Влада незаконито платила рату Црногорске пловидбе од 2,5 милиона
1 min readВлада је у фебруару платила рату кинеској Ексим банци од 2,478 милиона долара, о чему је усвојила и информацију на сједници. Међутим, о давању помоћи, тј. о исплати рате умјесто „Црногорске пловидбе“, није обавјештавала надлежну Агенцију, нити је питала за мишљење, а што је била у обавези.
– Члан 10 Закона о контроли државне помоћи јасно прописује обавезу даваоца државне помоћи да прије саме додјеле државну помоћ пријави Агенцији – казали су „Дану“ из АзЗК-а.
Ово није први пут да Влада из буџета плаћа рате „Црногорске пловидбе“. Агенција је раније плаћање рата кредита „Црногорске пловидбе“ из буџета оцијенила као незаконито и наложила тој компанији да донесе план отплате и достави га тадашњем Министарству капиталних инвестиција, чији је насљедник Министарство саобраћаја и поморства (МСП). Иако је тада јасно саопштено да је уговор о гаранцији неусклађен са Законом о контроли државне помоћи, Министарство саобраћаја и поморства није тражило мишљење од АЗЗК прије плаћања рате кредита Ексим банци.
– Нажалост, супротно законској обавези свих давалаца државне помоћи да кроз институт претходне контроле затраже мишљење Агенције, то се у овој ситуацији није десило. Агенција је у претходном периоду више пута наглашавала потребу подношења захтјева за мишљење, како кроз медијске кампање, тако и у разговору са представницима ресорних министарстава, и истицала неопходност поштовања преоцедура – казали су из АзЗК-а.
Прецизирали су да је, узевши у обзир претходно рјешење Агенције, у питању неусклађена државна помоћ у смислу Закона о контроли државне помоћи.
– Приликом поступка накнадне контроле 2022. године, Агенција је наложила поврат средстава, а рок је био четири мјесеца од доношења рјешења Агенције. Овим поступком су исцрпљене све процесне радње из надлежности Агенције. Оно што Агенција у овом тренутку може урадити јесте слање дописа надлежној институцији у форми обавјештења да се не поступа у складу са рјешењем Агенције – објаснили су из тог државног органа.
Питали смо их и да ли ће покретати испитни поступак у вези са незаконитом исплатом 2,5 милиона еура.
– Рјешењем Агенције из 2022. године утврђено је да је државна помоћ која је незаконито додијељена „Црногорској пловидби“ неусклађена са Законом о контроли државне помоћи. Додатно, Министарству капиталних инвестиција наложено је да у року од четири мјесеца од рјешења направи план поврата средстава. Напомињемо да Агенција нема даљу надлежност над спровођењем процедуре поврата средстава – појаснили су из АзЗК.
Влада никако да промијени кормиларе Црногорске пловидбе
Владу, Министарство саобраћаја и Министарство финансија питали смо зашто се нису обратили Агенцији, већ су незаконито платили рату „Црногорске пловидбе“. На питања су нам одговорили из Министарства саобраћаја и поморства.
Нису плаћали дуг
„Црногорска пловидба“, како је „Дан“ раније писао, није уплатила ниједан цент по основу рјешења у ком је наведено да је незаконито добијала помоћ и да треба да врати дуг држави.
Из Министарства саобраћаја и поморства казали су нам да је план отплате дуга сачињен, али да до сада држави није уплаћен ниједан еуро по том основу. Приликом доношења рјешења половином 2022. године, утврђено је да је дуг „Црногорске пловидбе“ 26,85 милиона евра.
– У односу на Вашу претпоставку да је и у овом случају ријеч о незаконитој државној помоћи, напомињемо да Агенција за заштиту конкуренције није донијела рјешење којим би уплату ових средстава процијенила као неусклађену државну помоћ, као што је то био случај са рјешењем Агенције из августа 2022. године. Уз то, Министарство капиталних инвестиција (као правни претходник Министарства саобраћаја и поморства) благовремено је доставило планове отплате за оба привредна друштва (са мјерама и роковима за њихову реализацију) и Министарству финансија и Заштитнику имовинско-правних интереса Црне Горе – казали су нам из Министарства саобраћаја, на чијем челу је министар Филип Радуловић.
Питали смо их и ко је требало да се обрати Агенцији за мишљење.
– Средства за отплату јануарске рате кредита по основу уговора о зајму (закљученог између АД „Црногорска пловидба“ као зајмопримца, и кинеске Ексим банке, као зајмодавца) исплатило је Министарство финансија. Дакле, Министарство саобраћаја и поморства, као државни орган, није из својих буџетских средстава извршило уплату јануарске рате, тако да није било потребе да се овим поводом обраћа Агенцији за заштиту конкуренције. Будући да је уплата извршена из државног буџета, а не средствима са рачуна Министарства саобраћаја и поморства, немамо информацију да ли је, овим поводом, Министарство финансија тражило и добило мишљење Агенције за заштиту конкуренције – саопштили су из МСП-а, преноси Дан.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Nastavlja se tragicna politika arcenja narodnih para bez ikakve kontrole. Ovo je nastavak prakse Duskove vlade koju su na kratko prekinuli Zdravko i Dritan. Svi koji ovo rade bi morali u corku.
Koga da pita? Paf-paf i gotovo. Nemoj da vas zaduži još milijardu! Bolje ćutite.