(VIDEO) „Srpski svijet“ – Dušan Babac: Ikona koju je Dodik poklonio Lavrovu vredi 200 evra i nema nikakvu umetničku vrednost
1 min read„Nastala je krajem 19. veka i osveta je zbog zavrtanja ruskog gasa, rekao je u emisiji „Srpski svijet“ Dušan Babac, publicista, ali i heraldičar.
Povod za gostovanje je upravo odštmpana monografija „Kralj Nikola – car junaka“ na srpskom i engleskom, na 280 strana, sa preko 300 fotografija i dokumenata, koji se dobrim delom prvi put publikuju.
„Ove godine se navršava 179 godina od rođenja kralja Nikole I Petrovića – Njegoša, 160 godina od početka njegove vladavine, 110 godina od proglašenja Kraljevine Crne Gore i 99 godina od smrti. O knjazu i kralju Nikoli mnogo je pisano, a čini se da su njegova ličnost i delo danas aktuelniji nego ikada pre. Da bi se razumeo i pravilno ocenio njegov život, a pre svega njegov odnos prema srpstvu, koji je centralna tema njegovog životnog dela, pa i ove knjige, nije potrebno tumačiti ga, već samo citirati, pošto je sam, u mnogim prilikima, javno i jasno isticao svoju prvrženost ideji srpstva. Upravo iz tog razloga ova knjiga više citira kralja Nikolu i njegove savremenike, nego što daje tumačenja. Zaključak ove knjige u najkraćem može stati u njen naslov, Kralj Nikola – car junaka, a to je ime koje mu dao narod“, kaže Dušan Babac.
On dodaje da je kralj Nikola izuzetno značajan vladar koji je, kao i svaki drugi imao uspone i padove, nije uspeo da prisajedini Skadar, ali je uspeo da rascepkana i izdeljena Crna Gora stekne nezavisnost, izađe na more, da se proširi i profunkcioniše kao država.
„Mudrim potezima, promišljenim udajama svojih kćeri, obezbedio je veze sa ruskim, srpskim i italijanskim kraljevskim porodicama, kao i sa nemačkom dinastijom bez trona – Batenbergovima“, objašnjava gost „Srpskog svijet“ i nastavlja:
„Kralj Nikola je, iako je imao čak rođačke veze i sa Obrenovićima i sa Karađorđevićima, smatrao ih je skorojevićima i sebe video kao centralnu figuru Srpstva jer je njegova loza Petrović Njegoš već trajala 200 godina i imala jednog sveca – Svetog Petra Cetinjskog, te je sebe poredio sa svetorodnom dinastijom Nemanjića“, veli Dušan Babac.
Gost „Srpskog svijeta“ dobro je upoznat sa trima svetinjama – desnom rukom Sv.Jovana, česticom Časnog krsta i Bogorodicom Filermosom za koju se osnovano misli da ju je naslikao Sv. Apostol Luka, a naš sagovornik smatra da bi je trebalo prebaciti u Cetinjski manastir kako bi bila dostupna vernicima i ljubiteljima umetnosti.
„Istraživao sam i objavio knjigu o tzv. kraljevskom zlatu Karađorđevića. Mali deo je potrošen na vojsku u otadžbini, finansiranje izbegličke vlade i same dinastije. Maltene do u gram se zna šta se sve dešavalo. Kraljevska porodica je završila u bedi, a zlato je vraćeno FNRJ“, kaže Dušan Babac, a o detaljima – gledajte u „Srpskom svijetu“.
Dušan Babac je istraživao koliko je Srba uspelo da dosegne do generalskih i admiralskih činova u ruskoj, austrougarskoj i američkoj vojsci. Koliko ih je, koliko su bili cenjeni i uticajni, pogledajte u našoj emisiji, kao i odgovor na još jedno zanimljivo pitanje, čime se takođe bavio naš gost: gde je sahranjen đeneral Draža Mihailović.
Gordana Janićijević, autor i voditelj