IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Pogledajte zabranjeni film o rušenju Njegoševe zavjetne kapele

1 min read

Njegoš, (Foto: Arhiva)

Pogledajte zabranjeni film o rušenju Njegoševe zavjetne kapele na Lovćenu.

Riječ je o dokumentarnom film režisera Krste Škanate (Dunavfilm) o rušenju zavjetne kapele Petra II Petrovića Njegoša na Lovćenu 1974. godine.

Film je bio zabranjen od strane tadašnjeg komunističkog režima. Zahvaljujući novinaru Draganu Barjaktareviću film je pronađen u skladištu RTV Beograda. Realizacija Krsto Škanata, Radiša Vićentijević, Nebojša Savićević. Muzika Braća Vranešević.

Podjelite tekst putem:

8 thoughts on “(VIDEO) Pogledajte zabranjeni film o rušenju Njegoševe zavjetne kapele

  1. Nasa je sveta duznost da obnovimo ono sto su rusili svi okupatori Crne Gore, . Necemo valjda da trazimo saglasnost od komunistickih dripaca i fukare i njihovih potomaka okupljenih u razne narko i duvansko mafijaske klanove, kao i Italijansku kop.lad ,koja danas zucno zagovaraju katolicki mauzolej da je adekvatna zamjena za
    Njegosevu kapelu. Danas kada smo kao oslobodjeni narod slobodni da donosimo zdravorazumske odluke i kada smo u istoriju poslali , komunisticke i fasisticke potomke, ,vrijeme je da slavnome Njegosu vladiki i vladaru CG. ,vratimo mir i spokoj ,da pociva u svojoj vjecnoj kuci ,onakvoj kakvu je on sagradio i zavjestao u Hristovom zagrljaju.

    1
    1
  2. Čovek se produžava biološki potomstvom a duhom odgojem potomstva. Pamćenje je podrazumevajući amanet. A kada se iskaže onda je neprikosnoven, a njegova veličina i snaga proističu iz veličine onog koji ga ostavlja i dela koje je započeo.
    Skrnavljenje amaneta je više od varvarstva, posebno kada ga čine potomci.
    Nema skromnije a veličanstvenije crkve od kapele na Lovćenu. Ona je iznad svih bogomolja po kugli zemaljskoj. Sve one, ma koliko raskošne i skupe, dela su čoveka, nijedna starija od nekoliko milenijuma.
    Gradeći onu kamenu mrvicu na hrptu Lovćena, Njegoš je čitavu planinu, koju je sami Bog klesao milionima godina, pretvorio u crkvu, oduhovio je, krstio je, vinuo svoj duh u nebesa, Bogu se ugodio, pa se Bog kroz čoveka ovaplotio. Crkva kao izrasla iz Lovćena a Lovćen izrastao iz crkve, kao semena duhovnog.
    Austrougari su je topovima srušili 1916. Produžena državna ruka Vatikana je tako uklonila veliki trn iz svog oka. U Beč stiže telegram u: „Pao je Lovćen bastion srpstva“. Ako poneki od nas to i ne zna, Austrougari i Vatikan mu jasno rekoše šta je i ko je.
    Zavetna crkva na Lovćenu nije bila hir genija, ni samo duhovni uzlet, već i državničko promišljanje – da svi vide i znaju da on nadgleda nastavak na pola prekinutog prevođenja Crne Gore u srpsku državu, sa odsečnim Danilom, zečjeg oka ali ne i zečjeg srca. Duhovna dinastija prelazi u svetovnu, a plemenska demokratija u parlament.
    Izaslanici Austrije i Mletaka su bili vrlo uznemireni kada su saznali za Njegoševu nameru da bude sahranjen na Lovćenu. To dovoljno govori o veličini njegove ideje i značaja te telesno najmanje crkve u srpstvu.
    Rušenje kapele 1916. je u istoj ravni kao i spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru. Pa danas na tom mestu se uzdiže najveći pravoslavni hram Srba.
    Obezdušeni naslednici srušiše kapelu 1971. Helikopter ne označava da je to volja došla ‘s neba’, već pre iz podzemlja. I opet skrivena ruka.
    Kako Vračar tako će i Lovćen – veličinom već najveći a Njegošem najviši, zato mu je kapela, baš onakva kakva je na početku isklesana, dovoljna kao beleg da mu tu veličinu označi.

    13
    3
  3. Film je bio zaboravljen, ne i zabranjen, jer prikazuje komunističko skrnavljenje kapele i socijalrealistički prikaz rušenja i gradnje faraonskog zdanja. Nijedna slika ili riječ ne osuđuje taj čin, a lica gorštaka su neodreďenog izraza.

  4. Ideja ti nije losa, no ovdje nije rijec o nagradama no o rusenju i obnovi Njegoseve kapele.

    1
    3
  5. Crnoj Gori je potrebno pomirenje. Pošto imamo dvije grupe u Crnoj Gori koje brane Njegoša a jedna je oko Andrije Mandića Predsjednika Skupštine Crne Gore a druga je oko Grka Andreja Nikolaidisa smatram da bi Skupština Crne Gore za početak trebala donjeti Zakon kojim bi se ustanovila Njegoševa nagrada za najveća državna postignuća u Crnoj Gori Mislim za početak bi ovo bilo dobro i mislim da bi svi bili za

    20
    4

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *