(ВИДЕО/УЖИВО) Пејовић: Неправилности у четири општине, надлежни да утврде да ли пописивачи треба да одговарају

Директор Управе за статистику Мирослав Пејовић казао је да је на данашњи дан пописано 575.123 лица, 184.817 домаћинстава и 318.340 станова
На данашњој сједници скупштинског Одбора за праћење примјене Споразума о условима за одржавање пописа становништва, домаћинстава и станова директор Управе за статистику Мирослав Пејовић истакао је да су неправилности евидентиране у четири општине, а то су Даниловград, Тузи, Подгорица и Будва. Казао је да у 21 општини није било неправилности и да је на данашњи дан пописано 575.123 лица, 184.817 домаћинстава и 318.340 станова.
Директор Монстата је навео да скрећем пажњу на поштовање три закона.
“ Закон о попису, закон о званичној статистици и закон о заштити података и личности. Па бих замолио да не излазимо из својих надлежности. Знамо да су главни контролори у овом процесу запослени у Управи за статистику. Ја сам у претходном излагању рекао да државни инструктори управо провјеравају сваки пописни листић. Тако да у том дијелу, уколико постоји додатак контролни механизам, свакако је добродошао. Али у оквиру законског норматива“, истакао је он.
Предсједник Одбора Дарко Драговић (ПЕС) казао је да је сагласан да подаци морају бити апсолутно 100 одсто тачни.
„И ми имамо и политичку, а и сваку другу обавезу да ауторитетом својих личности и ауторитетом свог положаја самим тим и ауторитетом значаја овог одбора утичемо да сви подаци буду до краја истинити и тачни. Према томе, потпуно сам сагласан да у форми једног привредног извештаја се обратимо влади, прије свега влади, и обратимо се Скупштини с обзиром да смо формирани одлуком Скупштине“, навео је он.
Пејовић је додао да постоји мањак пописивача у општини Будва, Котор, Тиват и Цетиње.
“ Мада Цетиње ово завршава свој посао, ја могу слободно рећи да је овдје у већини општина малте не завршен попис. Ви то можете да видите на основу динамике која вам је достављена. Гдје имамо, ево конкретно прекључај, нисмо имали пописаних лица у пар општина. То су спорадични случајеви гдје се људи већ враћају за празнике и инсистирају да буду пописани. Што се тиче Котора, тако је, тачно је, спорија је динамика због мањка пописивача и управо је то један био од разлога продужења пописа. Због свега пар општина, као што сам рекао Тиват, Котор, Будва. Али се динамика свакако поправља. И рачунамо да ћемо до 28. завршити овај процес“, истакао је он.
Директор Управе за статистику је навео и да у овом случају дефинитивно је дошло до цурења информација и управо због тога ће се и у том случају покренути поступак пред надлежним органима.
“ Ја бих се осврнуо још на случајеве одбијања као саставни дио овог извјештаја, па можемо видјети из извјештаја да имамо на данашњи дан 69 потврђених, коначних одбијања. Имате у напомени образложење о чему се ради, да ли су то самчка домаћинства, да ли су домаћинства која имају неке здравствене проблеме. 119 случајева је неопходно да пописна комисија спроведе ходном методологијом обиђе ова домаћинства и покуша обићи наше грађане да учествују у попису“, казао је он.
Пејовић је казао да су јуче имали још један састанак са одсјеком за криминалну корупцију. Након тог састанка су упутили захтјев Агенцији за заштиту личних података.
“ Као што знате, закон о попису у себи садржи и закон о званичној статистици и закон о заштити личности. Морали смо се обратити Агенцији, обзиром да су у питању подаци наших грађана, лични подаци, и да ли заправо ми имамо могућност да доставимо те податке. Агенција је одговорила потврдно и данас у току дана ћемо се обратити пописној комисији како би се спорни случајеви прослиједили одсјеку за криминално, у крајњем случају тужилаштву. Како би се утврдило да ли је било лоше намјере и наравно да ли ће лица која су направила прекршај одговарати. Додатно смо добили захтјев, а и без тог захтјева Управа за статистику би свакако одреаговала, као што знате, објављање идентитета 16 пописивача и инструктора. Морамо напоменути да сви чланови пописне комисије потписују изјаву у поштовању принципа повјерљивости, што значи да чувају, гарантују податке наших грађана“, истакао је он.
“ Као што је добра пракса била, доставили смо један детаљан извјештај у којему можете видјети динамику пописивања, наравно потврђене неправилности и број случајева одбијања. Када је у питању динамика пописивања, на данашњи дан пописано је 575.123 лица, 184.817 домаћинстава и 318.340 станова. Што се тиче неправилности, у 21 општини није било утврђених неправилности, издвојили смо у самом извјештају неправилности у четири општине, то су Даниловград, Тузи, Главни Град и Будва. Све неправилности се односе на случај пиши бриши оловке, при чему у Даниловграду, Тузима и Будви можемо слободно рећи да није утврђена невјеродостојност, тачније утврђена је вјеродостојност у овим случајевима. Наравно, раскинут је уговор са свим пописивачима који су користили наведене оловке, имали смо случајеве гдје су се и сами пријавили и дали изјаве, те изјаве прилажемо и свакако на ваш захтјев можемо их доставити“, навео је Пејовић.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

