih u utrobi, poznao sam te, i pre nego si izašao iz utrobe, osvetio sam te“ (Jer 1, 5). Gospod, izabravši Matronu za naročito služenje, od samog početka položio je na nju težak krst, koji je ona s pokornošću i trpljenjem nosila celoga života.
Na krštenju je devojčica dobila ime Matrona, u čast Prepodobne Matrone Konstantinopoljske, grčke podvižnice iz 5. veka čiji spomen praznujemo 9. (22.) novembra.
O bogoizabranosti devojčice svedoči i to što se pri krštenju, kada je sveštenik spustio dete u vodu, nad mladencem pojavio stub blagouhanog oblačastog dima, koji su videli svi prisutni. O tome je svedočio rođak Blažene, Pavle Ivanovič Prohorov, koji je prisustvovao krštenju. Sveštenik Vasilije, koga su parohijani poštovali kao pravednika i blaženog, bio je neizrecivo zadivljen: „Krstio sam mnogo dece, ali ovo vidim prvi put, i ovo dete će biti svetoga života.“ Još je otac Vasilije rekao Nataliji: „Ako devojčica bilo šta zatraži, vi obavezno dođite pravo k meni, dođite i recite šta treba.“ Dodao je još da će Matrona čak predskazati njegovu končinu. Tako se zaista i dogodilo. Jedne noći Matronuška je neočekivano rekla majci da otac Vasilije umire. Zadivljeni i uplašeni, roditelji su otrčali u dom sveštenika. Kada su došli, pokazalo se da se on upravo upokojio… (Žitije Blažene Matrone Moskovske – pravoslavie.ru)
O daru duhovnog rasuđivanja, prozorljivosti, čudotvorenja i isceljenja Matrona je bila obdarena Bogom od ranih dana. Ovoj ruskoj svetiteljki bili su vidljivi ne samo ljudski gresi, prestupi, već i pomisli; osećala je približavanje opasnosti, predviđala nepogode i nesreće u državi. Po njenim molitvama ljudi su dobijali isceljenje od bolesti i utehu u nevoljama.