Влада усвојила Програм достојанственог рада
1 min readВлада је данас усвојила Програм достојанственог рада (ПДР) до 2027. године, чији је циљ да помогне држави да одговори на изазове у областима рада и социјалне политике, саопштено је након данашње сједнице.
Наводи се да је Влада усвојила информацију о закључивању Програма достојанственог рада од ове до 2027. године и потписивању Меморандума о разумијевању о Програму достојанственог рада 2024-2027. и прихватила текст Меморандума.
Из Владе су рекли да програми достојанственог рада (ПДР) промовишу достојанствен рад као кључну компоненту развојних политика и истовремено као циљ државне политике влада и социјалних партнера.
“Сагласно примарном циљу Меморандума о разумијевању (МОР) да унаприједи могућности за жене и мушкарце да добију достојанствен и продуктиван посао у условима слободе, једнакости, безбједности и људског достојанства”, казали су из Владе.
Како су навели, ПДР има за циљ да помогне држави да одговори на изазове у областима у којима МОР има компаративне предности, а то су рад и социјалне политике.
“Два приоритета у програму за период 2024-2027 са укупно седам исхода су: промоција инклузивног и продуктивног запошљавања и побољшани услови рада за све запослене у Црној Гори”, каже се у саопштењу.
Наводи се да ће програмске активности бити финансиране кроз комбинацију средстава из Црне Горе, редовног буџета МОР-а и ванбуџетских извора МОР-а.
Из Владе су нагласили да су нови облици помоћи доступни кроз процес придруживања Европској унији (ЕУ).
“У том контексту, МОР и трипартитни конституенти из Црне Горе морају наставити да мобилишу ресурсе заједно, на кохерентан начин, како би операционализовали ПДР”, каже се у саопштењу.
Наводи се да ће фокус активности заговарања и комуникације бити на промоцији Агенде достојанственог рада која доприноси остварењу циљева одрживог развоја у Црној Гори и националних циљева и приоритета као и приступању Црне Горе ЕУ путем усклађивања националног законодавног и институционалног оквира са међународним радним стандардима.
“Значај овог документа се огледа у чињеници да овај документ представља важну тачку сарадње, како са Међународном организацијом рада, тако и са социјалним партнерима, Унијом послодаваца Црне Горе, Савезом синдиката Црне Горе, Унијом слободних синдиката Црне Горе”, поручује се у саопштењу.
Влада је данас усвојила Информацију о закључивању Уговора о гранту са Европском банком за обнову и развој (ЕБРД) за потребе финансирања Пројекта реконструкције Клиничког центра Црне Горе (КЦЦГ) и општих болница Бијело Поље и Цетиње, у циљу унапређења енергетске ефикасности објеката, и прихватила текст Уговора.
“У складу с одредбама и условима Општих услова Фонда, Банка је сагласна да држави одобри бесповратна средства у износу који не прелази два милиона еура из средстава за проширење Фонда, подложно условима и под условима утврђеним у овом Уговору, за набавку одређене робе, радова и услуга у вези с Пројектом”, наводи се у саопштењу.
Из Владе су казали да је, за потребе Министарства здравља, ЕБРД израдила студију изводљивости за Пројекат реконструкције КЦЦГ, Опште болнице Бијело Поље и Опште болнице Цетиње.
“Поред енергетских аудита, извршена је и процјена структурног стања зграда, као и преглед присуства азбестом контаминираних материјала (АЦМ) у грађевинским материјалима”, рекли су из Владе.
Како су навели, укупни инвестициони трошак реновирања болница укључених у инвестициони програм износи 13,5 милиона еура, укључујући 20 одсто непредвиђених трошкова.
“Осим ако Банка другачије не одреди, набавка свих ставки финансираних грантом биће регулисана Правилима о набавкама ЕБРД-а”, каже се у саопштењу.
Додаје се да ће се ставке финансиране грантом набављати путем отвореног тендера, како је наведено у Члану 3 Одељка ИИл Правила о набавкама ЕБРД-а.
Влада је прихватила Предлог за обезбјеђивање средстава за организацију ФИАТ и прихватила текст Уговора.
На сједници је наглашено да ФИАТ већ 39 година представља кључни стуб културног живота Главног града и цијеле Црне Горе.
“А ове године ФИАТ иде корак даље, не само као манифестација која слави умјетност и креативност, већ и као платформа за друштвену одговорност”, каже се у саопштењу.
Наводи се да је, у партнерству са Владом, покренута кампања “Стоп коцкању и клађењу”, која има за циљ да скрене пажњу на алармантне статистике о коцкању у Црној Гори.
“Ова кампања представља примјер како култура може бити више од естетског израза – она може постати средство за друштвену трансформацију и оснаживање заједнице”, каже се у саопштењу.
Наводи се да је финансијска помоћ која је ФИАТ-у неопходна да би се реализовао планирани програм за издање фестивал ФИАТ 2024. од 6. до 15. септембра и коју ФИАТ од тражи од потенцијалних партнера за овогодишње издање девет хиљада еура.
“Као фестивал који деценијама оснажује и промовише креативне потенцијале младих људи, професионална је обавеза да кампању подржимо на дужи рок (и након фестивала), анимирањем већег броја угледних и познатих јавних личности, прије свега из умјетничких и позоришних кругова, уз помоћ којих би даље развили одговарајуће садржаје и отрежњујуће поруке намијењене младима”, каже се у саопштењу.
Придружите нам се на Вајберу и Телеграму: