ИН4С

ИН4С портал

Зауставите хајку против Филозофског факултета и његових професора

Апсурдно је да било која друга вануниверзитетска допунска дјелатност професора буде прихватљива и непроблематична, а да је само њихов допунски наставнички рад, дакле, дјелатност, за коју имају доказане стручне и научне референце, буде проблематизован, наведено је у писму Филозофског факултета у Никшићу упућено ректорки Универзитета Црне Горе Радмили Војводић.

zgrada-filozofskog-fakulteta-u-niksicu

Поводом ултимативних дописа ректорке Радмиле Војводић у вези с ангажовањем професора на другим универзитетима и раскида радног односа са њих троје, Вијеће Филозофског факултета је на сједници, одржаној 13. маја, једногласно усвојило закључке, којима изражава одлучан протест против, како су саопштили, неакадемских и неутемељених административних поступака Управе Универзитета Црне Горе.

Вијеће Филозофског факултета је утврдило да је ангажовање наставника на другим високошколским установама њихово право на допунски рад које се не може ограничавати нижим правним прописима, већ је неопходно да се ти прописи усагласе са Законом о раду.

„Према томе, добијање сагласности од стране Сената треба да буде потврда овог права, а не акт милости. Када је група професора добила сагласност на претходној сједници Вијећа Филозофског факултета одржанпој 8. априла 2015. и Факултет формулисао предлог према Сенату УЦГ, генерални секретар Универзитета Јелена Пајковић одговорила је да „Сенат у овом тренутку не може одлучивати о достављеним предлозима. А тиме се генерални секретар неовлашћено поставила изнад Сената као највишег органа Универзитета Црне Горе”,  стоји у писму.

Према тумачењу Министарства рада и социјалног старања, упућеном 2012. Универзитету од стране ректора проф. др Предрага Мирановића, “универзитетски професори могу бити у радном односу на два факултета у двије државе јер закон не уређује радни однос код два послодавца у различитим државама“.

Вијеће је констатовало и да Закон о високом образовању Црне Горе и етички кодекс Универзитета обавезују универзитетску администрацију да о свим питањима с професорима комуницира у академском духу колегијалности и демократског дијалога, а не на начин административних притисака, пријетњи и ултиматума, посебно кад за тим нема ни основе ни потребе.

“Одлучно се противимо спиновању јавности и манипулацијама са темом ангажмана професора на другим универзитетима, у којима се ови ангажмани представљају као незаконита и коруптивна дјелатност, па инсистирамо на заштити од највиших органа нашег Универзитета. Ангажман на другим универзитетима, осим што је у складу са Законом, може само доприносити угледу Универзитета Црне Горе и верификацији научног рада наших професора у широј академској заједници”, стоји у писму.

На основу наведеног, Вијеће Филозофског факултета захтијева од Управе Универзитета да се заустави хајка против Филозофског факултета и његових професора, уз најаву да ће код надлежног суда покренути преиспитивање законитости аката, на која се Војводић позива.

У вези са овом проблематиком Вијеће Филозофског факултета заказало је сједницу за 3. јун 2015. године са једином тачком дневног реда: Актуелно стање на Филозофском факултету у свјетлу одлука Управе Универзитета Црне Горе.

Подјелите текст путем:



Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

     

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *