Vratio Francuskoj odlikovanje zbog NATO bombardovanja: Od danas više nisam vitez!
1 min readPiše: Dimitrije Bukvić
Bilo je to odlikovanje koje me je dva puta obradovalo – jednom kad sam ga dobio i drugi put kad sam ga vratio. Ovim rečima, prof. dr Svetomir Stožinić se priseća događaja iz 1999, kada se u jeku NATO agresije na SRJ, u znak protesta, odrekao francuskog Ordena viteza za nacionalne zasluge. Visoko priznanje, koje mu je 1977. uručio tadašnji predsednik Francuske Valeri Žiskar d’Esten, ovaj kardiolog, profesor i član više akademija medicinskih nauka u Srbiji i inostranstvu, vratio je zbog francuskog učešća u bombardovanju naše države.
I danas smatra da je NATO agresija bila surova i nepravedna. Zato se dve decenije kasnije obratio našoj redakciji s namerom da, kako kaže, njegov omiljeni list, čiji je stalni čitalac, podseti na njegov čin zbog kojeg se nikad nije pokajao.
„Od oca Petra, koji je poginuo kao pripadnik Narodnooslobodilačkog pokreta, nasledio sam patriotsko opredeljenje. Veoma me je pogodilo kad sam video da su u sastavu agresorske NATO armade i avioni Francuske. Tu zemlju sam oduvek voleo zbog njenih istorijskih i nacionalnih vrednosti i zasluga za razvoj civilizacije na temeljima slobode i demokratije. U oba svetska rata bili smo prijatelji, podigli smo i spomenik zahvalnosti Francuzima, ali to što je Francuska učestvovala u bombardovanju za mene je bilo veliko razočaranje”, kaže Stožinić.
Te 1999. naš sagovornik je bio redovni profesor beogradskog Medicinskog fakulteta i upravnik Klinike za internu medicinu Kliničko-bolničkog centra „Bežanijska kosa”. Čvrsto rešen da vrati odlikovanje, odneo ga je u naše Ministarstvo inostranih poslova, zajedno s pratećom diplomom, ali i pismom koje je uputio tadašnjem francuskom predsedniku Žaku Širaku.
„Zamolio sam ljude u ministarstvu da prevedu pismo na francuski, što su oni i učinili i predali ga ambasadoru Švajcarske, koji je u to vreme u Beogradu zastupao sve zapadne zemlje. U povratku kući, rekao sam supruzi Radmili: ’Ženo, od danas više nisam vitez.’ A ona je rekla: ’Ti si za mene uvek vitez, i to što si uradio je viteški čin’”, objašnjava Stožinić.
I danas bi, dodaje, učinio isto.
„Meni su neki drugi, bolji Francuzi dodelili orden, ali bio sam revoltiran time što je pogaženo viševekovno prijateljstvo. Naravno, postoje i danas primeri divnih Francuza, kao što je akademik Žorž Mate, istaknuti onkolog koji je pomogao da se razvije onkološka služba i formira onkološki centar u KBC ’Bežanijska kosa’. I, naravno, tu je i najnoviji, svetli primer mladog humanitarca Arnoa Gujona, koji mnogo pomaže srpski narod na Kosmetu”, ističe Stožinić.
Svetomir Stožinić
Naš sagovornik je, inače, dobitnik brojnih domaćih i međunarodnih priznanja za doprinos medicini, a francuski orden primio je pre više od četiri decenije u Palati federacije u Beogradu, prilikom posete D’Estena tadašnjoj SFRJ. Svečanost je upriličena na svečanoj večeri kod Tita. Naš sagovornik odaje zanimljiv detalj s dodele odlikovanja.
„Tom prilikom, predsednik D’Esten se obratio našoj i svetskoj javnosti s uveravanjem o ljubavi i prijateljstvu francuskog naroda prema srpskom narodu, dodajući da ono datira još od 1389. godine, kada su Srbi u neravnopravnom odnosu na Kosovu jedini branili Evropu i hrišćanstvo od najezde Otomanske imperije i islama. Podsetio je da su tada zazvonila zvona Bogorodičine crkve u Parizu, verujući da su Srbi odneli pobedu u Kosovskoj bici. Dodao je da od tada srca Francuza uvek biju za Srbe i Srbiju”, navodi Stožinić.
Pismo Žaku Širaku
U pismu koje je 1999, prilikom vraćanja ordena, uputio Žaku Širaku, prof. dr Svetomir Stožinić pozvao je sve ljude dobre volje u Francuskoj i svetu da pomognu da se „suluda agresija i stradanje naroda što pre obustavi”.
„Neosporna je ljubav koju su kroz istoriju prema Srbima dugo gajili preci velikog i istorijskog francuskog naroda. Danas, međutim, potomci tih slavnih predaka, vođeni rukovodstvom zemlje koje ne poštuje ni božju ni ljudsku pravdu, silom nameću ’novi svetski poredak’ i uteruju ’tomahavk demokratiju’”, naveo je Stožinić u pismu Širaku, u kojem se ujedno izvinio „onim časnim Francuzima koji žele da ovaj nepravedni rat stave van zakona, to jest da ga bace na smetlište istorije”.
Izvor: Politika
Pročitajte još:
Stozinicu, Ti jesi pravi vitez. Nas vitez.
Francuska je ozbiljna, uređena, pravna država a mi i Srbija smo indijanci. Razlika je jedino što mi imamo jaku želju da se pridružimo tom uređenom svijetu, a Srbiji je lijepo tu gdje se nalazi.
Evo jedna priča kako se ponaša uređena država. 1806.god. su se francuzi iskrcali u Dalmaciju. U jednom trenutku su se našli u blokadi i bila im je potrebna dostava potrepština. Jedini koji je uspio da se provuče kroz blokadu i dostavi im potrepštine je bio jedan kotorski kapetan. Francuzi su mu naravno platili robu i sve ostalo a na predlog francuskog generala Marmona francuska država je kotorskom kapetanu dodijelila orden ali mu nije uručen zbog vihora rata. Napoleon je otišao dalje prema Beču, Poljskoj, Rusiji, odatle se vratio, bio zbačen sa vlasti, protjeran na Sv.Jelenu gdje je i otrovan. 1826. ili 1827. restauirana je monarhija, Luj XVIII je bio na vlasti, Napoleonovo vrijeme davno prošlo, a u Kotor je stiglo pismo iz Pariza gdje se poziva kotorski kapetan da preuzme orden koji mu je uručila francuska država. Tako se ponašaju ozbiljne države i uređeni svijet.
Akt ovog doktora je možda emotivna reakcija. Svakako nije znao šta se radi na terenu i kakve zločine čini srpska vojska. Ali izvlačiti iz toga zaključak da je francuska država nešto pogriješila i ogriješila se o srpski narod je vrhunska budalaština. Za vašu informaciju, u školama u Francuskoj, Španiji ili Njemačkoj đaci uče o zločinu u Srebrenici. Na časovima su skupljali pomoć za djecu iz Bosne (koja su bila žrtva srpskih zločina). Sve mi je to pričala moja prijateljica Laura iz Barselone koja je čak za vrijeme svog boravka u našem regionu insistirala da posjeti memorijalni kompleks u Srebrenici. Možete misliti kao mi je bilo, ne volim da vidim bosanske tablice a ne da idem u tu nesrećnu zemlju.
Da uče o zločinima srba,a da li uče o zločinima muslimana u okolnim selima oko Srebrenice?! Ti zločini nisu nista manji. Svaki,pa i najmanji,zločin je veliki. Ne opravdavaj Francusku,a ni bilo koju ,,uređenu“ zemlju kaja nas je bombardovala,ili to nije zločin!
„Komlene“, „Komlene“, kiptiš od mržnje – odvadi malo, možda će ti život biti lepši.
Gdje ce ti dusa
Zapitas li se
Ikad