Влада сакрила истраживање, јер је подршка НАТО-у мала
1 min readКомуникациони тим за НАТО наручио је истраживање јавног мњења о подршци чланству у Алијанси првих недјеља априла како би резултати били доступни дан-два прије посјете премијера Мила Ђукановића сједишту НАТО-а у Бриселу.
Ти резултати нијесу никада објављени, јер су показали да је подршка грађана могућем прикључењу Црне Горе том војном савезу изузетно ниска.
Извјештај о активностима Комуникационог тима за НАТО који покрива период од фебруара до марта ове године, а који „Дан” ексклузивно објављује, садржи податак да је резултат истраживања јавног мњења требало објавити „дан-два” пред премијеров пут у сједиште западне војне алијансе.
Ђукановић је 15. априла у Бриселу разговарао са генералним секретаром НАТО-а Јенсом Столтенбергом, али ни он, ни било који други представник Владе, није тада помињао резултате најновијег ј истраживања јавног мњeња.
Аутор извјештаја, национални коодисатор за НАТО Веско Гарчевић, навео је у том повјерљивом документу Министарства вањских послова и европских интеграција да активности које спроводи Комуникациони тим имају за циљ повећање подршке јавности за чланство у НАТО-у, као једном од четири приоритета у оквиру интензивираних и фокусираних разговора.
Агитовање умјесто кампање
Тај документ открива да је Комуникациони тим организовао премијерова гостовања на РТЦГ и постављање питања на премиjерском сату, те уредио да се дају изјаве политичких аналитичара и праве посебни медијски прилози, да би сузбио кампању противника чланства на 16. годишњицу напада на СРЈ.
“Ново истраживање ће бити спроведено првих недјеља априла како би резултати били доступни дан-два прије него што премијер Ђукановић буде боравио у сједишту НАТО-а у Бриселу, 15. априла. Када су у питању очекивања, треба бити опрезан, јер упоредна анализа подршке јавног мњења указује да је сваке године у марту и првој половини априла падала подршка за неколико процената, а у неким случајевима чак и више од пет одсто“, наводи Гарчевић у извјештају.
Како је додао, то произилази из чињенице да је НАТО кампања 1999. године почела 24. марта, што побуђује сјећања и снажне емоције које се „политички злоупотребљавају од стране противника чланства у НАТО-у“.
„Ове године Комуникациони тим осмислио је низ активности које би требало да умање утицај кампање коју спроводе противници НАТО-а приликом обиљежавања дана када је почело бомбардовање (организовано гостовање предсједника Владе на РТЦГ 24. марта, на премијерском сату у Скупштини Црне Горе 25. марта предсједник Владе такође говорио о напретку у евроатлантским интеграцијама, организовани иступи других црногорских званичника у том периоду, прилози у медијима, оцјене и мишљења политичих аналитичара и друго). Имајући ово у виду, с пажњом се очекује најновије истраживање јавног мњења. Према процјенама представника агенције ИПСОС, ипак, прави ефекти кампање могу се очекивати у мају“, пише у извјештају који је сачинио Гарчевић.
Обука за државне службенике
Како је даље наведено, Комуникациони тим је извршио све потребне припремне активности за почетак нове јавне кампање.
„Кампања има двоструки приступ акценат у порукама је стављен на вриједности (демократија, сигурност, стабилност, солидарност) које баштине државе чланице НАТО-а. Истовремено, настављено је са активностима на промоцији дијалога о учлањењу Црне Горе у НАТО, уз промовисање, на рационалан и грађанима доступан начин, краткорочних и дугорочних бољитака које ће Црна Гора имати након учлањења у Алијансу“, наводи се у извјештају.
По том документу, договорена је сарадња са студентским организацијама у Црној Гори. Тим ће, како је наведено, дати подршку њиховим активностима, а договорене су активности које ће бити реализоване у наредна три мјесеца (до средине јуна).
„На захтјев координатора за НАТО и ЕУ из Позитивне, одржан је неформалан састанак на којем су представници те странке предочили како они спроводе едукацију свог чланства о НАТО-у. Са наше стране смо изложили неке од активности које ће спроводити Комуникациони тим. Обављен је и неформални контакт са Жарком.Ракчевићем (након његовог наступа у НАТО инфоцентру) и разговарано кратко око тога на који начин дјеловати у циљу промоције НАТО чланства. Организовано је неколико обука за државне службенике на локалном нивоу“, предочено је у извјештају.
Финансирање подобних НВО
Даље се наводи да су обављени и контакти са НВО које се баве евроатлантском интеграцијом Атлантски савјет, ЦДТ (НАТО инфо-центар), Алфа, ЦЕМИ и ЦЕДЕМ.
Додаје се да је Комуникациони тим је помогао низ активности које су спроводили представници невладиног сектора.
„Подржао је конференцију Атлантског савјета 10. марта, која је окупила представнике парламентарних политичких партија у Црној Гори, амбасадоре земаља чланица НАТО-а, као и високе представнике Владе Црне Горе. Подржао је и заједно са Атлантским центром учествовао.у организовању „НАТО дана”, 4.априла“, пише у извјештају.
По извјештају Гарчевића, Комуникациони тим је обавио селекцију спотова који ће се емитовати до краја маја.
„На основу истраживања на типичном узорку испитаника (млади, жене, мајке, породични људи, стари) које је спровео ИПСОС, изабрани су модели порука и спотова. Агенције Мапа и Б филм су припремиле материјал. Први дио видео-порука биће емитован до средине априла, док ће други дио почети крајем априла и трајати до краја маја“, наводи се у извјештају.
Иза агенције Мапа, према подацима државних органа, стоји Подгоричанин Никола Ераковић, а иза агенције Б филм редитељ Бранко Балетић.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:
Znaju oni dobro da im je podrška za nato veoma mala, pa čak i u vojsci Crne nam Gore podrška je jedva desetak posto
sve krije , ali pitajte onog reditelja zašto se dovuče iz BG i koliko su mu platili za ,, remek djelo,,