IN4S

IN4S portal

Vučević: Vjerujem da će koalicioni sporazum biti ispoštovan i da će predstavnici koalicije ZBCG ući i u Vladu

1 min read

Foto: Tanjug

Srbija se nikome neće pravdati zato što voli svoju braću i sestre u Republici Srpskoj i u Crnoj Gori, kao što nikada neće ugroziti legitimna prava nijednog od susjednih naroda, istakao je u intervjuu Borbi, Miloš Vučević, aktuelni ministar odbrane u Vladi Srbije i predsjednik Srpske napredne stranke.

Vučević je položaj srpskog naroda u Crnoj Gori ocijenio daleko boljim nego li što je bio prije 30. avgusta 2020. godine, a potpisivanje Temeljnog ugovora između države Crne Gore i Srpske pravoslavne crkve okarakterisao je kao najveća pobjedu srpskog naroda u Crnoj Gori decenijama unazad, istakavši da se radilo o pobjedi nad nepravdom.

Lider SNS-a je izrazio vjeru da će koalicioni ugovor biti poštovan i da će predstavnici koalicije Za budućnost Crne Gore ući i u 44. Vladu Crne Gore, a što bi, po njegovom mišljenju, dodatno relaksiralo situaciju u Crnoj Gori.

Regionalna ekonomska inicijativa Otvoreni Balkan i dalje posjeduje veliki i neiskorišćeni potencijal, tvrdi Vučević i dodaje da je Srbija pružila ruku Podgorici i Sarajevu, od kojih zavisi širenje tog projekta.

Vučević je nakon ubjedljive pobjede koalicije koju je na parlamentarnim izborima 17. decembra predvodila SNS, saopštio da će Vlada Srbije biti formirana u zakonskom roku i da partija na čijem je čelu pruža ruku saradnje svim državotvornim opcijama. On je napomenuo i da su pregovori o detaljima saradnje sa SNS-ovim postizbornim koalicionim partnerima u toku i da teku dobro.

Što se tiče situacije u Beogradu, Vučević je naglasio da je SNS spreman da razgovara o principima i prioritetima sa pokretom „Mi, glas naroda“ koji predvodi doktor Branimir Nestorović, ukoliko se oni odluče na postizbornu koaliciju sa SNS-ovom listom.

Lista koju je predvodila SNS na izborima 17. decembra je ostvarila impresivan rezultat, u čemu je recept takvog uspjeha? Kako komentarišete proteste opozicije i tzv. studenata nakon izbornog poraza i pokušaje nasilnog rušenja ustavnopravnog sistema Srbije?

Naš rezultat od 17. decembra govori da smo na dobrom putu. U sredinama koje je opozicija označila kao svoja uporišta pobijedili smo ubjedljivo. U sredinama koje analitičari ocjenjuju kao naša uporišta, pobijedili smo još ubjedljivije. Naša podrška danas je na nivou iz 2014. godine, nakon 11 godina na vlasti. To je nezabilježeno u srpskoj parlamentarnoj istoriji. Naravno da sam zadovoljan i naravno da ćemo nastaviti da razvijamo našu stranačku infrastrukturu i dalje, jer uvek može bolje.

Građani su nam dali mandat da Srbiju uvedemo u novi investicioni ciklus, da nastavimo dalje sa izgradnjom brzih saobraćajnica i da superbrzim vozom putujemo od Beograda do Subotice, kao što sada putujemo od Beograda do Novog Sada. Zemlju smo već premrežili autoputevima. Sada možete autoputem sa šest traka putovati od Subotice do Vranja i od Šida do Niša. A mi želimo da na autoput izađu i Sombor i Kikinda, da kao što smo povezali Čačak i Beograd, tako sa Beogradom povežemo i Užice i Novi Pazar. Hoćemo da na autoput izađe i Kraljevo, baš onako kako je izašao i Kruševac. Želimo da povežemo Rumu i Novi Sad, na isti način na koji smo povezali Rumu sa Šapcem. Baš tako, povezaćemo Šabac sa Loznicom i dalje sa Republikom Srpskom. Putovaćemo autoputem od Zrenjanina do Novog Sada i do Beograda. To je naša politika, to jeste naša stvarnost. Nastavićemo i dalje da se borimo protiv nezaposlenosti. Plate će rasti, uskoro će prosječna plara u Srbiji biti viša od 1.000 evra i nastavljamo dalje. Penzije će pratiti plate. Već sada su nikada veće u srpskoj istoriji i nastavićemo i dalje u tom smjeru. Srbija se razvija i napreduje i Srbija neće stati!

Što se protesta tiče, naivno bi bilo vjerovati kako su ovo spontani protesti koji nemaju nikakve veze ni sa jednom stranom službom. Nasilničke demonstracije opozicije usmjerene su protiv države, ne protiv vlasti. Ali, svi treba da znaju – Srbija može da izdrži i mnogo veće izazove! Mi znamo kako treba čuvati mir i stabilnost, mi ćemo sačuvati državu!

Kada možemo očekivati formiranje nove Vlade Srbije i sa kojim partijama SNS planira realizaciju tog cilja, te koja će biti tri glavna zadatka buduće izvršne vlasti?

Vlada će biti formirana u zakonom propisanim rokovima. SNS pruža ruku saradnje svim državotvornim opcijama i pregovori o detaljima saradnje sa našim postizbornim koalicionim partnerima su u toku i teku dobro. Cilj nam je da se okupimo oko zajedničkih težnji, koje treba da obiljeze novi zamah razvoja Srbije u 21. vijeku. Jasno nam je koje snage će to opstruisati nasilnim i nedemokratskim metodama, ali nije da nismo na to već navikli.

Nova Vlada će slijediti politiku predsjednika Vučića. Prije svega borićemo se da očuvamo mir, našu stabilnost, pravo na nezavisnost i da vodimo suverenu politiku kao i do sada. Da donosimo odluke isključivo u skladu sa srpskim nacionalnim interesima. Borićemo se za naše legitimne interese na Kosovu i Metohiji, kao i za prava Srba u regionu, u skladu sa evropskim standardima. Mi ne zadiremo ni u čija prava, mi samo ne dozvoljavamo da neko narušava položaj našeg naroda, ma gdje on živio.

Nastavićemo sa politikom ekonomskog razvoja. Bez snažne ekonomije, nema snažne države. Standard građana se mora povećavati konstantno i mi ćemo nastaviti da pratimo trendove koji su diktirani od strane novih tehnoloških i industrijskih revolucija.

Ekspo će svakako biti jedan od prioriteta. To će biti velika prilika da razvijemo ne samo Beograd i Srem, nego čitavu Srbiju. Milijarde evra će se sliti u našu zemlju. Beograd, Novi Sad, Niš, već danas nećete prepoznati ako niste dolazili u ove gradove u poslednjih pet godina. Ali mi nećemo stati na tome, mi ćemo Srbiju mijenjati i dalje. Ona će biti još ljepša i još bogatija, na ponos svim Srbima, ma gdje oni živjeli.

Da li očekujete formiranje vlasti u Beogradu u narednih par mjeseci ili je realnosti bliži scenario novih izbora na proleće?

Mi smo spremni na oba scenarija. Situacija u Beogradu nakon poslednjih izbora je jasna. Većina zavisi od doktora Nestorovića i grupacije oko njega. Ukoliko se oni odluče na postizbornu koaliciju sa nama, mi smo tu da razgovaramo o principima i prioritetima. Ukoliko pak budu htjeli na vanredne izbore jer ne žele u koaliciju ni sa kim, mi ni sa tim nemamo problem. Idemo na nove izbore na kojima ćemo pobijediti još ubjedljivije.

Koji izazovi stoje pred Srbijom 2024. godine I da li će Beograd ostati dosledan po pitanju nepriznavanja Kosova i Metohije, čuvanja Republike Srpske i neuvođenja sankcija Rusiji?

Svakako da nam je najveći izazov bezbjednosna situacija na Kosovu i Metohiji. Kurti po svaku cijenu želi da izazove rat i to ne samo između Srba i Albanaca, već i između Srba i NATO saveza. Mi ćemo se i dalje boriti za legitimne, srpske, državne interese na teritoriji naše južne pokrajine. Naravno da nećemo priznati jednostrano proglašenu nezavisnost “Kosova”, kao što to nismo učinili ni u prethodnih jedanaest godina, uprkos brojnim pritiscima kojima smo bili izloženi i kojima ćemo biti izloženi i dalje. Naša borba nije nimalo laka, ali je pravedna.

Republiku Srpsku volimo, kao što i Srbi iz Republike Srpske vole Srbiju i tu ljubav nam niko ne može zabraniti, iako to mnogi pokušavaju. Mi ćemo uvijek, političkim sredstvima, braniti Dejtonskim sporazumom garantovana prava Republici Srpskoj i ekonomski ćemo joj uvijek pomagati, jer je to naša dužnost. Naravno da poštujemo integritet Bosne i Hercegovine i priznajemo njene granice, ali isto tako tražimo i da se ne zadire u prava Republike Srpske.

Naša politika spram krize na istoku Evrope ostaje ista. Nećemo uvoditi sankcije Ruskoj Federaciji, priznajemo teritorijalni integritet Ukrajine i priželjkujemo što je moguće skoriji mir.

Da li iskaz Edija Rame na konferenciji za štampu povodom novogodišnjih praznika, da je pogrešno shvaćen da je Otvoreni Balkan ispunio svoju misiju i da je završena stvar, ostavlja otvoren prostor za opstanak ove inicijative i njeno eventualno proširenje?

Otvoreni Balkan je dobar projekat i sigurno je doprinio boljem razumijevanju u regionu. Siguran sam da ovaj projekat i dalje posjeduje veliki, neiskorišćeni potencijal i nadam se da će se makar dio vizije koju je Otvoreni Balkan promovisao ostvariti u budućnosti. Nama je neophodno bolje razumijevanje u regionu, više komunikacije, saradnje, bolja trgovina, međusobne investicije. Upravo takav zajednički rad će otvoriti vrata suživotu i suziti prostor ekstremistima poput Aljbina Kurtija. Da li će se Otvoreni Balkan širiti, pitanje je za Podgoricu i Sarajevo. Mi smo ruku pružili.

Kako gledate na to što je srpski faktor u Crnoj Gori u minuloj godini ostvario tri velike pobjede (Potpisivanje Temeljnog ugovora, realizaciju popisa stanovništva i izbor Andrije Mandića za predsjednika Skupštine) i koji potezi/odluke u 2024. bi dodatno unaprijedili položaj Srba u Crnoj Gori?

Položaj srpskog naroda u Crnoj Gori je svakako daleko bolji nego li što je bio prije 30. avgusta 2020. godine. Naša sveta crkva je zaštićena i napokon je dobila status koji joj pripada. Nivo ugroženosti Srpske pravoslavne crkve, njenog sveštenstva i monaštva, kao i vjerujućeg naroda, ali i imovine, bio je na visokom nivou. Zajedničkim snagama smo preporodili te izazove i možemo sa pravom reći da je Temeljni ugovor najveća pobjeda srpskog naroda u Crnoj Gori decenijama unazad. Pri tom, nije to bila pobjeda ni nad jednom drugom etničkom ili vjerskom zajednicom. To je bila pobjeda nad nepravdom.

Popis stanovništva treba da bude statističko pitanje, birokratskog tipa. U Crnoj Gori je ono ispolitizovano do krajnjih granica, bez ikakve potrebe. Važno je pružiti mogućnost građanima da se izjasne u skladu sa sopstvenim ubjeđenjima i osjećanjima. Riječ je o demokratskom standardu i drago mi je što se napokon u Crnoj Gori realizuje potpuno slobodno izjašnjavanje građana, koje će prije svega crnogorskoj javnosti otkriti detalje o raspoloženju sopstvenih građana.

Andrija Mandić lično, ali i partija na čijem je čelu, zaslužili su ovu vrstu satisfakcije. Vjerujem da će koalicioni ugovor biti poštovan i da će predstavnici koalicije Za budućnost Crne Gore ući i u Vladu. Takav razvoj događaja bi dodatno relaksirao situaciju unutar Crne Gore.

Koliko su Srbi prošle godine bili blizu ostvarivanja nacionalnog jedinstva u regionu (koje toliko smeta nekima u regionu) i da li je trojstvo Milorada Dodika, Andrije Mandića i Aleksandra Vučića i slika od 17. decembra dokazuje da je cilj srpskog jedinstva dostižan, uprkos svim opstrukcijama?

Srbi imaju pravo na međusobnu saradnju, ma gdje živjeli i naravno da ta saradnja može i treba da preraste i u čvrsto jedinstvo od kog će i srpski narod ali i region imati samo koristi. To jedinstvo nije upereno ni protiv koga. Ono ne ugrožava ni suverenitet, ni granice, nijedne međunarodno priznate države. Naše jedinstvo je usmjereno na ekonomsko snaženje Srba, na očuvanje naše vjere, kulture i tradicije, na međusobno ispomaganje i povezivanje. Mi se nikome nećemo pravdati zato što volimo našu braću i sestre u Republici Srpskoj i u Crnoj Gori. Kao što nikada nećemo ugroziti legitimna prava nijednog od nama susjednih naroda. Siguran sam da svako ko je dobronamjeran i ko želi, to može i da vidi.

Borba

Podjelite tekst putem:

11 thoughts on “Vučević: Vjerujem da će koalicioni sporazum biti ispoštovan i da će predstavnici koalicije ZBCG ući i u Vladu

  1. I ja se nadam da će doći do toga, Srba ima mnogo u Crnoj Gori i bilo bi pošteno da i oni čine vladu.

  2. Nema ništa od dogovora. Formiaće se nova skupštinska većina i nova Vlada. DF i Demokrata i snepovaca u njoj neće biti.

    15
    1
  3. Koalicija za budućnost Crne Gore je zaslužila da ima svoje predstavnike u vladi Srbije. Mi cemo uvek biti jedno

    1
    13
  4. Srbija zeli da ima dobre odnose sa Crnom Gorom i da srpska zajednica u toj zemlji uziva sva prava.

    1
    7
  5. Nadamo se dobrom i kvalitetnom sastavu vlade,jer jedino sa takvom vladom asrbija ima dobru buducnost

  6. Bratstvo između Srbije i Crne Gore je neraskidivo. ZBCG je najzaslužniji za pad DPS-a i besmisleno je da njihovih predstavnika ne bude u Vladi Crne Gore.

    2
    14

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *