Влада да повуче Предлог закона о коришћењу енергије из обновљивих извора
1 min read
Фото: Влада Црне Горе
Невладине организације Еко-тим и Акција за социјалну правду (АСП) позвале су Владу да повуче Предлог закона о коришћењу енергије из обновљивих извора и исправи спорна законска рјешења која, како тврде, очигледно нијесу у јавном интересу.
– Захтијевамо транспарентан и инклузиван процес доношења одлука, који ће узети у обзир стварне потребе грађана, заштиту животне средине и одрживи развој- наводи се у заједничком саопштењу представника те двије НВО.
Они су поводом утврђивања Предлога закона о коришћењу енергије из обновљивих извора на 34. сједници Владе, изразили озбиљну забринутост због предвиђеног система подстицаја за пројекте малих хидроелектрана (мХЕ) до десет мегавата (МW).
Извршни дирктор Еко-тима, Милија Чабаркапа, казао је да је субвенционисање мХЕ пројеката резултирало вишемилионским трошковима за грађане Црне Горе, док су користи у енергетском, или у погледу социо-економских бенефита за локалне заједнице, биле занемарљиве.
-Уз то, еколошке штете су немјерљиве – девастација ријечних екосистема, губитак станишта и угрожавање извора питке воде су само неки од проблема које ове хидроелектране узрокују- рекао је Чабаркапа
Овим законским рјешењем се, како је саопштено из Еко-тима и АСП-а, наставља пракса подржавања друштвено-економских и еколошки штетних пројеката, упркос јасним доказима о њиховој укупној штетности током претходних година, те огромном отпору локалних заједница широм Црне Горе
Представница АСП-а, Инес Мрдовић, казала је да се ради о изузетно штетном предлогу закона за црногорске потрошаче.
-Нијесу научене лекције из ранијих година и предложена рјешења изазивају озбиљну забринутост да ће се наставити са погубном политиком додјеле субвенција или гарантованим цијенама од државе, што је други назив за класичну отимачину новца грађанима из џепова зарад приватних интереса- тврди Мрдовић.
Према њеним ријечима, чини се да ће овај предлог закона, уколико буде усвојен, вишеструко бити штетнији од Закона о енергетици из 2016. године, који је први пут увео систем подстицаја “и тако отргнуо десетине милиона ЕУР новца грађана, који је могао да буде много паметније уложен у социјални и друштвени развој з
– Потпуно је разачаравајуће што се наставља са доношењем закона у корист привилегованих. Ово је закон за нове и старе тајкуне, а не за црногорске грађане- упозорила је Мрдовић.
Чабаркапа је додао да озбиљно критикују начин на који је Министарство енергетике и рударства спровело јавну расправу о Нацрту тог закона у фебруару ове године
– Расправа је организована у ургентном року од свега десетак дана, што није оставило довољно времена за адекватно укључивање свих заинтересованих страна и детаљну анализу предложеног законског рјешења, што је супротно стандардима Европске уније (ЕУ)- рекао је Чабаркапа
Поред тога, како тврди, Министарство никада није извијестило јавност о спроведеној јавној расправи, нити је одговорило на коментаре и сугестије које су поднијеле заинтересоване стране, што наглашава недостатак транспарентности у процесу.
– ЕУ стандарди захтијевају да резултати јавних консултација буду јавно доступни и транспарентни, омогућавајући грађанима и заинтересованим странама увид у одлуке које су донијете на основу тих консултација. Неиспуњавање ових стандарда представља значајан пропуст у погледу транспарентности и инклузивности- закључио је Чабаркапа, преноси Дан.

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

