Вучић: Неопходно да се дође до решења које би довело до дуготрајног мира на Балкану
1 min read
Фото: Printskrin RTS
Председник Србије Александар Вућић изјавио је вечерас да је у наставку дијалога са Косовом, који је Европска унија заказала за 11. мај, важно да се види какви ће бити захтеви албанске стране, а да је једини циљ Београда да се испуни оно што је договорено и потписано.
Вучић је, у обраћању новинарима из Србије који прате његову посету Бриселу, рекао како је неопходно да се дође до решења које би довело до дуготрајног мира на Балкану, али да нико не очекује да ће тај преговарачки процес бити лак, ни Србији ни Косову.
Он је навео да је на састанку са представницима ЕУ било речи о владавини права у Србији и усаглашености са спољном политиком, али то је кратко поменуо, објашњавајући како верује да ће Европска комисија напредак у тој области приметити на међувладиној конференцији у јуну и да ће се „до краја године отворити два кластера“, како нови вид у преговарачком процесу уместо досадашњих поглавља.
Ми ћемо дати све од себе да повећамо проценат сагласности са спољном политиком ЕУ до 60 одсто, обећао је Вучић.
Како је објаснио, Србија има проблем да у томе „не угрози своје државне и националне интересе“ и „да не ради у корист своје штете“.
Вучић је потом тврдње о успеху договора којим ће ЕУ финансирати реконструкцију пруге од Београда до граница са Бугарском и Северном Македонијом, оценивши да је то „фантастични пројекат“ који ће Србију коштати 1,2 милијарде евра, а ЕУ ће учествовати са 35-50 одсто трошкова, „а то је најмање 600 милиона евра“.
Возови ће ићи 200 километара на час, не само путнички, него и теретни, што је за њих четири до седам пута краће путовање, објаснио је Вучић, показујући пред камерама деонице те пруге на којима ће се радити и наводећи имена појединих железничких станица.
Вучић је, ипак, указао да ће се деоница од Ниша до Прешева, границе са Северном Македонијом, мало теже градити, због конфигурације терена, да ће преговори почети кад се заврше пројекти, али да ће Србија инсистирати да све буде завршено до краја 2025. или почетка 2026. године.
Он је, одговарајући на питање о новим задужењима, навео да је јавни дуг Србије 26 милијарди евра, што за земљу „не представља велики проблем“, јер је 2012. године био 20,1 милијарду, а то је било пуно с обзиром на раст БДП.
Вучић је објаснио да јавни дуг Србије добро стоји јер не прелази 60 одсто БДП, али да је зато њена економија „800 пута боља него немачка“, обзиром на појединачну снагу привреде земље.
Извор: данас.рс

Придружите нам се на Вајберу и Телеграму:

