Vraneš: Na svim opštinskim zgradama u Pljevljima da budu srpske trobojke
Predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš uputio je zahtjev svim direktorima opštinskih javnih ustanova i preduzeća da na zgradama istaknu srpske trobojke.
Vraneš je u zahtjevu da je to u skladu sa Zakonom o izboru, upotrebi i javnom isticanju nacionalnih simbola.
U Pljevljima se 12. maja, na zgradi Opštine, pored crnogorske, zavijorila i trobojka bez obilježja, što je tada odobrio Vraneš.
On je tada „Vijestima“ kazao da će trobojka na zgradi opštine „biti vječno“.
Bošnjačka nacionalna zastava tada je, dan ranije, po prvi put bila istaknuta na zgradi Opštine, povodom 11. maja – Dana Bošnjačke nacionalne zastave.
Tako je Vraneš!!!
Bravo Vranesu. puna podrska vasoj odluci. Vasim primjerom to treba da uradi Zeta, Budva. Mojkovac, Niksic i drugi Zasto se stideti svoje proslosti!!
Ne smeta nama ni Albanska ni Muslimanska ni državna zastava. Dosta je bilo aparhejda ! Znamo ko smo i šta smo ! Ako Demokrate ili Evropa izda (barem su 4/5 Srbi i unionisti) imaće ulicu.
Puna podrška gospodinu Vranešu… Da je sreće pa bi ovako bilo i u svim bokeškim opštinama nego Ljaljove demokrate to ne dozvoljavaju !
Sve po ustavu i zakonima njihove države. Sad će i njihova da bude, makar, malo i naša.
I u svim opštinama gdje činimo značajan broj stanovništva, ne kaže se apsolutna ili relativna većina, već, ponovljam, značajan dio stanovništva, imamo prava ns mnogo toga. Do nas je. U podgoričkoj opštini nas Srba ima preko 20%! I tu imamo pravo na sva ova prava!
5. POSEBNA – MANjINSKA PRAVA
Zaštita identiteta
Član 79
Pripadnicima manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica jemče se prava i slobode koja mogu koristiti pojedinačno i u zajednici sa drugima:
1) na izražavanje, čuvanje, razvijanje i javno ispoljavanje nacionalne, etničke, kulturne i vjerske posebnosti;
2) na izbor, upotrebu i javno isticanje nacionalnih simbola i obilježavanje nacionalnih praznika;
3) na upotrebu svog jezika i pisma u privatnoj, javnoj i službenoj upotrebi;
4) na školovanje na svom jeziku i pismu u državnim ustanovama i da nastavni programi obuhvataju i istoriju i kulturu pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica;
5) da u sredinama sa značajnim učešćem u stanovništvu organi lokalne samouprave, državni i sudski organi vode postupak i na jeziku manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica;
6) da osnivaju prosvjetna, kulturna i vjerska udruženja uz materijalnu pomoć države;
7) da sopstveno ime i prezime upisuju i koriste na svom jeziku i pismu u službenim ispravama;
8) da u sredinama sa značajnim učešćem u stanovništvu tradicionalni lokalni nazivi, imena ulica i naselja, kao i topografske oznake budu ispisani i na jeziku manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica;
9) na autentičnu zastupljenost u Skupštini Crne Gore i skupštinama jedinica lokalne samouprave u kojima čine značajan dio stanovništva, shodno principu afirmativne akcije;
10) na srazmjernu zastupljenost u javnim službama, organima državne vlasti i lokalne samouprave;
11) na informisanje na svom jeziku;
12) da uspostavljaju i održavaju kontakte sa građanima i udruženjima van Crne Gore sa kojima imaju zajedničko nacionalno i etničko porijeklo, kulturno- istorijsko nasljeđe, kao i vjerska ubjeđenja;
13) na osnivanje savjeta za zaštitu i unapređenje posebnih prava.
Zabrana asimilacije
Član 80
Zabranjena je nasilna asimilacija pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica.
Država je dužna da zaštiti pripadnike manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica od svih oblika nasilne asimilacije.
Bravo puna podrška a moglo bi i u zeti i budvu jer imamo apsolutnu većinu srbi za srbe ako se sami ne izborimo za svoja prava neće nam ih ura dritane dem becic i spajke dati a oni neka budu ambaristan mi ne pristajemo na to srbin