Vlada krije podatke o vezi političara i mafije
1 min readVlada Crne Gore odbila je da objavi izvještaj Evropske komisije o trenutnom stanju pregovora u poglavljima 23 i 24, uskraćujući time javnost za informaciju kakva je ocjena napretka u oblasti sprečavanja korupcije i organizovanog kriminala, pranja novca i šverca narkotika.
Od 2013.godine, kada je Crna Gora otvorila ova poglavlja, nije objelodanjen nijedan izvještaj Evropske komisije (EK) koji se striktno odnosi na ova poglavlja.
Evropska komisija, kako je saopšteno „Danu“, redovno analizira stanje u ta dva poglavlja, ali dosad, na inicijativu crnogorske strane, nijedan dokument koji je sačinila EK nije objavljen na sajtu Vlade.
Evropska komisija je u analitičkom izvještaju koji je prethodio otvaranju poglavlja 23 navela da informacije iz agencija za sprovođenje zakona ukazuju na moguće postojanje rizika povezivanja između organizovanog kriminala i političke elite Crne Gore.
– Stoga je važno za Crnu Goru da radi na stvaranju ambijenta u kojem bi bilo omogućeno sprovođenje zakona i nesmetan rad sudske vlasti sugerisali su tada iz Evropske komisije.
Istraživač javnih politika u Institutu Alternativa i član Radne grupe za pregovaračko poglavlje 23 Dina Bajramspahić pozvala je Vladu Crne Gore i Ministarstvo evropskih poslova da, po uzoru na pregovarački tim Vlade Srbije, objave izvještaj Evropske komisije o trenutnom stanju u poglavljima 23 i 24 u pristupnim pregovorima. U pitanju je, kako je kazala, takozvani non-pejper.
– U Srbiji je taj dokument objavljen na sajtu Kancelarije za evropske integracije. Iz srpskog izvještaja se može vidjeti da je nonpejper dokument koji pruža sliku o stanju u oblasti vladavine prava i napretka Srbije u drugoj polovini 2016. godine u poglavljima 23 i 24. Pošto se, zbog nove dinamike izrade, izvještaj Evropske komisije o napretku ove godine ne objavljuje, već je planiran za proljeće 2018. godine, ovo je ujedno i jedini izvještaj Evropske komisije koji se ove godine bavi zemljama regiona i ključnim oblastima vladavine prava, objasnila je Bajramspahićeva.
Po njenom sudu, dostupnost dokumenata iz pregovaračkog procesa je od ključne važnosti za informisanost građana, za uključenje svih aktera koji mogu da daju doprinos i za uspjeh i održivost reformi koje se sprovode.
– Ovo je višestruko važno u ovom konkretnom slučaju, budući da poglavlja 23 i 24 spadaju u najzahtjevnija i odlučujuća jer su pod prijetnjom aktiviranja klauzule balansa do kraja pregovora. Klauzula predstavlja blaži oblik suspenzije pregovora koji bi se manifestovao u blokadi otvaranja novih pregovaračkih poglavlja ukoliko ne bude daljeg i dovoljnog napretka u poglavljima 23 i 24 – pojasnila je Bajramspahićeva.
Kako je istakla, objavljivanje pomenutog izvještaja u Srbiji je potvrdilo da ne postoje razlozi zbog kojih bi ga trebalo kriti od očiju javnosti.
– Moguće je pregovore u ovim poglavljima učiniti transparentnijim istakla je Bajramspahićeva.