Vlada raskinula sedam ugovora o koncesijama za izgradnju malih hidroelektrana
Vlada je raskinula sedam ugovora o koncesiji kojima je bila predviđena izgradnja malih hidroeleketrana, saopšteno je Televiziji Vijesti iz Ministarstva kapitalnih investicija.
“Raskinuti su ugovori o izgradnji malih hidroelektrana na sljedećim vodotocima: Đurička rijeka u Plavu, Bistrici u Bijelom Polju, Bukovici u Šavniku, Reževića rijeci u Budvi, Ljeviškoj i Raštaku u Kolašinu. Na vodotoku Raštak je bila predviđena izgradnja dvije mHE na osnovu dva ugovora o koncesiji”, kazali su iz Ministarstva.
Očekivano, Vlada će zbog toga morati da plati odštetu investitorima, ali još ne znaju koliku. Za to optužuju prethodnu vlast.
“Stihijsko planiranje izgradnje mHE će se u konačnom negativno odraziti na sve građane, budući da je do sada podnijeto pet tužbi Privrednom sudu za naknadu štete. Nezahvalno je govoriti u ovom trenutku o iznosu štete koja će se tek utvrditi u sudskom postupku koji je pred nama. Konkretne odluke oko projekata koji se već realizuju ne želimo ishitreno donositi bez sagledavanja svih mogućih uticaja“, objašnjavaju iz Ministarstva.
Građani koju su mjesecima protestovali i branili rijeke od mašina ne kriju radost zbog odbrane, kako kažu, bogatstva Crne Gore.
“Mi smo prezadovoljni što je odbranjena Bukovica. Dobili jednu građansku Vladu, da misle ipak o građanima svojim, a ne da misle samo o pojedincima koji će da pune džepove sa naših rijeka i planina i ostalih bogatstava Crne Gore”, kaže Veljko Bulatović iz Donje Bukovice.
Bulatović poručuje da njihovoj borbi još nije došao kraj.
“Nama rijeka znači život, ne samo nama, svim stanovnicima Crne Gore, one su država Crna Gora zajedno sa narodom. Nismo u potpunosti zadovoljni dok se ne budu zaštitile sve rijeke u Crnoj gori. To su biseri Crne Gore.”
Iz Ministarstva kapitalnih investicija uvjeravaju da će to i učiniti.
“Situacija u kojoj smo se kao društvo našli nakon stihijske gradnje malih elektrana, društvenih i ekoloških posljedica, kao rezultat će imati veliki negativni uticaj na cijelo naše društvo, a čije srazmjere samo naziremo u ovom trenutku. Sa sigurnošću se može reći da ova Vlada neće davati nove koncesije za gradnju malih elektrana”, kazali su Televiziji Vijesti.
Vlada je već sredinom januara prekinula postupak odobravanja izgradnje male elektrane „Slatina“ u Kolašinu, koju gradi kompanija BB „Hidro“, u suvlasništvu sina predsjednika države Blaža Đukanovića.
(Vijesti)
Ovo su dobri potezi i moraju se podrzati. Nazalost u mnogim situacijama je prekasno i proci ce decenije dok se posljedice dripackog devastiranja Crne Gore saniraju. Ja kad sam prije tri godine vidio kakve su posljedice pozara na Viranju izvise Ljubotinja, gdje je borova suma podizana 60 godina potpuno unistena, ostavljajuci pejzaz kao na Mjesecu, zgrozio sam se. Takodje Garac, koji je dobio ime po tamnoj gustoj sumi pretvoren u kamenjar i veliko je pitanje da li ce se ikad sanirati. Cuo sam da su u posljednjih 30 godina tu namjerno izazivali pozari, da bi se brala jedna skupa vrsta pecurke, koja raste na ogorelini. Ko je u tome mogao da vodi racuna u jednoj divljoj drzavi, gdje su ubijali ljude na ulici u sred bijelog dana, a Milo i njegovi lopovi i razbojnici ukrali milione eura. Dosta ce vremena proteci dok se stvori privid realnosti, a za sustinske promjene XXI vijek je vec kratak.
A one u Andrijevici ostaju???
Ako se dokaže da su lokacije dobijene po kumovskim linijama,i van redovne procedure,tj.da ima pravnih manjkavosti u postupku,nema nikakve nadoknade štete. Mogu investitori samo da vrate kredite koje su uzeli po vrlo povoljnim uslovima.Eventualno cena izrade projekta ako dokaz postoji,i naknada za počete građevinske radove,ako ima takvih slučajeva. To je manja šteta,nego da se nastavi dalje sa radovima. Postoji mogućnost da i investitori plate veliku oštetu za uništavanje prirodnih lepota,samo dokazati njihovo saučesništvo na nameštenim konkursima za koncesije,što dobrim pravnicima nije problem dokazati.
A đe Blažo
I Blazovu i svaku drugu. Proveriti ko je radio uticaj na zivotnu okolinu, pa njega u zatvor, a i da plati za raskinute koncesije. takodje i odgovorno lice u opstini i ministra
Aj sa srećom. Uništavanje riječnih korita i uopšte životne sredine, da bi neki pametnjakovići dobili nekakve subvencije, a nakon nekoliko godina zaboravili da postoje „mini hidroelektrane“ je van svake pameti. Još da se rijeke zaštite od devastacije otpadom i stvar bi bila kompletna.
Hvala Vladi.
E,ovo moze,a ukinuti odluku o protjerivanju ambasadora Bozovica ne moze!?!?Sram vas bilo!Toliko!
BRAVO ZA VLADU!
Tako je….
Zaustavimo „Progres na Montenegrinski Nacin“….
Sacuvajmo Blago, Dragulje i Bisere Crne Gore….
Kao Nas Jedini Put u Zivot i OPSTANAK….
BRAVO NEVJERO I POZDRAV
Zdravo Vera, Sestro Moja….
Pozdrav Tebi….