IN4S

IN4S portal

(VIDEO) Progonjeni mitropolit Onufrije, čovjek koji će stati na čelo litije u Podgorici

1 min read
Januara 1992. odbio je da potpiše obraćanje nekih arhijereja iz arhijerejskog Sabora UPC patrijarhu Aleksiju Drugom radi davanja autokefalnosti Crkvi u Ukrajini, nakon čega ga je mitropolit Filaret (Denisenko, kasnije anatemisani) prebacio na Ivanovo-frankovsku eparhiju.

Mitropolit Onufrije; foto: Sputnjik/Stringer

U subotu 29. februara u Podgorici će biti održana velika litija koju će predvoditi mitropolit kijevski i cijele Ukrajine Onufrije.

Ova crkva, jedina kanonska u Ukrajini, već duže vremena je meta progona u toj zemlji. Bez obzira na davanje tomosa Pravoslavnoj crkvi u Ukrajini prije godinu dana, vjernici su ostali vjerni sveštenstvu ove Crkve.

Povodom 75. rođendana mitropolita kijevskog Onufrija snimljen je prošle godine dokumentarni film „Naš blaženjejši“.

Ko je mitropolit Onufrije

Mitropolit Kijevski i cijele Ukrajine Onufrije (Berezovski) rođen je u svešteničkoj porodici 5. novembra 1944. godine u selu Koritnom, Vaškovskog rejona Černovicke oblasti Ukrajine.

Godine 1964. završio je černovičku Tehničku školu, radio je u građevinskoj organizaciji, a 1966. je upisao Opštetehnički fakultet na Černovičkom državnom univerzitetu. Godine 1969. napustio je univerzitet i upisao Moskovsku duhovnu akademiju.

Godinu dana kasnije primljen je u bratstvo Trojice-Sergijeve lavre, gdje je zamonašen, da bi dvije godine kasnije dobio čin jeromonaha. Godine 1980. preimenovan je u čin igumana, a 28. avgusta 1984. postavljen na mesto nastojatelja Preobraženskog hrama Svetogorskog podvorja u selu Lukino Moskovske oblasti. u junu 1985. godine postao je blagočini Trojice-Sergijeve lavre, a u decembru 1986. rukoproizveden je u čin arhimandrita. Moskovsku duhovnu akademiju sa zvanjem doktora bogoslovskih nauka završio je 1988. godine, a 20. jula iste godine imenovan je za namjesnika Uspensko-Počajevske lavre, podsjeća Sputnjik.

U čin episkopa černovičkog i bukovinskog hirotonisan je 9. decembra u Vladimirskoj sabornoj crkvi u Kijevu.

Januara 1992. odbio je da potpiše obraćanje nekih arhijereja iz arhijerejskog Sabora UPC patrijarhu Aleksiju Drugom radi davanja autokefalnosti Crkvi u Ukrajini, nakon čega ga je mitropolit Filaret (Denisenko, kasnije anatemisani) prebacio na Ivanovo-frankovsku eparhiju. U aprilu 1992. je vraćen na Černovičku stolicu, a u julu 1994. proizveden je u čin arhiepiskopa i imenovan za stalnog člana Svetog Sinoda UPC. Novembra 2000. godine unaprijeđen je u čin mitropolita.

Na zasijedanju Svetog Sinoda UPC 24. februara 2014. godine izabran je za Kijevskog mitropolitskog trona.

Pročitajte još:

Armin Rizvić poziva na ”liturđiju” NVO CPC u Švedskoj: Miraš zabavlja publiku u Malmeu

Podjelite tekst putem:

5 thoughts on “(VIDEO) Progonjeni mitropolit Onufrije, čovjek koji će stati na čelo litije u Podgorici

  1. Mitropolit Onufrije je svojim učestvovanjem u Litiji u Podgorici i svojim blagoslovom verujućem pravoslavnom narodu, koji je ustao protiv nepomjanika a u odbranu svetinja i Hrista, bacio na plodnu zemlju jedro seme sabornosti pravoslavlja kao najjače i poslednje odbrane od ateizma, ekumenizma, političkog licemerja i novog svetskog poretka sa svom njegovom surovošću, bezdušnošću i mogućnošću uništenja čoveka onakvog kakvog je Bog stvorio. Nadam se da se začinje novi duhovni pokret otpora koji će sabornošću, ljubavlju i istrajnošću pobediti laž i satanizam. S verom u Boga!

  2. Hvala našim vjerujućim ljudima i našoj crkvi da smo počašćeni posjetom jedne ovakve ličnosti. Ove litije su ogromno pomogle da uzrastemo u vjeri i duhovnosti.
    Pokazuje se kolika je civilizacijska razlika između agresivnih ateista i dostojanstvenih, vjerujućih ljudi.
    Zato, masivno, mirno i dostojanstveno cijela Crna Gora treba da se slije u Podgoricu i napravi najveću i najljepšu litiju do sada.

    38
    1
  3. Progonjeni predstojatelj od nekrsta progonjene pomjesne Pravoslavne Crkve čiju pastvu i sabraću arhijereje i jereje,kao ni njega lično,nije od straha judeoameričkog, smjela da uzme u zaštitu ni svekolika Grčka ni sva Kiparska ni sva Rumunska ni sva Bugarska ni Aleksandrijska ni sva Gruzijska Crkva, i koje je u posljednjem času izdala i Antiohijska patrijaršija!!! Ostadoše sa jerusalimskim Grcima sami Srbi i Rusi i pravoslavni Česi i Poljaci. Malo stado spremno da stoji uz Istinu do kraja, slobodni od etnofiletističkih prelesti i beščašća Fanara i njegovih ucijenjenih satelita.

    28
    1. Konstrukcija „za odgledati“ili „za ponijeti“ (za + infinitiv) ogrješenje je o duh srpskog jezika, pod uticajem hrvatskog i njemačkog! Treba reći: preporuka je da se odgleda …

      16
      2

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *