Виртуелно путовање кроз нове светове
1 min read
фото: Н. Шугић
Интимно, мени је ово била позоришно најдража година, каже драмска ауторка Маја Пелевић, која је у протеклом периоду била и те како продуктивна. У случају интерактивне позоришне инсталације „Као да крај није ни сасвим близу”, која ће бити извођена у Битеф театру у премијерном циклусу од данас до 17. јануара, три пута дневно, Маја Пелевић је потписала текст, Никола Завишић режију, Ања Ђорђевић музику… У гледалишту ће извођењу представе присуствовати само петоро људи који ће имати прилику да искусе виртуелно путовање „кроз могуће нове светове око и унутар нас самих”.
Пројекат без глумаца, састављен од текста, слика, музике, видеа „Као да крај није ни сасвим близу”, инспирисан је суптилним пребацивањем света, односа и људских интеракција у дигиталну реалност, покушајем промишљања неких нових облика суживота и заједништа човека и машине у најинтензивнијим временима које су људи искусили до сад.
‒ Ово је за мене заиста била година истраживања и у том смислу сам захвална заустављању света, томе да смо имали времена. Јер упркос томе што су се неки људи жалили да их је ово време довело до тога да морају да стану и да се преиспитују, мени је то била најдража ствар. Вратила ми је веру у могућност да позориште може да буде место правог преиспитивања, дугорочног, да омогућимо себи довољно простора да о неким стварима размишљамо на дубок и темељан начин, што мислим да смо заборавили да радимо са убрзаним темпом живота ‒ каже Маја Пелевић за „Политику” и додаје:
‒ Рад на представама „Лоунли пленет” и актуелној „Као да крај није ни сасвим близу”, за мене је био драгоцен, пре свега зато што смо имали прилику да пројекте радимо месецима. Сматрам да је генерално рад на представи од месец и по дана суманут, тек сада то видим. Да за то време представе само загребу одређену тему и да је готово немогуће да аутор за месец и по дана може да уради пројекат, а да је са њим у потпуности задовољан. У том смислу је ова представа носила у себи и процес истраживања и преиспитивања саме форме. За све смо имали довољно простора и то је мени била најдрагоценија ствар у овом процесу рада. Комад Маје Пелевић поставља и нека друга питања, између осталих, да ли је ово што нам се догађа почетак неминовне апокалипсе и је ли данас у самоћи и изолацији, у искривљеним перцепцијама реалности, могуће више него икад градити нове облике заједништва, нове породице.
‒ Када је у питању представа „Као да крај није ни сасвим близу”, били смо инспирисани тренутком у којем морамо да размишљамо о томе како ћемо у будућности живети у симбиози са машинама. Чињеница је да сви, како год живели, схватају да почиње нека нова реалност у којој ћемо морати да комуницирамо са машинама. С обзиром на то да живимо у неолибераном капитализму у коме су те машине нажалост у рукама корпорација, мислим да је време да кренемо да „хајџекујемо” те машине, да их преузмемо и да пробамо да их преусмеримо у нашу корист. У том смислу волим да кажем да бих пре волела да управо неминови крај, који заправо није крај већ почетак нечег новог, може да буде нова реалност у којој ћемо срећно живети са тим машинама. У којима ће те машине напокон да помажу да будемо бољи него што смо били и које ће нам помоћи да комуницирамо на даљину ‒ каже Маја Пелевић.
Инспиративне су нам, како каже, биле теме Битеф фестивала из претходних година „Свет без људи” и „На ивици будућности”. Редитељ Никола Завишић захвалан је Битеф театру што се упустио у ову авантуру и Сањину Ћоровићу на његовим справама које је донео да би могли уопште да почнемо: да развијамо ту дигиталну гимнастику.
‒ То што ћете добити јесте дигитални аудио-визуелни хаику са елементима виртуелне реалности. Мислим да чак и ако је погрешан, свакако је занимљив и узбудљив. Од публике се не тражи ништа посебно, осим да буде у том простору: коцки смештеној на сцени Битеф теара, и у неком тренутку уради оно што хоће ‒ каже Завишић. Следећи блок извођења у плану је 27, 28. и 30. јануара 2021. године.
Прочитајте ЈОШ:
Србију поштовао, Београд волео: Књига с посветом нобеловца Нагиба Махфуза

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

