ИН4С

ИН4С портал

(ВИДЕО) Шта се заиста крије иза пада цене нафте?

Русија је ових дана изашла из споразума ОПЕК+ јер је одбила да смањи производњу нафте и тако одржи постојеће цене. Мотив је једноставан - коронавирус има толико снажан утицај на цену и зато је никаква смањења производње неће одржати. Сваки пут када Русија пристане на овакве дилове, њено место заузима америчка нафта из шкриљаца која није обухваћена овим споразумом.

Принтскрин/Јутјуб

Русија изненада напушта споразум ОПЕК+, светске цене нафте и берзански индекси нагло падају што извозну заједницу доводи у безизлазну ситуацију. Многи тврде да је реч о редистрибуцији на нафтном тржишту јер су три гиганта – Русија, Сједињене Државе и Саудијска Арабија – ушла у жесток ценовни рат. Међутим, ми вам нудимо другачије виђење – политичко. У овом издању објашњавамо зашто је све само део америчке предизборне кампање.

Русија је ових дана изашла из споразума ОПЕК+ јер је одбила да смањи производњу нафте и тако одржи постојеће цене. Мотив је једноставан – коронавирус има толико снажан утицај на цену и зато је никаква смањења производње неће одржати. Сваки пут када Русија пристане на овакве дилове, њено место заузима америчка нафта из шкриљаца која није обухваћена овим споразумом.

Упоредо са овом одлуком Русије, Саудијска Арабија је почела да одобрава рекордни рабат за своју нафту и тиме је изазвала пада од 30% њене светске вредности. Крај се не назире. Реч је о «ценовним рату» у коме се свако руководи својим интересима: Саудијска Арабија приморава Русију да промени одлуку и смањи производњу нафте како је она сама не би продавала исувише јефтино, док је Русија наводно спремна да трпи ниске цене нафте у нади да ће оне разорити америчке шкриљачке конкуренте. Након чега би цене поново почеле да расту.

Ми сматрамо да је реч о нечем сасвим другом.

Реч је о политици

Саудијска Арабија не може да принуди Русију да смањи производњу нафте, пошто је Русија акумилирала значајне резерве и у стању је да читаву деценију трпи ниске цене, за разлику од саме Саудијске Арабије. У исто време ниске цене не могу да разоре америчке нафташе пошто су они осигурали ризике и у стању су да напаве паузу у производњи шкриљачке нафте све док се ниво цена не повећа. Зато је за све играче нафтни рат економски потпуно бесмислен. Међутим, пошто бесни, хајде да видимо који је његов политички контекст.

Амерички председнички избори који ће бити одржани у новембру, главни су политички догађај ове године. Обарање цене нафте у значајној мери иде на руку Доналду Трампу који ће у одсудном моменту изборне кампање моћи да смањи цене горива у Сједињеним Државама. Изненећујуће је што се сваки пут овако снижење дешава у јеку важних америчких предизборних кампања.

Оно помаже да се поред освајања симпатија бирача, обезбеди и раст америчке привреде. Зато се одлука Русије да изађе из споразума ОПЕК+, која је испровоцирала ценовни рат, може сматрати као неки гест у корист Трампа који је, уз све његове минусе, за Русију прихватљивији од других кандидата. Русија ће преживети ниске цене нафте, јер је акумулирсла значајне резерве, а онда ће сигурно да искомпензује губитке на рачун бржег раста цена. Међутим, Саудијска Арабија даје Трампу далеко већи поклон.

Фактор Сандерса

Зна се да демократе још увек нису одлучиле ко ће бити Трампов главни конкурент. Међутим, све је извесније да ће то бити леви популиста Берни Сандерс који је из дана у дан све популарнији. Његов програм је каша неостваривих обећања, почев од бесплатног здравства, електричне енергије за становништво, екстра пореза за богате, легализације марихуане, прелаза на зелену енергију и уништења нафтних компанија.

Сандерс је проклео Саудијску Арабију, само два дана пре почетка „ценовног рата“ и њено руководство назвао „убицама и главосечама“ уз обећање да ће, у случају да буде изабран, престати да је подржава и изједначити је са Ираном. Овако нагли заокрет, наравно да не може задовољити саудијске монархе који су већ одговорили смањењем цена нафте како би подржали Трампа и уклонили Сандерса.

Наравно да су све ово само наше претпоставке. Ако се оне потврде, онда ће «ценовни рат» исто као и испровоцирана паника око коронавируса кратко трајати – максимално до новембра ове године. Након тога креће обнова светске привреде у којој ће главни играчи своје губитке наплатити уз камату.

Прочитајте још:

(ВИДЕО) Душко Кнежевић позвао угледне личности да се угледају на Новака и подрже свој народ

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

11 thoughts on “(ВИДЕО) Шта се заиста крије иза пада цене нафте?

  1. @владо@
    Није тема НИН него информација да је САД извозник нафте. То каже и међународна агенција за енергетику. То што ти не знаш ништа о томе, не мијења ништа.
    А шта тек рећи за идиотску тврдњу како америчка „дубока држава“ подржава Трампа? Па кад се остане без аргумената, лијепе се етикете попут „амерољупци“? Јадно.

    1. Треба бити стварно мизеран па лупати минусе на службене податке самих САД о њиховој производњи, увозу и извозу, зато што показују да нисте у праву. Још мизернији сакривати се иза Трампа, који нема никакве везе с овом темом (успут, имаш ли и једну чињеницу којом можеш да поткрепиш мишљење да Трамп не ради за „дубоку државу“?). И најмизерније „заборавити“ шта си сам рекао:
      „Владо, мислим да САД више не увозе нафту, напротив, чак је и извозе. Добијају је из шкриљаца, пише у тексту.“ Ја никад нисам рекао да не извозе, само да је извоз битно мањи од увоза, што кажу и званични подаци САД:
      https://www.eia.gov/todayinenergy/images/2019.10.22/main.svg
      Можеш да им тражиш извињење што се не слажу с тобом, а можда би још једна етикета „идиотски“ помогла? Аха ха ха

    2. Успут, оно што ти Бљуц неће рећи је да је овај пораст производње нафте из шкриљаца резултат слабости, не снаге. Проблем је да они морају непрестано повећавају производњу да би је одржали рентабилном, и да упркос знатном повећању производње њихов профит опада. У другом кварталу прошле године производња је порасла 25%, а приход се смањио за 22% (пошто је нет профит обично испод 10% прихода то јасно говори у каквој су финансијској ситуацији). До сад су подизали обим производње техничким иновацијама, али и томе има плафон, и вероватно су га достигли.

  2. https://www.blic.rs/a-m-p-article?uuid=2ecae231-cd0c-4907-8ead-5a3bdde259be&type=article&id=PULS_CMS-Article-2ecae231-cd0c-4907-8ead-5a3bdde259be&gem_id=ctJAtAeiM8JktN2_8A_G_.UJ7zYpqALmfFI1fRi3Pi3.47&tpv=MOBILE_BIZNIS/VESTI&tdv=BLIC_RS/biznis/vesti/ART

    САД је тренутно ИЗВОЗНИК нафте! Је ли то тешко схватити? Русија је изазвала пад цијене нафте да би уништила америчку индустрију производње нафте из шкриљаца пошто је она неисплатива ако је цијена барела мања од 45 – 50 долара.

    1. Оно што је теби тешко схватити, читајући НИН, Бљуц, и остале „наше“ новине у власништву запада – јер ти неће рећи целу истину, него само оно што хоће – је да САД још увек увози 2-3 пута више нафте него што извози. Као што ти неће рећи да је њихова производња нафте из шкриљца могућа само зато што је држава практично субвенционише куповином те нафте по знатно вишим ценама (процењује се да је 70-80 долара по барелу ниво на коме произвођачи покривају трошкове) него што би била увозна нафта, и да та производња иде у сусрет банкротству, што се најбоље види по порасту интереса на главни облик инвестирања у ову производњу, тзв. junk (high-yield) bond, који се од октобра прошле године удвостручио (о томе се отворено пише у америчким пословним медијима). Неће ти рећи да инвестирање у производњу руске нафте појефтињује, мерено падом интереса на државни бонд (обвезница), упркос свим санкцијама и покушајима економске изолације итд итд. На теби је да одлучиш да ли ћеш да верујеш плаћенићком Бљуцу, који ти труби о некаквим историјским успесима Амера и Русији која покушава да нашкоди Америци (управо је супротно), или пословним изворима самих Амера, који за разлику од Бљуца не могу да лажу јер пишу за амерички пословни свет.

  3. Прво, САД се не може поредити са Русијом и Сауди Арабијом јер увози скоро половину нафте коју троши. Дакле, ниске цене на светском тржишту увек бар делом надокнађују за смањење домаће производње, а пошто је цена производње америчке нафте битно виша од цене увозне, они су увек у добитку. Њихов једини разлог да форсирају своју производњу је смањење зависности од стране производње (пошто су се опекли 1970-тих). Са друге стране, Сауди Арабији је потребна цена од 84 долара по барелу да би напунила буџет, док је Русији потребно само 42 долара. Што значи да је овај потез Сауди Арабије уперен пре свега против оних неколико земаља произвођача нафте којима је потребна још виша цена, и ако немају средстава да финансирају производњу у условима ниских цена, биће приморане да је смање.
    Друго, зашто би Амери помагали Трампу, кад је Сандерс тај који је по свом програму много више против „дубоке државе“ него Трамп, који је против ње само декларативно, а ради све што она жели? Сви који су пратили изборе знају да му је „дубока држава“ преко ФБИ директно помогла да победи Хилари. Мада, и Сандерс је као и сви председнички кандидати који стигну до завржне фазе, само пијун великог банкстерског капитала, тј. „дубоке државе“. По свему, а пре свега по томе што је економија у САД добра, „дубока држава“ жели да Трамп остане председник.

    1. Владо, мислим да САД више не увозе нафту, напротив, чак је и извозе. Добијају је из шкриљаца, пише у тексту.

          1. Где ту пише да Амери више не увозе, чак извозе нафту као што ти кажеш? Ако прочиташ мало пажљивије, видећеш – нигде. Спомиње се „независност“ од увоза као циљ, али они су не далеко од тога, него је то објективно неоствариво (пошто је НИН у власништву формално швајцарско-немачког Ringier Axel Springer, а фактички Ракафелер-Ротшилд династија, неће ти причати о степену зависности, јер овај медијски пројекат покрива земље источне Европе). Амери кажу слика вреди хиљаду речи (извор је U.S. Energy Information Administration, EIA):
            ?1493996189

          2. Друго, мој Херцеговац, и остали американољубци, овај НИН-ов чланак је писан као памфлет, који обилује неистинама, а изоставља битне истине (што наравно не чуди, с обзиром на то у чијем је власништву). Рећи да је Русији производња нафте исплатива тек од 120 долара по барелу је гротескно искривљавање истине. Према Блумбергу, Русији је потребно свега 40 долара по барелу да избегне буџет дефицит, у поређењу са 85 долара што је потребно Сауди Арабији (САД има нет губитак у сваком случају, пошто им је увоз нафте 2-3 пута већи од извоза):
            https://www.google.com/url?sa=i&url=https%3A%2F%2Fwww.bloomberg.com%2Fnews%2Farticles%2F2019-04-29%2Ftrump-wants-cheap-oil-imf-data-show-saudis-need-higher-prices&psig=AOvVaw188NMh1EeAAueWHvSvvKud&ust=1583965184063000&source=images&cd=vfe&ved=0CAIQjRxqFwoTCIiD06z4kOgCFQAAAAAdAAAAABBF

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Privacy Policy