Visoko državno priznanje Trinaestojulska nagrada protojereju dr Nikoli Marojeviću
1 min readJedan od dobitnika Trinaestojulske nagrade za 2024. godinu je protojerej Nikola Marojević, doktor bogoslovskih nauka, sveštenik nikšićkog namjesništva.
On je prestižno državno priznanje dobio za ukupnu godišnju aktivnost na razvoju kulture. To je, na sjednici koja je 27. juna 2024. godine održana u Ministarstvu kulture i medija na Cetinju, odlučio žiri u čijem sastavu su: prof. dr Nikola Vukčević, predsjednik, Želidrag Nikčević, doc. dr Miloje Šundić, Sulejman Kujević, prof. Miloje Aranitović, prof. Nikola Rakočević i doc. dr Adnan Prekić.
Dr Nikola Marojević je izvršni direktor Instituta za srpsku kulturu Nikšić, institucije koja je pokrenuta 2016. na inicijativu istaknutih naučnih i kulturnih poslenika, akademika i profesora Univerziteta Crne Gore, čiji je jedini kriterijum naučna istina i provjereni ideali istine. Njen najvažniji zadatak je da podstiče razvoj kulture, nauke i umjetnosti, da čuva, njeguje i unapređuje kulturu, duh i stvaralačke potencijale svoga naroda, da doprinosi kulturnom razvoju Crne Gore, njenom duhovnom obogaćivanju i demokratskoj afirmaciji.
Osim izuzetno bogate izdavačke djelatnosti, Institut za srpsku kulturu je, u skladu sa svojim ciljevima, veoma angažovan na polju podsticanja kulturnog razvoja i umjetnosti u zajednici i do sada je organizovao desetak naučnih skupova, okruglih stolova, brojnih promocija sopstvenih izdanja, u čemu je dr Nikola Marojević uglavnom bio organizator i učesnik.
Zbog evidentno uspješne i plodonosne djelatnosti, naročito zbog postignuća u protekloj 2023. godini, u kojoj je, pored redovnih aktivnosti, objavljeno 27 naslova, među kojima su izuzetno djelo „F.M. Dostojevski kao stvaralac: izabrani ogledi“ priredili Nikola Marojević i Slađana Aleksić, kao i dva broja časopisa „Srpska baština“, u Institutu za srpsku kulturu, čiji predsjednik Upravnog odbora je dr Budimir Aleksić, smatrali su opravdanim kandidovanje izvršnog direktora dr Nikole Marojevića, inače urednika, lektora i dizajnera pomenutih izdanja i glavnog urednika časopisa „Srpska baština“ za godišnju Trinaestojulsku nagradu, za oblast rada i stvaralaštva koja doprinosi razvoju i afirmaciji Crne Gore.
Dr Nikola Marojević je diplomirao 2000. godine na Filozofskom fakultetu u Nikšiću, na filosofskom smjeru, na temi Hrišćansko shvatanje ličnosti. Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu SPC Univerziteta u Beogradu magistrirao je 2009. godine, na temi Čovjekova ličnost, ispovijest i vaspitanje u djelu F. M. Dostojevskog. Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu „Svetog Vasilija Ostroškog“ u Foči – Univerzitet u Istočnom Sarajevu doktorirao je 2012. godine na temi Antropologija F. M. Dostojevskog, pod mentorstvom prof. dr Borisa Brajovića i stekao zvanje doktora bogoslovskih nauka.
U preporuci prof. dr Slađane Aleksić, vanrednog profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Prištini sa privremenim sjedištem u Kosovskoj Mitrovici, Katedra za srpsku književnost i jezik, navodi se, pored ostalog, da je: „briljantni književni publicista dr Nikola Marojević, objavio tri izuzetne monografije: Molitva je vaspitanje: čovjekova ličnost, ispovijest i vaspitanje u djelu F. M. Dostojevskog (Cetinje–Nikšić, 2010), Antropologija F. M. Dostojevskog (Kragujevac, 2012) i filosofsko-bogoslovski spisi Na tragu (Nikšić, 2022), dobitnik je nagrade u vidu diplome za najbolju interpretaciju i analizu, i za originalni naučni tekst, Povest F. M. Dostojevskog, „Krotka“ i pitanje samoubistva, u okviru naučnih radova iz oblasti filosofskih nauka, na 48. Međunarodnom konkursu naučno-istraživačkih radova u Rusiji“.
Od 2001. do 2008. godine bio je operativni urednik časopisa „Svetigora“, od 2005. do 2020. godine zamjenik urednika i glavni urednik časopisa „Sveviđe“, od 2010. do 2020. godine šef Izdavačko-informativne službe Eparhije budimljansko-nikšićke, a od 2012. do 2019. godine glavni urednik časopisa Smisao, Odeljenja za društvene nauke Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori.
Doktor Nikola Marojević, naglašava dr Slađana Aleksić, uredio je preko sto dvadeset monografija iz humanističkih oblasti (Matica srpska, Eparhija budimljansko-nikšićka i Institut za srpsku kulturu), bio je redaktor, lektor i tehnički urednik preko dvije stotine knjiga, angažovan kao lektor i korektor u više desetina časopisa. Prevodilac je udžbenika Kiprijana Kerna Patrologija (Vrnjačka Banja, 2006, str. 282.) u prevodilačkom koautorstvu sa Radisavom Marojevićem. Autor je prevoda sa ruskog jezika, više desetina članaka. Saradnik je i član redakcije i uredništva više časopisa. Jedan od osnivača Matice srpske – Društva članova u Crnoj Gori. Bio je član Upravnog odbora Univerziteta Crne Gore. Član je Udruženja književnika Crne Gore i Udruženja novinara Crne Gore.
„Doktor Nikola Marojević je značajno ime u naučnoj oblasti kojom se bavi. Predanim radom na naučnom polju koji obuhvata tri važne monografije o teorijskim problemima književnosti, filosofije i bogoslovlja, i više desetina naučnih radova, glavni i odgovorni urednik brojnih izdanja Instituta za srpsku kulturu, izdvaja se po važnom i jedinstvenom poduhvatu u izdavačkoj oblasti. Nikola Marojević je uradio ono što obično rade institucije. Time je potvrdio da su svi podvizi u ovoj oblasti stvar ličnog pregnuća“, mišljenja je prof. dr Slađana Aleksić.
Izvor: Eparhija budimljansko-nikšićka